Najlepszy zwierzak dla dziecka – wszystkie za i przeciw.

0

„Mamo, mamo, chcę jaszczurkę albo węża”. Ajjjj…. Co zrobić kiedy nasze dziecko, popatrzy na nas tym błagalnym spojrzeniem, które sprawia, że zaczynamy coraz intensywniej myśleć..

hmm… No tak, dziecko + zwierzak = nauka odpowiedzialności, edukacja, rozwój pasji.

Dochodzimy w końcu do wniosku, że to nawet nie jest taki głupi pomysł.

Jaszczurki domowe, ta zabawna nazwa już od jakiegoś czasu jest coraz częściej wyszukiwana w internecie. Zwierzęta egzotyczne są bliższe i dostępne dla zwykłych ludzi jak nigdy wcześniej. Można je kupić w zoologicznym, przez internet lub bezpośrednio od hodowcy.

Czy zwierzak dla dziecka to dobry pomysł?

W sumie tak, jeśli chęć jego posiadania nie jest podyktowana chwilą impulsu, jest przemyślana i świadomą decyzją (rodzica) to czemu nie.

Bo nie ma dla mnie nic lepszego, niż obserwowanie rozwijającej się fascynacji egzotycznymi zwierzętami u dzieciaków, to właśnie dla nich i ludzi z pasją – pasją którą przepełnione są dzieci, jest ten blog.

Jeśli jest podyktowana chwilową modą, pod wpływem jakiegoś kinowego przeboju, jak pamiętam miało to miejsce po premierze bajki „101 dalmatyńczyków” , to jest to wtedy skrajna nieodpowiedzialność – łagodnie mówiąc.

Jak kupować egzotycznego zwierzaka dla dziecka?

Musisz być jak gad w lodówce, chłodny i bez emocji. Dlaczego tak?

BO…

– Wiesz, że za kilka góra kilkanaście dni wielkie łaaaaałłłł, prawdopodobnie zamieni się w zwykłe karmienie zwierzaka i sprzątanie gówien. To nic wielkiego na tym polega hodowla zwierząt w terrarium.

– Dużo egzotycznych zwierząt jest długowiecznych, jaszczurki, pająki, węże żyjące 10-15-20 lub więcej lat to standard. Z żółwiami jest jeszcze lepiej :) Potraktuj to jako długoterminową inwestycję a nie chwilową zachciankę. Zapytaj siebie: Miałem kiedyś zwierzaka? Co się z nim stało?

– Zwierzęta są jak dzieci. Rosną. Zastanów się czy masz wystarczającą ilość miejsca. Zresztą takie podstawy, które należy przemyśleć przed zakupem egzotycznej jaszczurki lub węża opisałem we wpisie: dobre praktyki terrarystyki.

– Czy twoje dziecko podoła opiece? Bo jeśli nie to obowiązek spadnie dla Ciebie. Czy jesteś gotów/gotowa trzymać mrożone szczury w swojej lodówce dla węża? Lub trzymać w domu świerszcze i karaluchy do skarmienia? Właściwa opieka to nie poświęcenie to Twój obowiązek.

Więc teksty typu: kurcze muszę jeszcze jechać po robaki albo znowu sprzątanie terrarium? O NIE. – nawet tak nie myśl.

To są te rzeczy przeciw, które musisz przemyśleć, jeszcze zanim sprowadzisz zwierzaka do domu.

Dobra, trochę postraszyłem, tak wiem nie jestem miły. Ale żeby nie było tak strasznie, to teraz przedstawię Ci zalety jakie niesie ze sobą posiadanie egzotycznych zwierząt w swoim domu.

Otóż gady mają też swoje zalety… I to właśnie one sprawiają, że są świetną alternatywą dla zwykłych zwierząt, jak chomiki, króliki czy psy i koty. Choć wszystko jest kwestią preferencji i nie zamierzam nikogo przekonywać o wyższości zmiennocieplnych na rzecz stałocieplnych.

