Najpiękniejszy pośród kameleonów – Furcifer pardalis (kameleon lamparci)

0

Furcifer pardalis znany jest jako kameleon lamparci, tygrysi lub po angielsku jako panther chameleon. Swoją nazwę zdobył poprzez niezwykłe ubarwienie, które jest ciekawą mieszaniną szerokich pasów i cętek. W połączeniu z żywą kolorystyką wygląda to bardzo efektownie! Z pewnością jest to najpiękniej wybarwiony kameleon, a dodatkowym atutem tego gada są spore jak na kameleona rozmiary.

 

Furcifer pardalis z Madagaskaru

Ta jaszczurka osiąga do 55 centymetrów długości, jest ciekawie ubarwiona, a w niewoli może dożyć do 10 lat, ale zazwyczaj nie przeżywa więcej niż 7 lat.

 

Furcifer pardalis żyje na Madagaskarze oraz na pobliskich wyspach. Co  ciekawe, to chociaż odróżnia się odmiany geograficzne, to nie są one uporządkowane w żadne podgatunki. Co więcej, w 2015 roku wysunięto wnioski, że być może dotychczas uważane za odmiany geograficzne gady tak naprawdę są nie tylko podgatunkiem, ale zupełnie innym gatunkiem! Prawdopodobnie badania nad tym zagadnieniem będą nadal trwać i kto wie, może niedługo okaże się, że hodowane w terrariach Furcifer pardalis to tak naprawdę jeszcze nieznany nikomu gatunek kameleona?

 

Obecnie wyróżnianie odmiany geograficzne:

 

– Furcifer pardalis z wyspy Nosy Be – mają turkusowe lub niebiesko-zielone ubarwienie, posiadają żółte albo czerwone plamki umieszczone głównie na przedzie ciała. Popularna i efektowna odmiana barwna Nosy Be Blue, nie pochodzi z tej wyspy, to hybryda wyhodowana w hodowlach.

nosy

– Odmiana z Ambanja, miasta na północy Madagaskaru – ta odmiana osiąga największe rozmiary, ma jasne, niebiesko-zielone ubarwienie z pionowymi pasami w kolorze czerwonym, purpurowym lub niebieskim. Pojedyncze osobniki mogą się bardzo od siebie różnić.

ambi

– Furcifer pardalis z Diego Suarez, miasta na północnym skrawku Madagaskaru – kameleony tej odmiany są czerwone, z zielonymi plamkami, z tyłu głowy umieszczone plamki w kolorze żółtym, pomarańczowym, zielonym.

 

– Odmiana geograficzna z Sambava – zazwyczaj dorosłe są pomarańczowe, z czerwoną głową, która pokryta jest czarnymi paskami. Zdarzają się osobniki ciemnozielone oraz bardzo, bardzo ciemne, prawie czarne.

 

– Odmiana z Moroansetra – podobna do odmiany z Sambava, jednak kolor ciała jest wręcz krwistoczerwony, a delikatnymi pasami w kolorze białym lub w odcieniach zieleni.

 

– Furcifer pardalis z Tamatave (północny wschód Madagaskaru) – ciemnozielone osobniki, z czerwonymi i pomarańczowymi pasami.

 

– Odmiana z Anarkama – kiedy samce są podniecone, przybierają różowy kolor z żółtymi oraz białymi, poziomymi pasami. Ta odmiana znana jest także jako “pink panter”, czyli różowa pantera.

 

– Furcifer pardalis z wyspy Nosy Bohara – samce są szaro-niebieskie i mają pionowe pasy w kolorze zielonkawym i niebieskim. Samice z kolei są zielone i mają żółtozielone pasy na ciele.

kamek

– Populacja z Andapa – ciało ma kolor czerwony, niektóre osobniki mają intensywny zielony kolor.

 

Furcifer pardalis posiada liczne odmiany barwne, co sprawia, że czasami ciężko jest zakwalifikować konkretnego gada do danej grupy, a jest to ważne! Nie każda odmiana kolorystyczna będzie dobrze się rozmnażać z inną. Na przykład populacja z Nosy Be dobrze rozmnaża się z populacją z Ambanja i powstałe w takim połączeniu młode są silne, ale w innych przypadkach może się to nie udać. Poza tym kwestia tego, że każda z odmian barwnych może być innym gatunkiem, komplikuje sprawę. Lepiej rozmnażać ze sobą tylko osobniki tej samej odmiany barwnej. Problemem jest określenie kolorów młodych osobników, bo młode wszystkich odmian barwnych są bardzo do siebie podobne, ubarwione w odcieniach szarości.

 

Warunki w terrarium dla kameleona lamparciego

Furcifer pardalis, jak każdy kameleon, ma pewne wymagania co do terrarium i tylko trzymanie się ich pomoże wyhodować zdrowe gady, które z łatwością dożyją starości. W naturze raczej nie przebywają w grupach, więc także w terrarium warto się tego trzymać, a nawet jeżeli decydujemy się na parkę lub harem, to należy zadbać o odpowiednią ilość miejsca. Jest to gatunek, który większość dnia spędza na krzewach i niewielkich drzewach.

