Litoria Caurela – Rzekotka szmaragdowa

0

Taka brzydka, że aż ładna. To było pierwsze określenie, które przyszło mi do głowy widząc tę uroczą żabkę. Osiąga około 8-11 cm długości, odpasione osobniki mogą być nieznacznie większe. Mocna budowa ciała i charakterystyczne fałdy, to jej cechy szczególne. Może być zielona, turkusowa albo coś wpadającego w brąz. Ubarwienie zależy od warunków panujących w terrarium i samopoczucia naszego płaza.

Litoria Caurela gruba ale zwinna.

To mieszkanka Australii, Nowej Gwinei i Nowej Zelandii. Bardzo żarłoczna, dlatego raczej z karmieniem nie ma problemów, bardziej musimy uważać aby nie utuczyć naszej rzekotki, niż martwić się o to, że nie chce jeść.
Karmimy ją świerszczami, karaczanami, molami barciaka lub szarańczą o odpowiednim rozmiarze, owady muszą być tak dobrane, aby naszym rzekotkom mieściły się w pyskach. Przy podawaniu drewnojadów czy mączników, powinniśmy uprzednio rozgnieść im głowy. Rzekotki dość łapczywie połykają pokarm i teoretycznie możliwym jest, że twardy drewnojad poczyni szkody w układzie pokarmowym naszego zwierzaka, w ostatnich sekundach jego życia. Dorosłe żabki karmimy 2-3 razy w tygodniu.

FB_IMG_1441824255476

Nie zapominamy o stosowaniu wapna i suplementów. To standard, o którym mam nadzieję każdy pamięta.
W terrarium utrzymujemy, temperaturę na poziomie 24-30 stopni. Od czasu do czasu jeśli w terrarium będziemy mieć delikatne odchylenia od tej normy, oczywiśćnie nie zaszkodzą naszym płazom, ważne jednak aby nie trwały one długo (u mnie gdy mieszkałem na poddaszu temp. potrafiła osiągać 28-31 stopni, to był już czerwony alarm, dla mnie.). W nocy temperatura pokojowa. Ważne aby promienniki ciepła w terrarium były zabezpieczone przed naszymi płazami, bo mogą się poparzyć.

Litoria dla początkującego.

Rzekotki szmaragdowe są dość twarde, choć nie lubi tego określenia i nie wcale nie oznacza ono, że w naszym terrarium możemy pozwolić sobie na zaniedbania bo przecież żabka i tak to wytrzyma/przeżyje. Są to duże i aktywne zwierzaki dlatego wymagają odpowiednio dużego terrarium 60x45x45 wysokie (lub większe) będzie odpowiednie dla 2-3 żabek. Warto zawczasu pomyśleć o docelowej liczbie Litorii, ponieważ żabki szybko rosną i żyją nawet 20 lat. Warto pomyśleć o zapewnieniu im komfortowych warunków na lata.
Jako substrat świetnie nadaje się włókno kokosowe. Terrarium jeśli zechcemy możemy gęsto obsadzić roślinami, mchem. Zamontować ciek wodny. Wszystko wedle uznania i zasobności portfela.

Jest to wyjątkowa rzekotka, i mam do niej szczególny sentyment mimo tego, że dla niektórych wydaje się brzydka.

Czyli ja :) Trochę zuchwały i arogancki ale przy tym dość uprzejmy - tak mi się wydaję. Zwierzęta egzotyczne, to jest to co mnie zachwyca. Bez względu na pochodzenie czy liczbę nóg, albo ich brak. To właśnie ja.

Leave A Reply

four × one =