9 Zalet gadów, płazów i pajęczaków które czynią z nich świetne zwierzaki domowe.

1. Nie wymagają wiele uwagi. Mają swój świat w terrarium i to im wystarczy. Poza karmieniem i sprzątaniem nie potrzebują Twojej uwagi czy miłości i nie będą mieć z tego powodu depresji ani złego samopoczucia, jak to czasem dzieje się z psami. Aczkolwiek jeśli ją dostaną z pewnością się odwdzięczą.

2. Nie trzeba karmić ich codziennie. Większość tych zwierząt wystarczy gdy jest karmiona 2-3 razy w tygodniu. Pająki i duże węże nawet raz na kilka tygodni.

3. Na dzień dzisiejszy mam psa i kota i właśnie dzisiaj „goliłem” moje spodnie z sierści przed wyjściem z domu. W przypadku gadów, twój dom pozostaje nieowłosiony. Również odpada Ci czasochłonne czesanie i dbanie o sierść, te wszystkie rzeczy, które u psów i kotów są rutynową czynnością u egzotycznych zwierząt nie istnieją.

4. Wyobraź sobie, za oknem zimno i leje.. Tak pogoda, która absolutnie nie przemawia za spacerem. Ja to rozumie, ale twój pies tego nie zrozumie. Gady spacerują po terrarium, ewentualnie po twoim mieszkaniu ale tylko wtedy, gdy im na to pozwolisz.

5. Większość gadów nie potrzebuje wiele miejsca. Są gatunki tak małe, że możesz je z powodzeniem hodować w nano terrariach, czyli zbiornikach o wymiarach maks 30x30x30.

6. Gady to nauka opieki i odpowiedzialności dla Twojego dziecka. Są przy tym też dość odporne na zaniedbania – w porównaniu do innych zwierząt. Więc jeśli dziecko zapomni nakarmić albo posprzątać u swojego zwierzaka. To nic wielkiego się nie stanie. Oczywiście sytuacja taka nie może się powtarzać, (musimy wykorzystać ten czas do pracy z naszym dzieckiem) jeśli tak będzie zmuszeni jesteśmy do poważnej rozmowy z dzieckiem a w skrajnej sytuacji do przejęcia opieki lub oddania zwierzaka w dobre ręce.

7. Gady są bezpieczne, (oczywiście pomijam tu zwierzęta jadowite, duże pytony i duże jaszczurki jak chociażby warany) . Z resztą zwierzęta, o których wspomniałem nie są dla dzieci. Mały gekonik, lub wąż nawet jeśli zdarzy się, że coś go zestresuje i ugryzie w obronie, to poza uszczypnięciem, zaczerwienieniem lub w gorszym przypadku zakończy się kilkoma kroplami krwi. W porównaniu do skali pogryzień przez psy lub niektóre gryzonie, to raczej nic wielkiego i nie stanowi żadnego zagrożenia dla naszego dziecka.

8. Te zwierzęta są ciche. Co prawda niektóre żaby czy gekony potrafią wydawać odgłosy. Jednak w porównaniu do szczekania, piszczenia, drapania, chromolenia lub dewastowania klatki (podczas nocnych harców) przez gryzonie  czy kociego miaułczenia (nie wiem jak to się pisze:P) można powiedzieć, że te zwierzęta są jak ryby i głosu nie mają.

9. Bo gady są po prostu fascynujące a obcowanie z nimi rozwija w dziecku szacunek do natury i zwierząt. Rozwijaj pasje w dziecku. Skąd wiesz kim będzie w przyszłości. Może zostanie hodowcą, biologiem, podróżnikiem albo zwierzakowym blogerem ;) ale to wszystko zaczyna się wcześnie i to my rodzice, mamy za zadanie aby nie zabijać dziecięcej zajawki tylko ją rozwijać. Uczyć konsekwencji i wytrwałości w działaniu. Amen.

Jakie egzotyczne zwierzęta możecie polecić dla dzieciaków, które chcą się wkręcić w nowe hobby?

Najlepszy zwierzak dla dziecka czy coś takiego istnieje?

Czyli ja :) Trochę zuchwały i arogancki ale przy tym dość uprzejmy - tak mi się wydaję. Zwierzęta egzotyczne, to jest to co mnie zachwyca. Bez względu na pochodzenie czy liczbę nóg, albo ich brak. To właśnie ja.

Leave A Reply

fourteen − 2 =