Największy wąż świata

0

Co chwilę słyszy się o różnych doniesieniach, na temat wielkości węży, 5-10-15 metrów. Narosło wokół tego tematu już tak wiele mitów, że sam czasem się zastanawiam, co jest prawdą. Doniesienia ludzi nie poparte żadnymi dowodami, to tylko spekulacje, być może część widziała wielkiego węża ale pod wpływem emocji i chęci sławy, zawyżają wynik.. a jeśli jednak mają rację, to jaki jest największy wąż świata? Odpowiedzmy sobie jak najbardziej rzeczowo na to pytanie :)

Anakonda największy wąż świata

największy wąż świata

 

Wokół anakond najwięcej jest chyba legend, mitów i głupich filmów.. Wiele osób utożsamia wielkość z długością.. Anakonda jest najpotężniejszym wężem, ale nie najdłuższym, dorosłe samice osiągają średnio 4-5 metrów długości. W obwodzie może mieć 60 cm lub trochę więcej, gdzieniegdzie podają metr obwodu – ale raczej dotyczy to Anacondy po grubym posiłku ;) nie zmienia to faktu, że popularna Andzia jest mocarzem w świecie węży. Potrafi osiągnąć wagę ok 100kg, i są to naprawdę spore osobniki :) Średnio rośnie znacznie mniejsza ok 70kg..

Która Anakonda jest największa?

Znane są cztery podgatunki:

  1. Anakonda żółta (Eunectes notaeus),
  2. Anakonda ciemna (Eunectes deschauenseei)
  3. Anakonda boliwijska (Eunectes beniensis)
  4. Anakonda zielona (Eunectes murinus), i właśnie zielona jest przedmiotem tego opisu, ponieważ jest największa ze wszystkich pozostałych..

Gdzie mieszka największy wąż świata ? i dlaczego jest taki mały?

Ameryka południowa i pływanie w Amazonce. Tak można w skrócie opisać, co anakonda robi w wolnym czasie :P Dlaczego największe węże świata, realnie są takie małe ??

Otóż im starsze źródło, tym podawane wymiary są większe, gdzieś czytałem o 20 metrowych, gdzieś o 16, 12 metrowych ale wszystko są to przypadki nie udokumentowane..

Ostatnio ten filmik ze spotkania z Anakondą robił furorę w sieci.. Myślę, że może mieć koło 6m

 Pożywienie:

Anakondy świetnie pływają, i mogą osiągać nawet 20km/h przy wstrzymanym oddechu do 20min, czyni to z nich idealnych myśliwych.. Ofiara nie ma szans w silnych splotach ciała tego dusiciela. Po uduszenie anakonda połyka zdobycz w całości i może się przy tym znacznie rozciągnąć, potrafi zjeść ofiarę nawet 1,5 raza grubszą niż jest w swoim najgrubszym odcinku, ale przy zbyt dużych posiłkach istnieje ryzyko zwymiotowania.. Po takim „obiedzie” andzia, może nie jeść wiele miesięcy.

Sposób duszenia jest bardzo sprytny, za każdym razem gdy ofiara próbuje zaczerpnąć powietrza dusiciele zaciskają sploty jeszcze bardziej. Pojedzona anakonda może nie jeść bez szkody dla swojego zdrowia, przez wiele miesięcy.

ZASADY BEZPIECZEŃSTWA Z DUŻYMI WĘŻAMI

Ponad 3,5 metrowe węże stanowią realne zagrożenie dla zdrowia i życia człowieka, ale nie są w stanie go połknąć, co innego dzieci..

Dlatego hodując duże dusiciele, trzeba być świadomym ryzyka, a przy manipulacji z wężem stosuję się zasadę asekuracji :P 1 osoba na 1 metr węża!! 

spoko… spoko, ale jaki wąż, jest w końcu najdłuższym na świecie ??

Pyton siatkowany – najdłuższym wężem świata

najdłuższy wąż świataNajwiększym udokumentowanym wężem jest Python reticulatus z 1912 roku, który mierzył 9,15 m.

Największymi wężami w hodowli również są reticulatusy, osiągające  czasem ponad 6 metrów długości.. Ale są to już mega okazy.

Największym wężem żyjącym obecnie,(księga rekordów Ginesa) jest Pyton siatkowany o wdzięcznej nazwie Medusa, ma ponad 7,5m długości i waży około 160kg…

Następnym razem gdy ktoś będzie Ci opowiadał o 10-15 metrowych weżach ;) popatrz na niego z uśmiechem i popukaj go w czoło:P.. bo:

„Sam widzisz, że krążące opinie o znalezionych wężach mierzących 10-15-20 metrów, to po prostu działania marketingowe, które mają za zadanie wzbudzić sensacje, dać rozgłos znalazcy, czy też rozsławić miejscowość gdzie ów węża widziano :) No cóż biznes to biznes.. Ludzie zawszę będą ciekawi największego węża świata.. Chyba mnie rozumiesz, przecież sam o tym czytasz :P”

A może masz udokumentowane info o jeszcze większym wężu? Jeśli tak, to czekam na twój komentarz :)

Pozdrooo

Czyli ja :) Trochę zuchwały i arogancki ale przy tym dość uprzejmy - tak mi się wydaję. Zwierzęta egzotyczne, to jest to co mnie zachwyca. Bez względu na pochodzenie czy liczbę nóg, albo ich brak. To właśnie ja.

Leave A Reply

three × 4 =