Niezwykle ubarwiony Lygodactylus williamsi – gekon Williamsa

0

Gekon Williamsi (Lygodactylus williamsi) to jeden z ciekawiej ubarwionych gekonów, a do tego naprawdę uroczy i mały gad. Zazwyczaj dorosłe osobniki nie przekraczają 10 cm długości. Jasny, niebieski kolor jest doskonale widoczny w terrarium, a dodatkową zaletą jest to, że Lygodactylus williamsi prowadzi dzienny tryb życia. Tej jaszczurce trudno się oprzeć!

 

Niezwykły, jasny kolor zazwyczaj mają tylko samce, samice mają zielonkawy odcień, chociaż zdarzają się samice ubarwione na niebiesko. Mimo to nie można powiedzieć, że samice są nudniejsze w hodowli. Z pewnością każdy hodowca będzie zachwycał się śmiałych charakterem tego gada. Chociaż na początku Lygodactylus williamsi są nieśmiałe, to z czasem łatwo przyzwyczajają się do obecności człowieka. Trzeba tylko pamiętać o tym, że nie jest to gad, którego można nosić na rękach – są na to zbyt delikatne i zbyt zwinne, mogą łatwo się wywinąć z uścisku i schować się w jakimś trudno dostępnym miejscu! Gekon prowadzi nadrzewny tryb życia i doskonale się wspina.

Jest bardzo podobny w hodowli do gekona płaczącego, ale ma zdecydowanie efektowniejszy wygląd.

Występowanie Lygodactylus williamsi

Lygodactylus williamsi to gatunek, który w naturze występuje tylko na bardzo małym obszarze. Gekona Williamsa spotkać można w Tanzanii, w rezerwacie Kimboza Forest Reserve oraz w rezerwacie Ruvu Forest Reserve. Większość osobników w hodowlach pochodzi z odłowu w naturze, co przyczynia się do zmniejszenia populacji tego gada.

 

Co robić, jeżeli nie mamy pewności, czy nasz Lygodactylus williamsi pochodzi z natury? Na pewno należy sprawdzić go pod kątem pasożytów – robi się to poprzez badanie kału u weterynarza. Konieczna jest także kwarantanna i naprawdę dobra dieta, która pomoże gekonowi się zaaklimatyzować w nowym miejscu. Absolutnie nie można przystępować do rozmnażania zaraz po otrzymaniu gekona, musi on odpocząć i tyczy się to samców, jak i samic.

gek

Terrarium dla  Lygodactylus williamsi

Gekon Williamsa nie potrzebuje dużego terrarium, gdyż sam jest dosyć mały. Najlepiej, aby było dla niego przeznaczone terrarium pionowe, z dużą ilością gałęzi i zielonej roślinności. Wilgotność powinna być większa w nocy i mniejsza w ciągu dnia, oscylując pomiędzy 50 a 80%. Doskonale znosi wysokie temperatury, ale najlepiej czuje się pomiędzy 22 a 25 stopniami Celsjusza.  W punkcie cieplnym może być nawet powyżej 30 stopni. Bardzo ważne jest, aby terrarium posiadało liczne kryjówki, dzięki którym gad będzie czuł się komfortowo. Im więcej osobników w terrarium, tym lepiej dla jaszczurek.

 

W jednym terrarium można trzymać tylko jednego samca. Chociaż są małe, to waleczne i spotkanie mogłoby się źle skończyć. Nie zawsze też udaje się chów haremowy, bardzo często okazuje się, że najlepiej w swoim towarzystwie czuje się parka.

 

Żywienie

Lygodactylus williamsi to gad, który żywi się różnorodnymi owadami. Najlepiej w ich przypadku sprawdza się zróżnicowana dieta, która składa się z różnorodnych owadów. Latem możliwe jest pozyskiwania planktonu łąkowego. Ważny jest dostęp do wapnia, najlepiej w formie sepii (takiej, jaką używa się dla papug), która posypujemy owady.

je owoce

Gekony chętnie polują nażywy pokarm. Im bardziej ruchliwa jest ofiara, tym lepiej dla gekona – to także doskonałe widowisko dla jego właściciela! Gekony są niezwykle zwinne, szybkie, a do tego Lygodactylus williamsi przy polowaniu doskonale prezentuje swoje barwy.

 

Zraszając terrarium, należy starać się także, aby kilka kropli spadło na naszego gada. Gekony rzadko piją wodę z miseczek, zlizują ją ze swojego ciała, a także z otaczających je powierzchni.

 

Rozmnażanie  Lygodactylus williamsi

Jeżeli dwa gekony nie były wcześniej trzymane w jednym terrarium, to należy na początku umieścić w nim samicę, a dopiero potem samca. Po połączeniu mogą zdarzyć się drobne bójki, ale powinny ustąpić po kilkunastu minutach.

 

Problemem w przypadku gekonów jest to, że mogą zjeść swoje młode, a jajeczka przyczepiają się mocno do powierzchni i ich przeniesienie często bywa niemożliwe. Rozwiązaniem jest użycie tubek florystycznych lub innych niewielkich pojemniczków, do których samica może wejść i złożyć tam jajka. Takie pojemniczki należy umieścić w terrarium jeszcze przed pojawieniem się samicy i umieścić je w różnorodnych miejscach, szczególnie pomiędzy roślinami i raczej w wyższych partiach terrarium.

gekwiliam

Inkubacja trwa od 50 do 100 dni, w zależności od temperatury, która może wynosić od 22 do 27 stopni Celsjusza. Młode Lygodactylus williamsi powinny być przeniesione do wspólnego terrarium, które należy odpowiednio zabezpieczyć przed ucieczką – młode gekony są naprawdę niewielkie, a do tego bardzo gibkie. Młode zaczynają jeść od trzeciego dnia życia.

 

Lygodactylus williamsi to z pewnością gekon, który rozkochał w sobie nie jedną osobę, a wszystko dzięki pięknemu ubarwieniu. Nic dziwnego, bo wygląda naprawdę zjawiskowo! Niestety, ale w swoim środowisku naturalnym jest poważnie zagrożony wyginięciem, więc chyba warto przyłożyć się do jego hodowli w terrarium, aby zachować ten wdzięczny gatunek.

 

źródła obrazków: http://www.reptileforums.net/forums/showthread.php?88971-Extra-Male-L-williamsi-(Electric-Blue-Day-Gecko)-4-S, http://www.reptileforums.co.uk/forums/members/lygo-albums-lygodactylus-picture28633-lygodactylus-williamsi-adult-male.html, http://www.schoepfung.eu/landbewohner/reptilien/himmelblauer-zwergtaggecko/

Czyli ja :) Trochę zuchwały i arogancki ale przy tym dość uprzejmy - tak mi się wydaję. Zwierzęta egzotyczne, to jest to co mnie zachwyca. Bez względu na pochodzenie czy liczbę nóg, albo ich brak. To właśnie ja.

Leave A Reply

four × 1 =