Najpopularniejszy gad terraryjny – żółw stepowy (Testudo horsfieldii)

0

 

Żółw stepowy, znany jest także pod łacińską nazwą Agrionemys horsefieldii, chociaż ta druga jest rzadziej używana i sporna – dopiero badania genetyczne potwierdziły, że nazwa Testudo horsfieldii w pełności mi przysługuje, bo jest to gatunek spokrewniony z innymi z rodzaju Testudo, które żyją w obrębie Morza Śródziemnego. Za to w nazwach angielskich, włoskich, niemieckich czy francuskich często nazywa się go żółwiem rosyjskim, co wskazuje na to, w jakich rejonach świata można go spotkać, podobnie jak miejsce występowania wskazują angielskie nazwy: central asian tortoise czy afghan tortoise.

Testudo horsfieldii – żółw stepowy popularny celebryta

stepowkaŻółwie stepowe szturmem zdobyły terraria w latach 80. i 90., ich popularność w tamtym czasie była bardzo wysoka także w Polsce. Testudo horsfieldii stał się obiektem pożądania wielu osób, a sprzedawcy proponowali go jako dosyć egzotycznego, ale prostego w hodowli gada. Niestety nie wyszło to na dobre ani zwierzętom hodowlanym, ani tym przebywającym na wolności. Hodowlane żółwie stepowe były często trzymane w bardzo nieodpowiednich warunkach, zdarzało się, że były hodowane bez terrarium, żyjąc na podłodze i mając jedynie swój kąt do spania. Wiele z nich było trzymanych w nieodpowiednich terrariach, bez  prawidłowej temperatury. Zdarzały się także przypadku trzymania tego żółwia, jako żółwia lądowo-wodnego, zazwyczaj w niewielkim, plastikowym terrarium z wodą i wysypką. Zbytnia popularność nie przysłużyła się tego gadowi także w naturze – bardzo wiele okazów pochodziło z odłowu w naturze, mimo że był to dosyć popularny żółw, to jego populacja została poważnie zmniejszona, co widać do dzisiaj.

 

Krótka charakterystyka żółwia stepowego

Testudo horsfieldii to interesujący gad, który posiada charakterystyczny dla wszystkich żółwi pancerz, a skorupa ubarwiona jest w odcieniach brązu i żółci. W naturze występują także bardzo ciemne, prawie czarne osobniki, są one jednak rzadkością. Młode osobniki są ubarwione na bardziej jaskrawy kolor. Wyróżniają się trzy podgatunki, chociaż ich występowanie nie jest pewne, nie przeprowadzono wystarczającej ilości badań, które mogłyby potwierdzić, że są one pewne.

 

Żółw stepowy, jak jego polska nazwa wskazuje, zamieszkuje głównie stepy – suche, skaliste, trawiaste. W czasie zimowym zapada w sen zimowy, dzięki temu nie są mu straszne surowe warunki, w jakich wybrał sobie żyć. Występuje na południu Rosji, w Kazachstanie, Uzbekistanie, Azerbejdżanie, Pakistanie, Kirgistanie, Turkmenistanie, Iranie, Mongolii oraz części Chin. Zamieszkuje więc on dosyć rozległy obszar.

 

Żółwie tego gatunku osiągają długość od 12 do 30 cm, więc większe osobniki na pewno nie mogą być nazwane “maleństwami”. Testudo horsfieldii prowadzi dzienny tryb życia, w naturze żyją w grupach, o ile w danym regionie jest wystarczająca ilość pożywienia. W grupy zbierają się także przed okresem zimowym. W terrarium lepiej nie utrzymywać dwóch samców, bo mogą być w stosunku dla siebie agresywne. Szczególnie widoczna jest agresja w okresie godowym, kiedy samce są gotowe przez cały dzień walczyć ze sobą o względy samicy. Poza tym jest to raczej spokojny żółw.

testudo

Żółw stepowy to Gad na wiele lat!

Ile lat przeżywała większość Testudo horsfieldii w złych warunkach? Rok, może dwa, w porywach do pięciu… przez to wiele osób myśli, że żółwie stepowe to krótkowieczne zwierzęta, nie to samo co na przykład potężny żółw słoniowy, który dożywa 300 lat! Okazuje się jednak, że ten niepozorny i popularny w hodowlach gad może żyć nawet 80 lat, a przypuszcza się, że Testudo horsfieldii jest w stanie dożyć setki! Długość życia w naturze to około 50 lat. W terrarium żółwie starzeją się szybciej, jeżeli nie są zimowane!

Warto brać pod uwagę długość życia tego gada przed dokonaniem zakupu.

