Nano-terraria – twój mikroświat.

0

Nano-akwarystyka z każdym rokiem staję się coraz popularniejsza, szczególnie za sprawą krewetek słodkowodnych. Jednak nie możemy zapominać, że świat terrarystyki, też ma swoich mikro przedstawicieli. Nano terraria, to niewielkie terraria, nie przekraczające wymiarów 30x30x30.

Nie każdy może pozwolić sobie na trzymanie w domu dużego gada.

 

Tego typu zbiorniki znajdziemy wśród wiodących producentów, zaopatrujący nasz terrarystyczny świat w niezbędne akcesoria, jak exoterra i zoomed.

Terraria Exoterra i Zoomed w wersji mikro.

Mimo, że terraria te są niewielkich rozmiarów, są zaprojektowane w taki sposób, że zapewniają wysoki komfort użytkowania jak i w łatwy sposób możemy zapewnić tam optymalne warunki dla trzymanych w nich zwierząt.

nano terrarium

Wentylacja i odpowiedni przepływ powietrza to podstawowa sprawa, aby nasze terrarium, było komfortowym mieszkaniem dla trzymanych tam zwierząt. W terrariach tych, cała górna część (sufit) zbiornika, wykonana jest z metalowej siatki, dodatkowo na frontowej ścianie umieszczone są otwory wentylacyjne, która sprawiają że nie ma możliwości aby panował w nich zaduch. Dodatkowym atutem jest to, że górną pokrywę możemy całkowicie ściągnąć i mieć przez to lepszy dostęp do całego terrarium, w trakcie mycia zbiornika, lub jego dekorowania jest to niewątpliwie wielka zaleta.

Czyszczenie wodospadów czy cieków wodnych w takiej sytuacji nie stanowi żadnego problemu. Co niestety przy standardowych terrariach może być trudne do wykonania jeśli tylna ściana w której zamontowane są te akcesoria, przytwierdzona jest na stałe.

Estetyka wykonania, całość wykonana ze szkła, wzbogacone o plastikowe elementy, nóżki terra, uchwyty do otwierania. Całość bardzo zgrabnie osadzona na 4 plastikowych nogach, co sprawia, że terraria te mają bardzo nowoczesny design i świetnie prezentują się we wszystkich mieszkaniach.

Praktyczne, mimo niewielkich rozmiarów, przestrzeń w środku wyokrzystana jest do maksimum ponieważ w tych terrariach, wewnątrz nie montujemy oświetlenia, ani ogrzewania. Do tego służą specjalne nadstawki, które umieszczamy nad terrarium. Możemy skorzystać też z cienkich mat grzewczych umieszonych pod lub na ścianie bocznej.

Dodatkowo wszystkie terraria wyposażone są w eleganckie zamknięcie z zabezpieczeniem, co może nas uratować przed przypadkowym otwarciem terrarium

Frontowa szyba, w jednym kawałku. Tak jak w terrariach gilotynowych, nie ma czynnika rozpraszającego pod postacią nachodzenia jednej szybki na drugą, terraria te nie korzystają z prowadnic, a z zawiasów, dzięki czemu przednia szyby otwiera się jak drzwi. Bardzo fajne i wygodne rozwiązanie.

Nano terrarystyka dla ludzi żyjących w miastach?

Coraz więcej osób mieszka w miastach, czasami musimy dzielić mieszkanie ze współlokatorami, dla których gdy, płazy i inne tego typu egzotyczne stworzenia to nie lubiani współmieszkancy. Czsaami też po prostu nie stać nas na utrzymanie dużego terrarium.

Właśnie wtedy z pomocą przychodzi nam nanoterrarystyka. Terrarystyka dla każdego. Gdzie mimo iż nasz zbiornik będzie nie wielki możemy stworzyć w nim wspaniały i piękny biotop, który będzie stanowił miejsce do komfortowego życia dla naszego micro towarzysza a przy okazji będzie wprawiał w zachwyt i osłupienie gości, jeśli oczywiście odpowiednio przyłożymy się do dekoracji i urządzenia.

Myślę, że w tak małych zbiornikach, dobrze oddać dekorację w ręce specjalisty, ponieważ wydatek nie będzie duży a sam z doświadczenia wiem, że nie każdy ma wystarczające zdolności manualne i fantazję do tworzenia pięknych zbiorników.

Czy nanoterrarystyka to trend, który ma szansę zobyć większą popularność?

Myślę, że tak. Szczególnie dla ludzi, którzy nie specjalnie utożsamiają się ze społecznością terrarystów, a chcą po prostu mieć w swoim mieszkania, intrygującego i niezwykłego zwierzaka. Takie miniaturowe zbiorniki pochłaniają znacznie mniej pieniędzy

Jakie zwierzaki nadają się najbardziej do nano terrariów?

Nie wielkie. To oczywiste.

Dlatego drzewołazy i inne niewielkie płazy,  owady, pajęczaki, i małe gekony jak chociażby gekony płaczące. Będą świetnie się czuły w tak niewielkich pomieszczeniach.

Przykładowe zwierzęta, które możemy trzymać w nano-terrariach.

Pająki ptaszniki
Pająki ptaszniki
Owady jak np. karaczany
Owady jak np. karaczany
Drzewołazy (Dendrobates pumilio)
Drzewołazy (Dendrobates pumilio)
Electric Blue Day Geckos (Lycodactylus williamsi)
Lycodactylus williamsi

 

Czyli ja :) Trochę zuchwały i arogancki ale przy tym dość uprzejmy - tak mi się wydaję. Zwierzęta egzotyczne, to jest to co mnie zachwyca. Bez względu na pochodzenie czy liczbę nóg, albo ich brak. To właśnie ja.

Leave A Reply

5 × five =