Najpiękniejsze węże z Afryki – Atheris’y

0

Afryka pełna jest pięknych i zabójczych zwierząt, które musiały się przystosować do trudnych warunków. Jest to kontynent o zróżnicowanym klimacie i bardzo bogatej faunie oraz florze. Węże z rodzaju Atheris są przedstawicielami rodziny żmijowatych. Nie do końca wiadomo, ile gatunków dokładnie żyje w Afryce, gdyż wiele z nich wybiera niedostępne miejsca, a młode węże mogą przypominać przedstawicieli odrębnego gatunki. Oficjalnie rozpoznaje się 10 gatunków.

athe

Charakterystyka węży Atheris

Największym przedstawicielem rodzaju Atheris jest Atheris squamigera, znana w Polsce jako gałęźnica szorstkołuska (najpopularniejszy gatunek w hodowlach), a najmniejsze są węże Atheris katangensis. Rozmiar ciała waha się od 40 do 80 cm długości, nie są to więc bardzo duże węże. Charakterystyczna dla nich jest trójkątna głowa, która jest szersza od szyi. Na głowie, powyżej oczu, znajduje się “korona” stworzona z zachodzących na siebie łusek. Niektóre gatunki, jak gałęźnica szorstkołuska, mają mocno odstające łuski na całym ciele, wydają się być wiecznie najeżone, u innych jest to mniej widoczne.  Ciało węży z rodzaju Atheris jest smukłe, silne i  bardzo zwinne. Mocny ogon pozwala im utrzymać się na gałęziach.

 

Węże Atheris prowadzą nadrzewny tryb życia, są niezbyt aktywne (o ile mają zapewnione odpowiednie warunki i spokojne miejsce), rzadko schodzą na ziemię. Zamieszkują przede wszystkim wilgotne lasy równikowe, preferują przebywać z daleka od osad ludzkich. Niektóre gatunki mają mocno ograniczoną liczebność, ze względu na długie odizolowanie. Wielu gatunkom zagrażają odłowy do hodowli oraz niszczenie lasów. Węże Atheris występują na tropikalnym terenie Afryki Subsaharyjskiej, jednak nie znajdzie się ich na południu tego kontynentu.

 

Węże te mają różnorodne ubarwienie. Niektóre gatunki mają tylko jeden rodzaj ubarwienia, podczas gdy na przykład Atheris squamiger występuje w kolorze zielonym, czerwonym, pomarańczowym, w różnych odcieniach brązu, oliwkowego czy żółtego.

 

Są to węże jadowite, o uzębieniu Solenoglypha – jest to najwyższy stopień rozwoju aparatu jadowego u węży. Kły jadowe są złożone równoległe do szczęki, otwierają się wtedy, kiedy wąż przystępuje do ataku. W zębach znajdują się kanaliki, przez które przepływa jad. Taki rodzaj uzębienia mają wszystkie żmijowate i grzechotniki.

 

Gatunki węży Atheris

Wyróżnia się 10 gatunków i kilka podgatunków Atheris, chociaż finalna liczba nie jest znana. Niektóre podgatunki jeszcze niedawno były uważane za gatunki Atheris.

 

Atheris acuminata ma zielone ubarwienie z ciemniejszym wzorem na grzbiecie.

Atheris anisolepis występuje w zachodniej Afryce. Nie wiadomo czy jest gatunkiem, wielu herpetologów uważa je tylko na podgatunek lub młodą formą Atheris squamigera. Obecnie jest uważana za podgatunek.

 

Atheris barbouri jeszcze niedawno był uważany za węża Atheris, ale obecnie przeniesiono go do rodzaju Adenorhinos. Trwają badania nad podchodzeniem tego węża.

 

Atheris ceratophora ma ciemne ubarwienie. Tego węża spotyka się na niewielkim obszarze Tanzanii. Ten gad ma charakterystyczne “rogi” nad oczami.

ceratp

Atheris chlorechis ma zazwyczaj żywy, zielony kolor z rzędem nachodzących na siebie łusek wzdłuż grzbietu.

chloro

Atheris desaixi występuje tylko w dwóch izolowanych grupach na ternie Kenii. Ma bardzo osobliwe, czarno-żółte ubarwienie.

 

Atheris hirsuta żyje na niewielkim obszarze we wschodniej Afryce. Wyróżnia się kolorem w różnych odcieniach brązu.

 

Atheris hispida – ten wąż spotykany jest w centralnej Afryce. Łuski tego gatunku mocno na siebie zachodzą, sprawiając, że wygląda on jak najeżony kolcami. Ma czarno-zielone ubarwienie.

hispi

Atheris katangensis to gatunek endemiczny dla Kongo, występuje tylko na niewielkim obszarze Upemba Nationak Park. Osiąga 40 cm długości, ma brązowy kolor z ciemniejszym wzorem na grzbiecie.

 

Atheris mabuensis żyje tylko w Mozambiku, w lasach na wysokości powyżej 1000 m n.p.m. Jego ukąszenia są bardzo bolesne, ale nie śmiertelne.

 

Atheris matildae występuje w południowo-zachodniej Tanzanii. Gatunek opisano dopiero w 2011 roku, jest zagrożony wyginięciem. Nazwa została mu nadana przez odkrywcę, na część jest córki (Matilda), której nowy gad bardzo się spodobał. Jest ubarwiony na żółto, z czarnymi plamami na grzbiecie. Zamieszkuje obszar mniejszy niż 100 kilometrów kwadratowych, a dokładna lokalizacja jest trzymana w tajemnicy, aby nie dopuścić do odłowu tych gadów do prywatnych hodowli.

