Nie pies, a szczeka – gekon szczekający (Underwoodisaurus milii)

0

Złośliwi mawiają, że w Australii wszystko jest do góry nogami. Coś w tym chyba jest, skoro znaleźć tam można nawet szczekające jaszczurki! Mowa oczywiście o gekonie szczekającym, czyli Underwoodisaurus milii. Ten gad jest naprawdę ciekawy. Nie tylko doskonale się wspina (jak każdy gekon), ale ma także bardzo malownicze ubarwienie i na dodatek wydaje z siebie szczekające dźwięki. Warto poznać ten gatunek bliżej!

 

Charakterystyka Underwoodisaurus milii

 

Gekony szczekające zazwyczaj osiągają długość 10 – 12 cm, chociaż niektóre osobniki wyrastają do 16 cm. Występują one tylko na południu Australii, spotkać można je w suchych lasach, w buszu, a także na terenach pustynnych. Bardzo często do życia wybierają miejsca skaliste i ukrywają się w szczelinach. Ze względu na naturalne miejsce występowania dobrze tolerują niższe temperatury niż ich bardziej ciepłolubni kuzyni. Są to zwierzęta o nocnym trybie życia. W środowisku naturalnym często można zauważyć je ciasno zgrupowane, prawdopodobnie pomaga im to utrzymać wystarczająco wysoką temperaturę ciała, w końcu są zmiennocieplne. W niewoli żyją  8 – 10 lat.

 

Charakterystyczny wygląd tych gadów sprawia, że stają się coraz popularniejsze w terrarystyce. Mają ubarwienie od jasnego pomarańczowego, poprzez różne odcienie brązowego fioletu, czerwieni i brązu. Ich tułów i ogon pokryte są jasnymi pręgami i małymi kropkami. Ogon rozszerza się zaraz za nasadą, a potem mocno zwęża, więc ma charakterystyczne “zgrubienie”, które jest magazynem energii na trudniejsze czasy.

 

Skąd wzięła się ich nazwa- gekona szczekającego?

 

Underwoodisaurus milii swoją polską i angielską nazwę (barking gecko) zawdzięcza charakterystycznym dźwiękom, które przypominają szczekanie. Ten dźwięk wydobywa się z ich gardeł tylko wtedy, kiedy są przestraszone i ostrzega przed ewentualnym atakiem. Dodatkowo gekon wygina swój grzbiet. Jeżeli potencjalne zagrożenie się nie wycofa, to gekon może ugryźć – nie ma mocnych szczęk jak chociażby gekon toke, ale mimo to ugryzienia bywają bolesne. Szczekanie to nie jedyny dźwięk wydawany przez tego gada, w grupie komunikują się przy pomocy nawoływań, które mogą przypominać ćwierkanie ptaków.

1

Underwoodisaurus milii  dobry dla początkujących?

 

Ładny wygląd i ciekawe zachowanie sprawia, że wiele osób chce hodować gekony szczekające. Całkiem dobrze sprawdzają się u początkujących terrarystów, szczególnie ze względu na to, że nie wymagają oświetlenia promieniami UVB. Radzą sobie także z chwilowym brakiem ogrzewania w terrarium.

 

Nie jest to jednak jaszczurka mało wymagająca i potrzebuje odpowiednio dużego terrarium, pokarmu, a także uwagi hodowcy. Co 2 – 4 tygodnie u dorosłych osobników dochodzi do wylinki, czasami gekony potrzebują w jej trakcie pomocy, szczególnie kiedy skóra nie chce zejść z okolic łapek oraz oczu. Gada należy ostrożnie chwycić i umieścić w płytkim pojemniki z ciepłą wodą, a następnie za pomocą nasączonej wodą gazy pomóc pozbyć się nadmiaru złuszczającej się skóry.

 

Przy gekonie szczekającym pewną uwagę należy zwrócić na to, jak się zachowujemy. Próby wzięcia go na ręce, mogą skończyć się przestraszeniem zwierzęcia, należy podchodzić do niego ostrożnie i z cierpliwością. Bardzo zestresowany gekon może zrzucić ogon, co mimo że normalne, nie jest obojętne dla jego kondycji.

