Nie chcę, aby każdy był terrarystą!!

0

Lecę teraz trochę pod prąd.. Blog poświęcony terrarystyce i zachęcający ludzi do tego pięknego hobby. Ale pracując w sklepie zoologicznym, wiem jedno: terrarystyka nie jest dla każdego.. Nie raz przychodzą do mnie klienci i mówią, że chcą żółwia, legwana czy agamę.. Pytam o terrarium jakim dysponują, w odpowiedzi dostaję tekst:

-a to nie można trzymać po prostu w mieszkaniu??

-albo gdy słyszę, a czy felsume/ptasznika można brać na ręce/głaskać, bo potrzebuje dla dziecka??

-lub: a to trzeba karmić robakami? a nie można czymś innym?

Od razu włącza mi się wtedy czerwone światło?

O ile część ludzi jest zwyczajnie nie doinformowana, to część nigdy nie powinna nawet myśleć, o założeniu terrarium!

Dla kogo jest więc terrarystyka?

W moim przekonaniu, jest dla ludzi świadomych i odpowiedzialnych, których obcowanie ze zwierzętami po prostu fascynuje, ludzi którzy są stabilni emocjonalnie  i nie muszą mieć potrzeby ich przytulania/głaskania/dotykania/etc. ani nie kierując się chwilowymi zachciankami.. Ludzi, którzy rozumieją, że gad to nie pies.

Nie każdy musi być specjalistą od samego początku, tylko poprzez praktykę możemy zdobywać doświadczenie w roli opiekuna, hodowcy zwierząt, i żadne książki/ebooki czy materiały wideo tego nie zastąpią.

Jaki powinien być kandydat na terrarystę??

Powinien być przepełniony pasją, do zwierząt. Powinien przed wprowadzeniem nowego zwierzaka,  zdobyć podstawową wiedzę, w  jaki sposób zapewnić mu odpowiednie warunki i zdrowe życie ;) Powinien zdawać sobie sprawę, że każde zwierzę kiedyś dorośnie i wiedzieć czy wtedy będzie w stanie zapewnić mu odpowiednie warunki.. Powinien być, żądny wiedzy i chcieć ciągle się rozwijać aby być na bieżąco z informacjami. Powinien wiedzieć czym kierować się przy wyborze zwierzaka i jak kupić zdrowe zwierzę, aby uniknąć problemów  w późniejszym czasie..

I właśnie w tym celu powstał ten blog.. Jeśli czegoś nie wiesz, zawsze możesz śmiało zapytać. Przez ostatnie 12 lat, dzięki obcowaniu z różnymi gatunkami zwierząt oraz wymianie doświadczeń z różnymi terrarystami, sporo się nauczyłem, i jeśli tylko będę w stanie to chętnie Ci pomogę.

Jestem taki sam jak Ty i oczywiście, sam się przyznaję: nie wiem wszystkiego :)

Pozdro

Michał

 

Czyli ja :) Trochę zuchwały i arogancki ale przy tym dość uprzejmy - tak mi się wydaję. Zwierzęta egzotyczne, to jest to co mnie zachwyca. Bez względu na pochodzenie czy liczbę nóg, albo ich brak. To właśnie ja.

Leave A Reply

8 + 15 =