 

W terrarium dla Furcifer pardalis kluczowa jest wentylacja, najlepsze więc jest terrarium częściowo wykonane z siatki o niewielkich oczkach. Zła wentylacja prowadzi do licznych chorób układu oddechowego u kameleonów. Minimalne wymiary terrarium to dno o wielkości 50 na 50 centymetrów i wysokość ok metra. Kameleon lamparci jest raczej ruchliwy, terrarium powinno uwzględniać jego potrzebę wspinania się i posiadania licznych kryjówek.

 

Dla Furcifer pardalis bardzo ważna jest woda, która powinna skapywać do miseczki lub na liście, dzięki temu gad będzie mógł ją spijać w dowolnych momencie, a taka woda będzie mniej zabrudzona niż stała woda w pojemniczku. Spryskiwanie gada podczas zraszania nie wystarczy, bo w terrarium woda szybko paruje. Niektórzy hodowcy poją swoje gady z pipety, ale trudno nauczyć tego gada, poza tym kameleon nie może pić wtedy, kiedy ma na to ochotę.

 

Optymalna temperatura to minimum 18 stopni Celsjusza w nocy, do 32 w ciągu dnia. Chociaż ten gad jest w stanie znieść większe różnice temperatur, nawet od 8 do prawie 40 stopni, to lepiej naszego Furcifer pardalis na takie różnice nie narażać, bo nie jest to korzystne dla jego zdrowia. Wilgotność optymalna to 70%, ale bez większych problemów radzą sobie także przy wilgotności 50%. Latem można korzystać z zewnętrznych wolier.

 

Pokarm

Posiadając terrarium częściowo wykonane z siatki, podawanie żywego pokarmu może skończyć się jego ucieczką. W takim wypadku pokarm żywy najlepiej umieścić w wysokim na około 15 cm pojemniku z odsłoniętą górą. Kameleon na pewno zauważy swój obiad i swoim długim językiem dosięgnie go bez problemów. Furcifer pardalis zjada chętnie wszelkie plankton łąkowy i popularne bezkręgowce karmówkowe, dorosłe osobniki czasami zjadają mysie oseski czy małe jaszczurki. Pokarm powinien być posypywany witaminami i wapnem.

 

Rozmnażanie

W ciągu roku od pary Furcifer pardalis można uzyskać od 30 do nawet 150 jaj! W obrębie odmian barwnych są widoczne drobne różnice w ilości lęgów i długości godów. Gody pobudza się przez połączenie samca i samicy, które wcześniej powinny przebywać w izolacji od siebie. Sytuację przy połączeniu należy obserwować, aby uniknąć agresywnych zachowań ze strony samca. Para może zostać razem tak długo, jak długo samiec zaleca się do samicy poprzez zmianę ubarwienia, a samica chętnie go przyjmuje. Samica składa jaja po 3 – 6 tygodniach od kopulacji, jaj może być od 12 do nawet 50 w jednym lęgu.

 

Jaja składane są w podłożu, na głębokości do 30 cm. Ważne jest umieszczenie podłoża torfowego lub głębokiego pojemnika z torfem, w którym samica będzie mogła złożyć jaja. Jeżeli samica Furcifer pardalis takiego miejsca nie znajdzie, to zatrzyma w sobie jaja, co może doprowadzić do jej śmierci! Jaja powinny być inkubowane w temperaturze od 20 do 26 stopni, z wilgotnością 80 – 90%. Czas inkubacji trwa od 10 do nawet 18 miesięcy (w przypadku niższych temperatur).

 

Furcifer pardalis to nie gad dla każdego

Mimo że kameleon lamparci jest bardzo efektowny i wygląda świetnie, to nie nadaje się dla każdego. Ta jaszczurka bardzo słabo znosi stres, także podczas przeniesienia do nowego terrarium trzeba je częściowo zakryć, aby gad na początku oswoił się z miejscem i nie widział ludzi oraz otoczenia z zewnątrz. Jeżeli jednak potrafisz zrezygnować z brania na ręce swojego kameleona, to Furcifer pardalis może być dobrym wyborem, a jeżeli zapewnisz mu optymalne warunki, to codziennie będzie odwdzięczał się swoim niesamowitym wyglądem.

źródła obrazków kamków: http://tortugareptiles.com/en/animals/furcifer-pardalis/nosy-boraha/franklin.html, http://www.chamaeleonoase.de/, https://pl.pinterest.com/pin/431290101785998334/, https://pl.pinterest.com/pin/157837161916729532/

Czyli ja :) Trochę zuchwały i arogancki ale przy tym dość uprzejmy - tak mi się wydaję. Zwierzęta egzotyczne, to jest to co mnie zachwyca. Bez względu na pochodzenie czy liczbę nóg, albo ich brak. To właśnie ja.

Leave A Reply

11 + 15 =