 

Warunki w terrarium

 

Underwoodisaurus milii żyje na ziemi, więc potrzebuje sporego dna zbiornika. Utrzymywany może być w parach lub w systemie haremowym, dwa samce będą się nawzajem atakowały, same samice nie stwarzają kłopotów. Gady muszą mieć dużo miejsca, a także sporo kryjówek, gdyż bardzo lubią się ukrywać. Punkt świetlny powinien się w terrarium znaleźć, temperatura pod nim może dochodzić do 38 stopni Celsjusza. Optymalna temperatura w reszcie terrarium to około 25 – 29 stopni w ciągu dnia i 18 – 22 stopni w ciągu nocy. Podglądanie nocnego życia zwierząt na pewno ułatwi światełko LED. Terrarium nie musi mieć jednorodnej temperatury, nawet lepiej, jeżeli w jakimś miejscu jest zimniej, dzięki temu Underwoodisaurus milii sam wybiera sobie, jaka temperatura mu najbardziej odpowiada.

 

W terrarium powinien znaleźć się pojemniczek z wilgotnym wermikulitem, który ułatwi wylinkę, tam samica złoży także jajeczka. Jeżeli wylinka nie przebiega prawidłowo, należy częściej zraszać terrarium i same gekony wodą. W terrarium powinna znaleźć się także miseczka z wodą.

 

Żywienie naszego gekona

 

Underwoodisaurus milii żywią się głównie owadami i stawonogami, czasami także młodymi innych gekonów. Chętnie zjadają świerszcze, młodą szarańczę, larwy moli woskowych, karaczany, mączniki. Konieczne jest podawanie witamin z pokarmem. Ważne jest podawanie wapnia, najlepiej jest umieścić w terrarium sepię (taką jak dla ptaków) lub mieszankę witaminowo-wapniową.

 

Zimowanie i rozpoznanie płci

 

Zimowanie Underwoodisaurus milii pobudza je do rozrodu, najlepiej, aby trwało około 1,5 miesiąca, temperatura nie powinna spadać poniżej 16 stopni, okres “dnia” powinien ulec skróceniu.

 

Gekony szczekające są dojrzałe płciowo w wieku około 10 miesięcy, samca rozpoznać można po dwóch zgrubieniach u nasady ogona, kiedy ma 4 – 5 miesięcy.

 

Rozmnażanie

 

Gekony szczekające wymagają uwagi podczas godów, szczególnie gdy utrzymuje się tylko parkę, gdyż w czasie godów samce często atakują samice. Kiedy są sam na sam, to może ona zostać zamęczona, więc należy je rozdzielić wtedy, kiedy dojdzie do kopulacji. Po miesiącu od godów samica składa dwa jajeczka, najlepiej jako miejsce na jajka sprawdzi się pojemnik z wilgotnym wermikulitem lub perlitem. Gekony te są dosyć płodne, zdarza się, że gody trwają u nich aż do następnego zimowania.

 

Nie zmieniając pozycjo jaj, należy je przenieść do inkubatora, gdzie powinna panować temperatura 25 – 29 stopni Celsjusza. Temperatura pozwala mieć spory wpływ na płeć – niższa temperatura zapewni więcej samic, a wyższa samców. Po miesiącu, do 45 dni, wszystkie młode powinny wyjść na świat.

 

Młode mają mniej więcej 3 – 4 cm długości i już po kilku dniach zaczynają poszukiwać pożywienia. Spożywają taki sam pokarm jak dorosłe, z tym, że powinien on być odpowiednio mniejszy.

 

Gekony szczekające to niezwykle interesujące gady, które świetnie prezentują się w terrarium. Nie sprawiają wielkich problemów, chociaż nie można też o nich powiedzieć, że są samowystarczalne. Wszystkie niedogodności i problemy rekompensuje jednak ich ciekawe zachowanie w grupie, a także szczekanie, które jest wielką niespodzianką dla osób, które nigdy z takim gadem nie miały do czynienia.

obrazki: http://www.fieldherpforum.com/forum/viewtopic.php?f=2&t=16177
flickr by Doug Beckers

Czyli ja :) Trochę zuchwały i arogancki ale przy tym dość uprzejmy - tak mi się wydaję. Zwierzęta egzotyczne, to jest to co mnie zachwyca. Bez względu na pochodzenie czy liczbę nóg, albo ich brak. To właśnie ja.

Leave A Reply

five × 2 =