Omothymus violaceopes

0

Omothymus violaceopes znany jest także jako Lampropelma violaceopes i jest to poprawna nazwa tego gatunku. Inna nazwa to Singapore Violettarantula. Jest to ptasznik uważany za jednego z najpiękniej ubarwionych.

 

Charakterystyka Omothymus violaceopes

Omothymus violaceopes mają ciemne ubarwienie z fioletowym lub niebieskim połyskiem, a ich karapaks ma niebieskawy odcień. Samce są żółto-zielone, ale równie efektowne co samice.

 

Ten pająk osiąga spore rozmiary jak na pająka nadrzewnego, ciało rośnie do 7 cm długości, a rozpiętość odnóży to nawet 25 cm. Nie żyją długo, zazwyczaj w hodowlach nie przeżywają siedmiu lat, nie wiadomo jak długo żyją w naturalnym środowisku. Występują one przede wszystkim w Singapurze i innych częściach Półwyspu Malajskiego oraz na Borneo. Zamieszkują lasy tropikalne o bardzo wilgotnym klimacie, gdzie poziom wilgotności wynosi nawet 100%.

IF

Bardzo ciekawy jest ich sposób szukania kryjówek, z wiekiem pająki “pną się do góry”, poszukując swojego miejsca do życia coraz wyżej. Młode osobniki, do piątek lub szóstej wylinki, żyją prawie na ziemi, budując sobie norki pośród korzeni. Starsze osobniki, do ósmej lub dziewiątej wylinki zamieszkują naturalne, lub opuszczone przez inne zwierzęta dziuple, jednak nie na wysokości większej niż 2 metry. Dorosłe osobniki zamieszkują dziuple w koronach drzew, a ich kryjówka jest wyścielona pajęczyną, często na dnie dziupli znajduje się woda, która ścieka tam w naturalny sposób.

 

Warunki w terrarium dla Omothymus violaceopes

Wymagania w terrarium są jasno określone, a warunki powinny imitować te naturalne. Przede wszystkim wilgotność powinna osiągać do 100%, wymagane jest częste zraszanie (w naturze pada bardzo dużo i często), temperatura na poziomie 25 – 28 stopni Celsjusza w ciągu dnia i 20 – 22 stopni nocą.

 

Terrarium dla Omothymus violaceopes powinno być spore, minimum 40 cm wysokości i z dnem o bokach tej samej długości, ale im większe, tym lepiej. Najlepiej obsadzić terrarium gęsto roślinnością, która będzie imitowała naturalne środowisko i stanowiła doskonały sposób na utrzymanie wysokiej wilgotności. W terrarium powinna znaleźć się co najmniej jedna kryjówka w sztucznej lub naturalnej dziupli.

 

Żywienie

Omothymus violaceopes karmimy podobnie jak inne pająki o zbliżonej wielkości. Różna owady sprawdzają się doskonale, wielkością powinny być dobrane do wielkości pająka.

 

Rozmnażanie

Rozmnażanie Omothymus violaceopes jest raczej dobrze poznane, ale nie jest łatwe, gdyż samica ma w zwyczaju pożerać po kopulacji samca, czasem przed. Wymagane jest ich stałe obserwowanie i zabranie samca w odpowiednim momencie. Po kopulacji na dwa lub trzy miesiące należy zmniejszyć wilgotność, a po tym czasie ponownie ją podnieść, co będzie stymulować samicę do złożenia jaj. W kokonie znajduje się jednorazowo do 200 jaj.

lala

źródła grafik: http://www.net-bug.net/apps/photos/photo?photoid=95418628, https://sites.google.com/site/asianarboreals/lampropelmaviolaceopes, http://carnivoraforum.com/topic/9699024/1/,

Czyli ja :) Trochę zuchwały i arogancki ale przy tym dość uprzejmy - tak mi się wydaję. Zwierzęta egzotyczne, to jest to co mnie zachwyca. Bez względu na pochodzenie czy liczbę nóg, albo ich brak. To właśnie ja.

Leave A Reply

20 − fifteen =