Mata grzewcza ExoTerra czyli jak ogrzać terrarium..

0

Ogrzewanie terrarium, to priorytetowa sprawa, jeśli chodzi o zapewnienie zdrowego i komfortowego życia, egzotycznego płaza, gada czy pajęczaka.  Odpowiednia temperatura jest kluczowym elementem, aby zapewnić optymalną termoregulację, dzięki której metabolizm i aktywność naszego zwierzaka będzie na odpowiednim poziomie.  Testowałem już wiele rozwiązań: żarówki grzewcze, żarówki typu spot, halogeny kuchenne, kable grzewcze ale jakoś nigdy nie odważyłem się na matę grzewczą. Zawsze odstraszała mnie jej wysoka cena, w stosunku do ogrzewanej powierzchni, i po prostu wybierałem kabel. Ostatnio jednak, w imię terrarystyki :) postanowiłem przetestować te maty: Exo terra Desert Medium i Desert Small i muszę przyznać, że jestem w szoku…

Maty grzewcze ExoTerra, których użyłem:

1. Do ogrzania 2 terrariów o wielkości 30x30x30 użyłem maty 8w (powierzchnia 20cmx20cm), przez tydzień muszę tam przetrzymać świeżo wyklutą agamę brodatą i gekona lamparciego, a więc zwierzaki, których wymagania cieplne są naprawdę wysokie.

2. W drugim terra 40x40x30cm siedzą 2 malutkie regiusy, a wiadomo, przy dusicielach liczy się stałe i równomiernie rozłożone ciepło, szczególnie po karmieniu. W tym celu użyłem maty 16w (powierzchnia 26,5cm x 28cm)

Po kilku nastu minutach od podłączenia mat i rozłożenia pod terrariami, maty były naprawdę ciepłe, ale nie gorące, ciepło rozkładało się przyjemnie i równomiernie, ale nie wiedziałem czy nagrzeją wymaganą powierzchnie do tych 28-30 stopni, pomimo warstwy ok 1,5cm kostki bukowej.

Włożyłem termometr poczekałem 20min, dla pewności i jest, idealna wymagana temperatura mimo jedynie 20stopni temperatury pokojowej. Pomyślałem super, w teorii, wygląda to dobrze, ale zobaczymy jak zachowa się agamka – gdzie zawsze do agam wykorzystywałem halogeny i spoty. Po około pół godzinie leżenia na macie, agamka zrobiła się aktywna i zaczęła wcinać małe świerszcze garściami :) Mija już tydzień i zwierzaki mają się świetnie, za 2 dni jadą do nowych domów.

mata grzewcza, pod małym terrarium

W przypadku większych mat, lub używania ich wraz z żarówkami grzewczymi, matę wystarczy podpiąć do termoregulatora.

Ważne:
Pamiętajmy aby w terrarium były też miejsca nieobjęte zasięgiem maty, aby zwierzęta mogły same wybierać strefy ciepła, a w razie zbyt wysokiej temperatury – przebywać w miejscach nieogrzewanych.

Podsumowując, maty grzewcze Exo terra.

– Mimo niewielkiej pobieranej mocy 8 i 16w, maty dają wystarczającą ilość ciepła do stworzenia wysp ciepła i ogrzewania małych i średnich terrariów.

– Dają równomierne ciepło, w przeciwieństwie do kabli.

– Łatwo je zamontować, wystarczy włożyć pod szklane terrarium – można też przykleić do ścian bocznych. Są lekkie i cienkie

– Energooszczędna – daje dużo ciepła w stosunku do pobieranej mocy.

– W moim odczuciu, zapewnia lepsze nagrzanie terrarium niż kabel grzewczy.

Dlatego jeśli, kiedykolwiek miałeś wątpliwości czy wybrać mate czy kabel – sprawdź matę, będziesz zadowolony/a.

Pozdroo :)

 

 

Czyli ja :) Trochę zuchwały i arogancki ale przy tym dość uprzejmy - tak mi się wydaję. Zwierzęta egzotyczne, to jest to co mnie zachwyca. Bez względu na pochodzenie czy liczbę nóg, albo ich brak. To właśnie ja.

Leave A Reply

1 × one =