 

Atheris nitschei występuje w Malawii, Zambii oraz Tanzanii. Podgatunkiem tego gatunku jest Atheris nitschei rungweensis, który jeszcze do niedawna był uważany za osobny gatunek.

 

Atheris squamigera, znany jako gałęźnica szorstołuska, to najpopularniejszy przedstawiciel rodzaju Atheris. Występuje w Zachodniej Afryce na duży obszarze, występuje także na podmokłych zaroślach w okolicach lasów.

at

 

Charakter

Węże Atheris mają bardzo podobny do siebie charakter. Są mało aktywne, niezbyt ruchliwe (o ile nie jest to konieczne). Kiedy znajdą idealne dla nich siebie miejsce pośród gałęzi, to są w stanie spędzić w nim nawet kilka dni, prawie nie poruszając się. Kiedy atakują lub próbują uciec, potrafią być jednak bardzo szybkie, należy zachować przy nich czujność.

W hodowli nie mają wygórowanych wymagań, chociaż nie wiadomo na ich temat wiele, to raczej nie sprawiają ogromnych problemów w terrarium. Należy jednak zachować czujność, ze względu na możliwość ugryzienia przez tego gada.

 

Jad Atheris

Na temat jadu tych węży wiadomo jak na razie niewiele – może być on potencjalnie śmiertelny dla człowieka, zazwyczaj polują one na bardzo małe ofiary, wiec jednorazowa dawka jadu jest teoretycznie niewielka. Nie ma wielu opisanych przypadków ugryzienia ludzi przez tego węża. W jadzie znajduje się hemotoksyna, która jest szkodliwa dla krwi. Niektóre przypadku ograniczyły się tylko do bólu i opuchlizny ugryzionego miejsca, w innych opisano ból jako bardzo mocny, pojawiło się silne pocenie i problemy z krzepliwością krwi, a w rezultacie utratę sporej ilości krwi. Zdarzył się także przypadek śmiertelny. Na jad węży Atheris nie ma żadnego antidotum, więc leczenie jest tylko objawowe.

 

Żywienie

Węże z rodzaju Atheris mają szeroką dietę. Chętnie zjadają małe płazy, gryzonie, różne jaszczurki, niewielkie ptaki, a czasami także inne węże. Niektóre gatunki preferują tylko jeden pokarmu, na przykład żaby, ale raczej bez problemów przestawiają się na to, co zaoferuje im się w terrarium. Najwięcej problemów z żywieniem mogą sprawiać młode osobniki odłowione w naturze.

 

W lipcu i sierpniu może zdarzyć się, że wąż rodzaju Atheris odmawia jedzenia. Pojawia się to tylko u węży złapanych w naturze – w tym czasie w Afryce trwa zima i węże zazwyczaj spowalniają swój metabolizm i nie polują. Nie należy się tym martwić, o ile wąż wydaje się być zdrowy, warto lekko obniżyć temperaturę w terrarium.

 

Terrarium dla Atheris

Węże Atheris potrzebują pionowego terrarium, z dużą ilością zieleni oraz gałęzi, po których będą mogły się wspinać. Nie jest to duży wąż, więc jednej parze wystarczy terrarium o pojemności 60 – 70 litrów. W terrarium należy umieścić pojemnik z wodą, który początkowo należy umieścić na ziemi. Jeżeli widzimy, że wąż z niego nie pije, należałoby go umieścić trochę wyżej.

 

Optymalna temperatura w ciągu dnia to 27 stopni, z wyspą ciepła 30 stopni Celsjusza. W nocy temperatura powinna spadać do 22 – 23 stopni. Wilgotność 70 – 80%. Temperatura i wilgotność zmieniają się lekko w zależności od konkretnego gatunku, jednak są one podobne w wymaganiach. Obniżenie temperatury i wilgotności będzie stymulować węże do rozmnażania się.

 

Rozmnażanie

Węże Atheris są jajożyworodne. Obniżenie temperatury i wilgotności stymuluje gody, które zazwyczaj trwają od września do października. Ciężarna samica wydaje na świat młode po pół roku. Mają one kilkanaście centymetrów, w jednym wylęgu może być od 2 do 15 młodych węży. Należy je przenieść do osobnego terrarium, aby uniknąć kanibalizmu.

 

Węże Atheris to jedne z bardziej interesujących i jeszcze niezbyt dobrze poznanych rodzajów wężów. Decydując się na hodowanie tych gadów, dobrze jest mieć już doświadczenie z podobnymi wężami. Chociaż jad teoretycznie nie jest groźny dla człowieka, to jest słabo zbadany i nigdy nie można mieć pewności, jak zareaguje organizm po ugryzieniu – należy więc zakładać, że blisko kontakt z zębami jadowymi może doprowadzić do śmierci hodowcy! Wcześniejsze doświadczenia z wężami pomogą także lepiej zrozumieć jego zachowanie. Wiele gatunków jest do siebie podobnych albo zamieszkują wspólny obszar, poza tym w większości przypadków są pozyskiwane nielegalnie z natury. Nigdy nie ma się 100% pewności co do tego, jaki podgatunek do nas właśnie trafił. Doświadczenie w hodowli wężów pomoże zrozumieć choćby, czy wąż czuje się dobrze w danej temperaturze albo, czy nie ma problemów z jedzeniem.

a

żródła grafik: grupa atheris —-> https://www.facebook.com/groups/226450994062861/

Czyli ja :) Trochę zuchwały i arogancki ale przy tym dość uprzejmy - tak mi się wydaję. Zwierzęta egzotyczne, to jest to co mnie zachwyca. Bez względu na pochodzenie czy liczbę nóg, albo ich brak. To właśnie ja.

Leave A Reply

7 − three =