Morelia viridis – niezwykły pyton zielony

0

Pytony zazwyczaj kojarzą się z gadami o charakterystycznym, brązowym ubarwieniu. Morelia viridis jest jednak przedstawicielem rodziny pytonów, który posiada niezwykłą, żywą kolorystykę w odcieniu jasnej zieleni. Morelia viridis to zwierzę bardzo ciekawe, ale niekoniecznie nadające się dla początkujących hodowców, gdyż może wykazywać się agresywnym zachowaniem, jest płochliwy i potrafi dotkliwie ugryźć. Swój niezwykły kolor pyton zielony nabywa dopiero w wieku około trzech latach, wcześniej młode są żółte, czerwone, brązowe lub czarne.

Jaki jest pyton zielony?

Pyton zielony występuje w Nowej Gwinei, na półwyspie Jork w Australii, a także na indonezyjskich wyspach. Niestety, w naturze spotkać można go coraz rzadziej, gdyż poluje się na niego w celu pozyskania skór. Pyton zielony osiąga długość od 150 do 180 cm, samice mogą urosnąć do 200 cm. Waga jest stosunkowo niska (od 1 do 2 kg), a sylwetka węża dosyć wąska. Dożywa dwudziestu lat.

Gad ten ma nietypowy sposób polowania, zawiesza się na gałęzi z ciałem, które wygląda jak złożone w harmonijkę, a głowę umieszcza pośrodku. W sprzyjającym miejscu może spędzić całe swoje życie na jednej gałęzi! Węże te łatwo przystosowują się do życia w niewoli i nie odczuwają negatywnych skutków płynących z zamieszkania w terrarium. Prowadzi głównie nocny tryb życia.

Terrarium dla naszego węża

Terrarium dla Morelia viridis powinno imitować naturalne warunki dla tego węża, warto więc aby było wysokie, gdyż należy umieścić tam różnorodne gałęzie o mniejszych i większych średnicach. Pyton zielony wymaga sporej wilgotności powietrza, więc najlepiej sprawdzi się terrarium szklane. Należy pamiętać o dobrym unieruchomieniu gałęzi, w innym przypadku wąż może się zranić.

Odpowiednia temperatura powinna wahać się od 27 do 30 stopni Celsjusza w ciągu dnia, a w nocy spadać do około 23 – 25 stopni. Wilgotność może oscylować pomiędzy 40 a 70%. Wymagane jest częste zraszane, a zasadzenie kilku roślin w terrarium i umieszczenie pojemnika z wodą, pozwolą na utrzymanie optymalnej wilgotności. Pyton zielony może być rozdrażniony zbyt częstym zraszaniem wnętrza wodą, więc należy rozważyć opcję zamontowania automatycznego systemu do zraszania. Terrarium powinno być oświetlone przez 12 godzin dziennie.

Zimowe pytona zielonego nie jest konieczne, ale często stosowane, kiedy chce się pobudzić rozmnażanie.

Żywienie Morelia viridis

W naturalnym środowisku pyton zielony poluje na jaszczurki, gryzonie i mniejsze ptaki, więc w hodowli należy podawać mu pokarm mięsny, ale nie poleca się wrzucania do terrarium żywych stworzeń. Żywa karmówka może zaatakować węża, więc podawać należy mrożony lub uprzednio humanitarnie zabity pokarm. Pyton zielony chętniej “poluje” na pokarm, który wydziela ciepło, więc warto na kilka chwil zanurzyć jego obiad w gorącej wodzie. Podawanie pokarmu powinno odbywać się raz na dwa tygodnie, niestety, ale wielu właścicieli przesadza i przekarmia swoje Morelia viridis, które stają się ociężale, powolne i mają problemy z rozmnażaniem.

Rozmnażanie

Rozmnażanie Morelia viridis nie jest łatwe i wymaga sporo doświadczenia. Pierwszym krokiem jest oczywiście rozpoznanie płci naszego węża. Samce mają duże, dobrze widoczne pazury odbytowe. Jeżeli mimo to nie jesteś w stanie określić płci, to kierować można się wymiarami – samice są dłuższe i cięższe. Doświadczeni hodowcy mogą wybrać sondowanie nasady ogona – u samic sonda wchodzi dużo płycej niż u samców. Do rozmnażania nadają się osobniki, które ukończyły trzy lata.

Morelia viridis zazwyczaj utrzymywane są pojedynczo i tylko na czas rozmnażania łączy się je w pary. Pojedyncze utrzymywanie sprawia też, że lepiej się mnożą. W przypadku pytona zielonego niekonieczne jest zimowane, ale pobudza ono zwierzęta do kopulacji. Temperaturę należy zmniejszyć o 2 – 3 stopnie wraz ze spadkiem długości oświetlenia do 10 godzin, proces ten należy rozłożyć w czasie, najlepiej w okresie od października do stycznia. Doskonałym momentem do połączenia dwóch węży jest moment, w którym samiec przestaje jeść albo je bardzo mało, a samica z kolei odkłada więcej tłuszczu i tym samym przygotowuje organizm do rozrodu.

W ciągu 70 do 90 dni od kopulacji samica składa od jednego do dwudziestu sześciu jaj, a następnie rozpoczyna inkubację. W tym czasie można zaobserwować, że często drży – ma to na celu podniesie temperatury jajeczek. W trakcie inkubacji temperatura w terrarium powinna wynosić 28 stopni Celsjusza, a wilgotność około 80%. Możliwe jest także przeniesienie jaj do inkubatora, operacja ta powinna zostać przeprowadzona ostrożnie, najlepiej jest samicę zakryć ręcznikiem i powoli rozluźniać splot, a następnie przenieść ją do innego terrarium.

Węże wykluwają się po 45 – 55 dniach, mają długość do 30 centymetrów i jeszcze przez trzy dni pozostają w jajku, a potem wyruszają w poszukiwaniu optymalnych warunków dla siebie. To doskonały moment na przeniesienie ich do osobnych pojemników, co prawda można je trzymać razem, ale bywają agresywne w stosunku do siebie i nie ma się wtedy tak dobrej kontroli nad ich stanem.

Po pierwszej wylince można zacząć je karmić pokarmem, niestety młode osobniki Morelia viridis bywają w tej kwestii uparte i niechętnie przyjmują pokarm. Rozwiązaniem jest podawanie im żywych żabek (ruch na pewno je przyciągnie), czasami koniecznie jest wkładanie pożywienia do pyska. Trudności w rozrodzie są rekompensowane możliwością zobaczenia z bliska rozwoju tych niezwykłych gadów.

Morelia viridis to gatunek ciekawy, chociaż często niedoceniany przez hodowców, którzy zrażają się ewentualnymi niedogodnościami. Jego hodowanie wymaga sporej wiedzy, ale gad ten jest bardzo ciekawym okazem, który wprowadzi do hodowli powiew świeżości.

Źródło obrazki :www.zoopicture.ru 

Czyli ja :) Trochę zuchwały i arogancki ale przy tym dość uprzejmy - tak mi się wydaję. Zwierzęta egzotyczne, to jest to co mnie zachwyca. Bez względu na pochodzenie czy liczbę nóg, albo ich brak. To właśnie ja.

Leave A Reply

three × 2 =