 

Terrarium dla Testudo horsfieldii

Terrarium dla żółwia stepowego powinno mieć głębokie podłoże, w którym żółw będzie mógł kopać – najlepiej sprawdzi się podłoże z dodatkiem żwiru i piasku. Trociny zupełnie się nie nadają na podłoże. W terrarium warto umieścić konary, różne kamienie, doniczkę jako miejsce do schronienia się. Nie sprawdzi się za to żywa roślinność, bo żółwie szybko ją zjedzą.

oczy zółwia

Możliwe jest także zamienienie terrarium na wolierę, ale tylko w okresie letnim. Woliera powinna być bardzo dobrze zabezpieczona, konieczna jest wylewka, gdyż żółw bez problemów przekopie się pod siatką.

 

Optymalna temperatura w ciągu dnia wynosi 25 – 30 stopni, do 35 pod wyspą ciepła. W nocy temperatura powinna wynosić 18 – 20 stopni. Wilgotność niska, na poziomie 50%, może być lekko zwiększona nocą. Konieczna jest stosowanie UVB10% przez 12 godzin dziennie.

 

Zimowanie zapewnia dobre zdrowie gada. Powinno odbywać się w ciemnych pomieszczeniu, z temperaturą 6 stopni Celsjusza, a żółw powinien być umieszczony w pojemniki z wilgotnym wypełnieniem (np. mech torfowiec), które powinno być zraszane. Hibernacja trwa od października do końca lutego, po tym czasie należy żółwia delikatnie wybudzić, podczas podnoszenia temperatury otoczenia. Przed zimowaniem należy zmniejszyć ilość pokarmu.

 

Pokarm!!!!!! 

Testudo horsfieldii w naturze ma zróżnicowaną dietę, opartą na naturalnym cyklu rozwoju roślin. W naturze podawać im można wszelką zielonką jak  na przykład koniczyna, lucerna, babka lancetowata, czosnek niedźwiedzi, rzeżuchę, mniszek lekarski, podbiał, trawy, stokrotki, cykorię i wiele innych. Dieta powinna być uboga w białko, więc nie można go karmić białym serem! Owoce i warzywa powinny być tylko niewielkim dodatkiem do codziennej diety. W naturze zdarza im się zjadać padlinę albo owady.

 

Rozmnażanie żółwi stepowych

Okres godowy następuje po wybudzeniu ze snu zimowego, zapłodniona samica początkowo jest bardzo żarłoczna, po 6 – 8 tygodniach znosi jaja. Gody mogą być powtarzane kilkukrotnie w jednym sezonie. Jednorazowo samica składa do pięciu jaj, zakopuje je w ziemi. Odpowiednie warunki inkubacji to temperatura 30 – 35 stopni i 80% wilgotności. Czas inkubacji to 2 – 3 miesiące.

 

Testudo horsfieldii są zdatne do rozmnażania w wieku 10 lat. Samce są trochę mniejsze i mają dużo dłuży ogon, który często jest zawinięty pod spód. Samica, która już była pokrywana, zazwyczaj ma zniszczony pancerz po kopulacjach.

 

Zdrowie Testudo horsfieldii

Hodowla w terrarium i zapewnienie odpowiednich warunków minimalizuje ryzyko chorób i problemów takich jak przerost pazurów czy dzioba. Testudo horsfieldii jest łatwy w hodowli, ale zaniedbania mogą odbić się na nim dosyć poważnie, jedną z częstszych przypadłości żółwi stepowych jest krzywica, a także podrażnienia i infekcje wynikające z użycia nieodpowiedniego podłoża. Zbilansowana dieta jest równie ważna, nie powinno mi się podawać mięsa, słodyczy, dużej ilości owoców czy karmić żółwia karmą przeznaczoną dla psów. Należy zwrócić uwagę na pancerz i do jego pielęgnacji stosować tylko przeznaczone do tego środki. Jest to żółw, który rośnie wolno i przyrost jest ledwo zauważalny.

 

Decydując się na żółwia stepowego, musimy pamiętać o tym, że bierzemy gada, który będzie żył naprawdę wiele lat i przez ten czas powinien mieć zapewnioną odpowiednią opiekę. W terrarium należy mu stworzyć warunki zbliżone do naturalnych, dzięki temu żółw będzie zadowolony, a decyzja o zakupie nie powinna nigdy być podejmowania zbyt pochopnie.

 

źródła obrazków: https://www.flickr.com/photos/jobst/2147327366, https://www.flickr.com/photos/52841951@N05/5559677420/, https://pl.pinterest.com/pin/463941199085479608/

Czyli ja :) Trochę zuchwały i arogancki ale przy tym dość uprzejmy - tak mi się wydaję. Zwierzęta egzotyczne, to jest to co mnie zachwyca. Bez względu na pochodzenie czy liczbę nóg, albo ich brak. To właśnie ja.

Leave A Reply

6 + 3 =