Perodura Picta – dlaczego go jeszcze nie masz?

0

Są takie zwierzaki, które są tak słodkie, tak interesujące, tak ładne, do tego łatwe w hodowli i popularne a w Polsce i tak nie wiele osób je ma. Ja tego nie rozumie w ogóle.

I właśnie jednym z takich zwierzaków jest gekonik o łacińsko brzmiącej nazwie: pareodura picta. Jest to uroczy magadaskarski gekon, osiągający około 15cm długości, i jakieś 20 gram żywej wagi. Żyją ok 10 lat, czyli całkiem zacnie jak na tak niewielkie żyjątka.

Twardy, łatwy i przyjemny w hodowli czyli ideał dla terrarystycznych świeżaków. Fajnie się go obserwuje, szczególnie podczas polowania, gdy małe pareodury sieją postrach wśród robali.

Mimo, że jest gatunkiem nocnym, to bez problemu podczas pory karmienia w dzień, zobaczymy naszego terminatora w akcji.

Warunki hodowli dla: Pareodura Picta.

Podobnie jak gekony lamparcie. Temp. na poziomie 26-30 stopni. Niewielka wilgotność. I tak jak lamparty, z powodzeniem można hodować je w RACK-SYSTEMACH. Dużo jedzą i szybko rosną. Dojrzałość osiągają poniżej roku, ale nie powinno ich się tak wcześnie rozmnażać. Lepiej dać im podrosnąć aby samice były lepiej przystosowane do zniesienia trudów ciąży.

A jako, że rozmnażają się chętnie i bez przerwy to, trzeba uważać aby nie zajechać samic.

Poza tym, do owadów wapń i witaminki.

Wielkość terrarium.

W terrarium o wielkości 50x30x30 na luzie możemy hodować 3-4 gekony.

Wystrój terrarium wedle uznania.. ale z pewnością, zagospodarowana tylna ściana, korzenie, kamienie będą miłym urozmaiceniem w codziennej terariowej monotonii, dla tych gekoników.

 

ps: foto flickr.com / buckdenton13

 

Czyli ja :) Trochę zuchwały i arogancki ale przy tym dość uprzejmy - tak mi się wydaję. Zwierzęta egzotyczne, to jest to co mnie zachwyca. Bez względu na pochodzenie czy liczbę nóg, albo ich brak. To właśnie ja.

Leave A Reply

13 + twenty =