Mała jaszczurka, wielka paszcza – Phrynocephalus mystaceus

0

Słysząc polską nazwę tej jaszczurki, można się prawie rozczulić. Krągogłówka uszasta kojarzy się raczej z czymś miękkim i puszystym, a nie gadem, który ma naprawdę wielką paszczę pełną ostrych zębów… a przynajmniej sprawia takie wrażenie. Bo pysk Phrynocephalus mystaceus wcale nie jest tak wielki i groźny, na jaki wygląda, jest to jedynie zasługa sprytnego systemu obrony przed drapieżnikami.

 

Krótka charakterystyka Phrynocephalus mystaceus

Phrynocephalus mystaceus to gatunek, który spotkać można na pustynnych i półpustynnych obszarach, w takich krajach jak Chiny, Afganistan, Iran, Kazachstan, Rosja, Turkmenistan, Uzbekistan oraz Tadżykistan – czyli krótko mówiąc, na sporym obszarze Azji. Nie lubi miejsc, gdzie występuje twarde podłoże i znajduje się sporo roślinności. Krągogłówka uszasta jest doskonale przystosowana do trudnych warunków, sprawie porusza się po sypkim piasku, w który się nie zapada dzięki specjalnym łuskom na palcach. W razie potrzeby szybko zakopuje się w piasku. W naturze zapadają w sen zimowy, który trwa od września do kwietnia.

 

Phrynocephalus mystaceus osiąga długość do 25 cm, żyje około 7 – 10 lat. Prowadzi dzienny tryb życia.

123

Powiększający się pysk

Natura potrafi być bardzo zaskakująca i widać to w systemie obrony, jaki przyjęła ta jaszczurka. Kiedy jest spokojna, to nic nie zdradza obecności dwóch fałd skórnych, które są gładko położone przy głowie. Widać je dopiero wtedy, kiedy się zdenerwuje i otwiera je – zaczynają się od kącików pyska, a ich wewnętrzna część jest różowo-czerwona, podobnie jak wnętrze pyska. Dodatkowo na krawędziach fałdów znajduje się rząd łusek, które przypominają kształtem zęby. Po otwarciu fałdów pysk tego gada wydaje się bardzo duży i najeżony zębami, co zniechęca wiele potencjalnych drapieżników i konkurentów w walce o samice. Fałdy przypominają trochę uszy, stąd polska nazwa.

 

Odpowiednie terrarium dla Phrynocephalus mystaceus – nie lada wyzwanie

W naturze Phrynocephalus mystaceus żyje w koloniach, które chronią się w norach. Zapewnienie odpowiednich warunków do zbudowania nory nie jest takie łatwe, bo w naturze mają one około 50 – 70 cm głębokości latem, a zimą nawet do 180 cm. Na pewno należy zadbać o to, aby terrarium było przygotowane zgodnie z biotypem pustynnym, a najlepszym podłożem jest po prostu sypki piasek. Kamienie i korzenie w zupełności wystarczą za ozdoby, w zbyt bujnym środowisku Phrynocephalus mystaceus będzie czuć się nieswojo. W terrarium należy przygotować kilka kryjówek i umieścić miseczkę na wodę. Minimum dla jednego osobnika to terrarium 80 x 50 x 50 cm, gady te mogą być trzymane haremowo.

 

Oświetlenie UVB 10% przez 12 godzin dziennie i wilgotność poniżej 50% pomogą imitować pustynne warunki. Do tego temperatura powinna przekraczać 30 stopni w ciągu dnia i wpadać do 18 stopni w ciągu nocy – duże wahania są charakterystyczne dla każdej pustyni.

 

Żywienie

Krągogłówka uszasta żywi się bezkręgowcami niewielkich rozmiarów, lubi szarańczę, świerszcze, chrząszcze, a także mrówki. Pokarm należy urozmaicać i powinien on być podawany wraz z witaminami oraz wapniem.

 

Rozpoznanie płci

Samce są większe od samic, bardziej masywne, mają bardziej wyraźne plamy na ciele, a ich fałd skórny jest bardziej pokazały i żywiej ubarwiony. Samice są drobniejsze, mają słabiej zaznaczony wzór na ciele.

 

Zimowanie i rozmnażanie

W naturze Phrynocephalus mystaceus zapada w długi sen zimowy, ukrywając się w długich norach. W terrarium ciężko takie warunki zapewnić, ale zimowanie jest konieczne, jeżeli chce się doprowadzić do godów. Na szczęście wystarczy spadek temperatur o kilka stopni. Zimowanie jest dłuższe niż w przypadku wielu gadów hodowlanych,  powinno trwać 3 – 4 miesiące, a optymalna temperatura to około 10 – 12 stopni, a wilgotność powinna być jak najniższa. Najlepiej do zimowania sprawi się chłodna piwnica.

 

W okresie do miesiąca po przebudzeniu ze snu zimowego Phrynocephalus mystaceus przystępuje do bardzo efektownie wyglądających godów. Samiec otwiera swoją paszczę i fałdy skórne, rytmicznie porusza głową, podnosi zwinięty do góry ogon  – czyli robi wszystko, żeby samica nim się zainteresowała. Jeżeli gody pójdą pomyślnie, to samica wykopuje komorę lęgową, do której składa nawet 6 jaj na raz, a w ciągu sezonu gody mogą powtórzyć się nawet trzy razy. Jaja inkubować należy przez 50 – 60 dni w temperaturze około 29 stopni Celsjusza. Młode po wykluciu się mają około 4 cm długości.

 

Phrynocephalus mystaceus to gatunek dla mnie?

Krągogłówka uszasta to jeden z najpopularniejszych w hodowli gadów z rodzaju Phrynocephalus. Mimo to nadal większość hodowlanych zwierząt pochodzi z odłowu w naturze, a z takim gadem, który został brutalnie wyrwany ze swojego naturalnego środowiska, nie jest łatwo sobie poradzić. Problemem może być stres, podeszły wiek, pasożyty, przebyte w naturze choroby… nic dziwnego, że śmiertelność odławianych osobników jest naprawdę duża. Poza tym, mimo że Phrynocephalus mystaceus jest najpopularniejsza wśród innych Phrynocephalus, to nadal hodowców nie jest wielu. Po prostu w chwili, kiedy będzie potrzebna pomoc w związku z zachowaniem czy chorobą gada, może okazać się, że nie ma do kogo się zwrócić. Właśnie z tego powodu zakup Phrynocephalus mystaceus powinien być bardzo przemyślany, chociaż nie można tej jaszczurce odmówić uroku, nawet jeżeli próbuje ona wyglądać strasznie, to i tak nie jednemu terraryście na myśl o niej bije szybciej serce!

 

źródła obrazków:
https://twitter.com/strange_animals/status/515118766678876160, https://pl.pinterest.com/pin/144115256797661490/

Czyli ja :) Trochę zuchwały i arogancki ale przy tym dość uprzejmy - tak mi się wydaję. Zwierzęta egzotyczne, to jest to co mnie zachwyca. Bez względu na pochodzenie czy liczbę nóg, albo ich brak. To właśnie ja.

Leave A Reply

thirteen − 2 =