Muchy – czy warto nimi karmić?

3

Muchy są pokarmem najtańszym i najłatwiej dostępnym. Muchy wrzucone do terrarium, prowokują do ruchu, najbardziej leniwe zwierzaki, i możemy kupić je w każdym zoologicznym, jako „białe robaki” i doprowadzić do przepoczwarzenia. W lodówce możemy trzymać je przez kilka tygodni – ale to już chyba wszystkie ich zalety…

Muchy jako karmówka

Niestety muchy posiadają bardzo niewielką wartość odżywczą, dlatego nie mogą stanowić podstawy diety, możemy potraktować je jako chipsy do urozmaicenia jadłospisu i podawać sporadycznie.

Są ciężko strawne i mogą uszkodzić przewód pokarmowy młodym jaszczurkom. Znam osobiście przypadek pseudo-terrarysty, który traktował je jako podstawę diety.Jako ciekawostkę podam, że jaszczurki na takim junkfood’zie wytrzymały 4 miesiące.

Jeśli już mamy zamiar podawać muchy, to musimy pamiętać, żeby nie podawać owadów wolno żyjących, szczególnie jeśli mieszkamy w mieście, ponieważ są przenosicielami wszelkich bakterii i zarazków. Odżywiają się przecież wszelkim gó****, a największą wylęgarniom much są wysypiska śmieci.

 

Pozdrawiam

Michał „Azzurreeuss”

Czyli ja :) Trochę zuchwały i arogancki ale przy tym dość uprzejmy - tak mi się wydaję. Zwierzęta egzotyczne, to jest to co mnie zachwyca. Bez względu na pochodzenie czy liczbę nóg, albo ich brak. To właśnie ja.

Discussion3 komentarze

  1. Słyszałem o pewnym przypadku (z racji że źródło internetowe i nie moge go znaleźć – też nie wiem czy prawda), że jeśli się poda larwy much, żywe, niektórym gatunkom gadów które połykają w całości tak mały pokarm np. tarczołusk sudański to istnieje ryzyko, że larwy mogą od środka uszkodzić przewód pokarmowy i poranić zwierze. Nie wiem na ile to jest prawdziwe, ale dlatego larwy much to jedyny pokarm którego nie podaje zwierzakom nigdy.

Leave A Reply

16 − one =