Mityczny bazyliszek w Twoim terrarium? Bazyliszek pręgowany (Basiliscus vittatus)

0

Legendę o bazyliszku zna chyba każdy z nas. Ten mityczny stwór potrafił zabić wzrokiem każdego, kto popatrzył się prosto w jego oczy. Na szczęście bazyliszek pręgowany nie zabije nas swoimi ślepiami! To bardzo ciekawy gad, który w chwili zagrożenia potrafi biec na dwóch tylnych łapach, także po wodzie! Jak to możliwe? Jest to zasługa odpowiedniej budowy łusek na tylnych kończynach, które tworzą poduszeczkę powietrza pod łapami, dzięki temu nie stykają się one z wodą wystarczająco długo. Basiliscus vittatus z pewnością jest gadem ciekawym.

 

Krótka charakterystyka Basiliscus vittatus

Chociaż spektakularny bieg po wodzie w wykonaniu Basiliscus vittatus nie jest możliwy w terrarium, to posiada on szereg cech, które sprawiają, że jest on niesamowitym okazem. Ta jaszczurka jest spora, osiąga do 75 cm długości z ogonem, chociaż zazwyczaj mierzy do 55 cm. Ma naprawdę długo ogon, który mierzy nawet ¾ długości całego ciała. Na grzbiecie znajdują się charakterystyczne, ciemnobrązowe pręgi.

 

Ten gad żyje około 10 – 15 lat w hodowli, w naturze wiele osobników ginie w młodym wieku, stają się celem dla drapieżników. Tego gada można spotkać od południa Meksyku po północ Kolumbii.

Basiliscus vittatus żyje obecnie także na południu Florydy, skąd wziął się sprowadzony przez ludzi i wypuszczony na wolność z hodowli. Populacja w Stanach Zjednoczonych ciągle rośnie.

Zamieszkuje różnorodne środowisko, spotkać go można zarówno w lasach, jak i na otwartych terenach, wybiera miejsca wilgotne, oraz suche (wtedy zamieszkuje okolice zbiorników wodnych). Bazyliszek pręgowany dobrze się wspina na drzewa.

 

Gatunek prowadzi dzienny tryb życia, ale jest bardzo czujny i łatwo w nocy go obudzić. Aby zapewnić optymalne warunki dla rozwoju gada, warto terrarium z Basiliscus vittatus umieścić w cichym pomieszczeniu, gdzie po zmroku nikt się nie kręci zbyt często.

baz

Terrarium

Odpowiednie terrarium dla Basiliscus vittatus powinno być mocno porośnięte roślinnością, znajdować w nim się musi basenik. Minimalne wymiary terrarium dla jednego osobnika to 90 x 90 x 120 cm, jednak nie zawsze to wystarczy, kiedy gad jest aktywny. Im więcej miejsca, tym lepiej, ten gad jest ruchliwy, lubi się wspinać, zwiedzać zakamarki terrarium, wyszukiwać nowych kryjówek, kąpać się w wodzie.

 

Długość dnia dla tego gada powinna wynosić 12 – 14 godzin, optymalna temperatura to od 28 do 30 stopni Celsjusza, do nawet 40 stopni pod promiennikiem. Woda w basenie powinna mieć około 24 stopnie, więc zazwyczaj nie ma potrzeby jej ogrzewania. W nocy temperatura w terrarium powinna wynosić 20 – 24 stopnie Celsjusza. Chociaż ten gad lubi ciepło, to nie można go przegrzać. Basiliscus vittatus lubi wysoką wilgotność, 70 – 90% w ciągu dnia i nawet do 100% nocą.

 

Pokarm dla Basiliscus vittatus

Bazyliszek to gad, który chętnie zjada różne bezkręgowce. W naturze okazyjnie zdarza im się zjadać małe kręgowce oraz pokarm roślinny. W terrarium można podawać im wszystkie bezkręgowce stosowane jako karmówka, sporadycznie można dawać im małe rybki, żaby, czy oseski mysie. Dwa razy w tygodniu należy podać im pokarm roślinny, najlepiej w formie świeżych owoców lub warzyw, które zostaną odpowiednio dla gada rozdrobnione. Ważne jest regularne podawanie wapnia. Nie należy ich karmić codziennie.

 

Rozmnażanie

Rozpoznanie płci u dorosłych osobników jest bardzo łatwe, wystarczy spojrzeć na głowę – u samców widoczny jest grzebień (nazywany także płatkiem), którego samice nie posiadają. Dodatkowo nasada ogona jest u samców rozszerzona. U młodych osobników, do 6. miesiąca życia, nie można w ten sposób rozpoznać płci.

