Pandinus imperator

0

Skorpion imperator nazywany też skorpionem cesarskim.. Jest to jeden z największych i najpiękniejszych skorpionów, osiąga wielkość nawet ok. 20 cm, co sprawia, że jest niesamowicie reprezentacyjnym gatunkiem trzymany w terrarium. Mała siła jadu, oraz spokojne usposobienie to chyba 2 najważniejsze cechy, przez które Pandinus imperator stał się jednym z z bardziej znanych gatunków tych pajęczaków.. Co ciekawego można jeszcze powiedzieć o tym zwierzęciu?

Największy i najbardziej pożądany skorpion przez terrarystów

Skorpion imperator, duży masywny afrykański skorpion, dorastający do przeszło 20 cm. swoją posturą budzi respekt u każdego, ale nie wszyscy wiedzą, że nie ma się czego bać.

Bardzo rzadko używa on swojego kolca, jadowego, z reguły chwyta szczypcami i straszy.. A w sytuacji zagrożenia woli uciec, lub się schować.. Miałem do czynienia z kilkoma osobnikami i z reguły były to tchórze:P o jednym tylko mógłbym powiedzieć, że był skorpionim draniem. W zdecydowanej większości skorpiony te są spokojne i mało reaktywne na manipulacje w terrarium.

W naturze spotykany jest w takich afrykańskich krajach jak: Ghana, Gwinea Kongo, Liberia, Nigeria, Wybrzeże Kości Słoniowej.

Jad imperatora:

chwytanie imperatora za kolecNie jest groźny dla człowieka, porównywalny z ugryzieniem pszczoły. Tak jak wspominałem wcześniej, naprawdę ciężko doprowadzić do sytuacji, żeby ten skorpion nas ukłuł.

Tempo wzrostu tego skorpiona jest dość długie, i osiągają dojrzałość po 1,5-2 latach. Co przy długości ich życia w granicach 15lat, nie wydaje się długim okresem. Aby dorosnąć skorpion musi przejść 7/8 wylinek.

„Na zdjęciu pokazane jest w jaki sposób możemy, przenosić skorpiona. Jeśli nie mamy w tym wprawy i boimy się ukłucia, można użyć pęsety o gumowych końcówkach.”

Terrarium dla skorpiona

Tematowi temu poświęciłem oddzielny artykuł, dlatego sprawdź go z linku powyżej. Generalnie, jest ot spory skorpion, dlatego polecałbym terrarium o wymiarach ok 30x30cm powierzchni dna. Jeśli zależy nam na szybkim wzroście skorpiona to stosujemy temperaturę w granicach 27/28 stopni, jeśli nie to klasycznie 23/27 w dzień, a w nocy pokojowa. Uważam, że przy ogrzewaniu skorpów dobrze sprawi się mata grzewcza o niewielkiej mocy. Wilgotność na poziomie 70-80%, robimy to na oko.. Podłoże powinno być wilgotne ale nie zabagnione..

Rozpoznawanie płci i rozmnażanie skorpionów cesarskich

Niestety nie jestem biegły w rozpoznawaniu płci u skorpionów:P Samce są mniejsze i smuklejsze od samic, jednak w ten sposób nie będziemy mieć nigdy pewności co do płci naszego skorpa. Najpewniejszą metodą jest porównanie wieczek płciowych.

Do kopulacji, skorpiony te przystępują dość chętnie, ciąża trwa bardzo długo, wiele miesięcy po zapłodnieniu samica rodzi 10-30 młodych, które są dość duże:) Na początku nie przyjmują pokarmu, i aż do wejścia w stadium L2 nie opuszczają grzbietu samicy.

Skorpion grupowy

Imperatory, jeśli zapewnimy im obfite żywienie i większe terrarium, mogą być trzymane grupowo, do kanibalizmu dochodzi niezmiernie rzadko a możemy wtedy obserwować ich ciekawe zachowania społeczne. W połączeniu ze słabym jadem i dużą łagodnością, polecam te skorpiony każdemu, nie tylko początkującym terrarystom :)

pozdroo

 

Czyli ja :) Trochę zuchwały i arogancki ale przy tym dość uprzejmy - tak mi się wydaję. Zwierzęta egzotyczne, to jest to co mnie zachwyca. Bez względu na pochodzenie czy liczbę nóg, albo ich brak. To właśnie ja.

Leave A Reply

nineteen − sixteen =