Phelsuma laticauda, nie banalny gad.

0

Felsuma złocista to gad niezwykłej urody. Jaszczurka, dorastająca do 12 – 13 cm długości,  charakteryzuje się smukłą budową, a jej ciało wydaje się pokryte złotym pyłem. Wszystko za sprawą ciekawego ubarwienia jaszczurki – mają one jasnozielony, żółtozielony, a czasami niebieskawy odcień, pokryte są złotymi, małymi plamkami, a na pysku oraz na grzbiecie są upstrzone rudymi plamkami.

Phelsuma laticauda – Felsuma złocista

Gad oryginalnie pochodzi z Madagaskaru, występuje także na Seszelach oraz Komorach. Zostały wprowadzone na Hawaje, w wyniku ucieczek z hodowli, jest tam postrzegany jako gatunek inwazyjny, gdyż zagraża tamtejszym jaszczurkom. Phelsuma laticauda jest głównie aktywny za dnia, co czyni z tych gadów ciekawy okaz do hodowli.

Phelsuma laticauda – warunki i terrarium

Felsuma złocista (w sklepach czasami sprzedawana pod nazwą felsuma gruboogonowa) to wdzięczny do obserwacji okaz, który cieszy się rosnącą popularnością. Felsumy złociste powinny być utrzymywane w pojedynkę lub w parach, ale można je łączyć, dopiero kiedy są dorosłe. Młode osobniki są agresywne względem siebie, a dorosłe samce atakują siebie nawzajem. Czasami utrzymywana razem przez dłuższy czas para musi być rozdzielona i trzeba na taką ewentualność być przygotowanym. Na szczęście są tak ciekawe, że nawet utrzymywane w pojedynkę potrafią zająć swoich właścicieli na kilka godzin.

Terrarium dla tego gada powinno być wyższe, gdyż jest to gatunek żyjący na drzewach, optymalna wielkość dla pary to około 45/45/60 cm. Terrarium musi oczywiście mieć pokrywę, bo felsuma złocista bez problemów porusza się po szklanych ścianach, jak wszystkie inne gekonowate. Terrarium powinno być dobrze obsadzone, najlepiej jest używać rośliny o dużych, szerokich liściach, czyli takie, jakie występują w naturalnym środowisku Phelsuma laticauda. Utrzymując parę w jednym terrarium, trzeba zadbać o to, aby gady te miały jakieś miejsce do ukrycia się, bowiem nie zawsze mają ochotę na towarzystwo. Żyją około dziesięciu lat, ale w hodowlach dożywają nawet do dwudziestu lat.

Temperatura za dnia powinna wynosić 29 stopni Celsjusza przy wilgotności 75%, nocą natomiast temperatura powinna wynosić około 23/24 stopni Celsjusza, a wilgotność 90%. Wymagają doświetlania promieniami UVB przez 14 godzin dziennie.

Żywienie

W naturalnym środowisku Phelsuma laticauda ma bardzo zróżnicowaną dietę, więc także w niewoli należy zadbać o różnorodne menu dla zwierzaka. Codziennie wystarczy im podać niewielką ilość żywego pokarmu – małe owady i bezkręgowce, latem można je łapać na czystych łąkach. W naturze zjadają mniejsze od siebie jaszczurki. Raz lub dwa razy w tygodniu należy im podać papkę ze świeżych owoców, lub owocowe słoiczki dla niemowląt, a nawet domowe dżemy. Felsuma złocista zajada się owocami bardzo chętnie, ale codzienne podawanie owoców prowadzi do otyłości. Regularnie należy podawać witaminy oraz wapno.

Dojrzałość płciowa i rozróżnianie płci

Felsuma złocista osiąga dojrzałość płciową w wieku około 9 miesięcy, ale należy poczekać, aż para osiągnie wiek 12 – 14 miesięcy, dzięki temu śmiertelność młodych będzie mniejsza, a samica będzie lepiej znosić rozród.

Jak rozpoznać płeć Phelsuma laticauda? Może to sprawić problem początkującym hodowcom, bo dymorfizm płciowy nie jest mocno widoczny. Samce mają trochę większą głowę i szerszą postawę ogona. Samice mają trochę mniej kontrastową kolorystykę niż samce, mają za to woreczki wapniowe, które umiejscowione są za i pod oczami. Najbardziej charakterystyczną cechą jest to, że samce mają pory preanalne. Pory te znajdują się pomiędzy tylnymi nogami, tworzą rząd ciemniejszych kropeczek na łusce, wydobywa się z nich woskowa, żółta wydzielina.

Zimowanie Phelsuma laticauda

W celu pobudzenia rozrodu lub zapewnienia potrzebnej przerwy w składaniu jajeczek, poleca się w terminie od października do końca stycznia przeprowadzić zimowanie pary. Ilość światła powinna zostać zmniejszona od 14 do 10 godzin dziennie. Temperaturę należy stopniowo obniżyć o około 3 stopnie zarówno w ciągu dnia, jak i w nocy, a od początku lutego można zacząć ją ponownie podnosić.

felsuma

Rozmnażanie

Jeżeli para felsum złocistych nie mieszkała wcześniej razem, to należy je wpuścić do nowego terrarium wspólnie. Jeżeli jeden z osobników przebywał tam już wcześniej, to dojść może to walki. Jaszczurki trzeba wpuszczać jedna po drugiej, a następnie należy obserwować, czy nie atakują siebie. Jeżeli samiec gryzie szyję samicy jest to dobry znak i zachęta do kopulowania. Samica Phelsuma laticauda składa zazwyczaj dwa, sklejone ze sobą jajeczka, co 3 – 6 tygodni, w ciągu sezonu rozrodczego może więc złożyć nawet pięć par jajeczek. Po ponad tygodniu jajeczka są widoczne przez brzuch samicy.

Po 3 – 4 tygodniach od kopulacji samica szuka miejsca do złożenia jajeczek, zazwyczaj składa je w gęstych roślinach. Jajeczka mogą zostać zjedzone, więc warto przenieść je z terrarium. Przy przenoszeniu należy pamiętać o tym, aby cały czas były w takiej samej pozycji, w jakiej zostały zniesione. Temperatura wylęgu może być stała, ale młode są zdrowsze, kiedy w nocy temperatura trochę spada. Płeć w dużej mierze zależy także od temperatury – powyżej 28 stopni Celsjusza otrzyma się więcej samców, a poniżej 26 stopni Celsjusza więcej samic. Wilgotność dla jajeczek powinna wynosić 60%. Młode gady wykluwają się po 40 – 45 dniach i powinny zostać od razu oddzielone od swojego rodzeństwa. Młode jaszczurki mogą wykluwać się w dwa różne dni i mają około 4 – 5 cm długości. Żywią się młodymi świerszczami, muszkami i papkami owocowymi.

Phelsuma laticauda to gad, którym na pewno warto się zainteresować. Jest doskonałym zwierzątkiem dla początkujących osób, ale na pewno nie jest banalny.

źródła fotek: http://reptiglo.tumblr.com/

https://pl.pinterest.com/pin/72972456436581231/

Czyli ja :) Trochę zuchwały i arogancki ale przy tym dość uprzejmy - tak mi się wydaję. Zwierzęta egzotyczne, to jest to co mnie zachwyca. Bez względu na pochodzenie czy liczbę nóg, albo ich brak. To właśnie ja.

Leave A Reply

20 + 18 =