 

Rozmnażanie Basiliscus vittatus jest dosyć łatwe, poradzą sobie z tym nawet niedoświadczeni hodowcy. Przede wszystkim odpowiedni wiek samca i samicy – wynosi on około 10 miesięcy. Gody są krótkie i zazwyczaj ograniczają się do kiwania głową przez samca, a sama kopulacja trwa szybko. Samica potrafi gromadzić nasienie, więc jedna udana kopulacja może zagwarantować kilka lęgów. Okres od kopulacji do złożenia jaj może trwać do dwóch miesięcy, chociaż czasami już po dwóch tygodniach samica składa jaja. W ciągu jednego okresu lęgowego dorosła samica składa nawet 20 jaj, a u młodych samic jest ich znacznie mniej, nawet tylko 3.

 

Jaja są składane 3 – 5 razy w sezonie lęgowym, a okres pomiędzy jednym złożeniem a drugim trwa od 14 do 65 dni. Samica kilka dni szuka odpowiedniego miejsca, a jeżeli jej się to nie uda, to może doprowadzić do śmierci samicy przez zatrzymanie jaj. Kiedy samica kopie, kręci się często po terrarium i wyjątkowo dużo czasu spędza w okolicach roślin, to należy zacząć ją obserwować – jeżeli do tygodnia nie złoży jaj, to konieczna będzie pomoc weterynarza. Najlepiej w jakimś spokojnym miejscu w terrarium wyłożyć pojemnik z lekko wilgotnym piaskiem. Samica składa jaja rano lub w nocy, a po złożeniu ich zakopuje je w płytkiej norce.

 

Jaja najlepiej przenieść do inkubatora wypełnionego wermikulitem lub torfem, lub jego mieszanką z piaskiem. Jaja powinny być w podłoże zakopane do połowy. Temperatura powinna być taka sama jak dla dorosłych osobników, z wilgotnością około 60 – 70 %. Młode wykluwają się powoli, jeszcze przez kilka dni mają na brzuchu resztki woreczka żółciowego i powinny być trzymane w czystym terrarium. Po kilku dniach można je przenieść do terrarium z takimi samymi warunkami, jak dla dorosłych, można je utrzymywać grupowo, zaczynają jeść już w drugiej dobie życia.

 

Czy Basiliscus vittatus to gatunek dla mnie?

Basiliscus vittatus to gad raczej płochliwy, więc nie nadaje się dla każdego. Ta jaszczurka musi żyć w spokojnym miejscu, gdzie nie stresuje się i może w spokoju spędzać dzień oraz noc. Nie zawsze nadaje się dla osób, które mają w domu małe dzieci, koty albo psy, lub po prostu mieszkają w małym mieszkaniu i przy terrarium cały dzień ktoś się kręci.

 

Do tego rozmnażają się one łatwo, co może być wadą. Częstym problemem jest to, że młode samice, które nie miały kontaktu z samce, same zachodzą w ciążę i znoszą puste jaja. Aby temu zapobiec, w czasie, kiedy mają one 5 – 10 miesięcy, należy zmniejszyć wilgotność terrarium do 50 – 60%. Dzięki temu uniknie się sytuacji, w której u młodej samicy może dojść do zatrzymania pustych jaj. U dorosłych samic przebywających z samcem za to zdarzają się często jedna ciąża po drugiej, co jest bardzo wyczerpujące dla organizmu i też może prowadzić do śmierci.

 

Mimo to, wiele osób jest Basiliscus vittatus zainteresowanych. Nie jest to bardzo trudny w hodowli gatunek, a na pewno bardzo ciekawy i łatwy do zakupu. To doskonały wybór dla osób, które chcą mieć u siebie jaszczurkę, która nie jest odławiana w naturze – większość Basiliscus vittatus to okazy pochodzące z hodowli.

źródła grafik: https://pl.pinterest.com/pin/445786063090438256/, https://www.flickr.com/photos/dagomezh/14049632551

Czyli ja :) Trochę zuchwały i arogancki ale przy tym dość uprzejmy - tak mi się wydaję. Zwierzęta egzotyczne, to jest to co mnie zachwyca. Bez względu na pochodzenie czy liczbę nóg, albo ich brak. To właśnie ja.

Leave A Reply

1 × 4 =