Legwan z obrożą – Crotaphytus collaris

0

Legwan obrożny swoją polską nazwę zasługuje bardzo charakterystycznej rzeczy – na szyi ma trzy pasy, dwa zewnętrze o ciemnym, czarnym kolorze, a pomiędzy nimi jeden jasny. Wygląda to, jakby miał założoną obrożę. Tak naprawdę nie jest to jednak legwan i ta nazwa teoretycznie jest niepoprawna. Poprawniejsza nazwa dla Crotaphytus collaris to obróżkogwan pospolity. Ten gad nie podlega rejestracji w Polsce, gdyż nie jest wpisany w CITES.

 

Krótka charakterystyka crotaphytus collaris

Crotaphytus collaris to gad masywny, okrągły, o długości do 35 cm (z ogonem). Ma sporą głowę, dłuższe kończyny tylne, na których ucieka, kiedy czuje się zagrożony. Ten gad ma bardzo ciekawe ubarwienie w kolorze brązowo-żółtym lub zielono-żółtym, pokryty jest drobnymi plamkami w okresie godowym. Żyją do 10 lat.

 

W naturze występuje w Stanach Zjednoczonych, głównie na południu, w Teksasie, Nowym Meksyku, Idaho, Kalifornii, Missouri, a także na północy Meksyku. Crotaphytus collaris aktywny jest w ciągu dnia, gdzie przebywa na kamienistych i suchych terenach. Warunki. w jakich żyje. są bardzo specyficzne, a zakres temperatury mocno waha się w ciągu dnia, jak i w skali całego roku, jednak nie przysparza to kłopotów, jeżeli chodzi o utrzymanie w terrarium.

kozak

Crotaphytus collaris to gad płochliwy, szybko ucieka i broni się przed wzięciem jej na ręce. Pierwszym sygnałem ostrzegawczym jest szeroki otwieranie pyska, który w środku jest zabarwiony na ciemno. Ale jest się odpowiednio cierpliwym to można go oswoić jak agamę. 

Jego duym plusem jest to, że ta jaszczurka jest naprawdę aktywna, dięku czemu nasze terrarium będzie jak film akcji.

 

Terrarium dla legwana obrożnego

Prawidłowa hodowla to przede wszystkim dobrze dobrane terrarium, które zapewnia gadowi optymalne warunki. Crotaphytus collaris potrzebuje terrarium suchego, z dobrą wentylacją i odpowiednio zaaranżowanym wnętrzem z dużą ilością kryjówek. Doskonale sprawdzają się różne tła strukturalne, które tworzą imitację skalistych terenów, w których te gady występują w naturze. Większość osobników pochodzi z odłowu w naturze, więc są bardzo nieufne i przestraszone, zdarza im się biegnąć na oślep, więc dobrze jest obłożyć ściany terrarium korkiem, aby zminimalizować ryzyko wypadków.

 

Minimalne wymiary dla pary to co najmniej 80 x 50 x 50 cm, ale im większe, tym lepsze. Powinno ono być dodatkowo oświetlane, a cykl oświetlania wynosi 12 godzin. Możliwe jest także używanie woliery w okresie letnim, jednak nie jest to zbyt często wybierane rozwiązanie, bo odpowiednie zabezpieczenie woliery przed ucieczką gada i przed drapieżnikami nie jest łatwe.

 

Optymalna temperatura w ciągu dnia powinna wahać się od 30 do 35 stopni Celsjusza, na wyspie cieplnej może osiągać nawet 45 stopni. Nocą wymagany jest spory spadek temperatury, do 20 stopni. W nocy Crotaphytus collaris pije wodę, więc należy na noc wkładać do terrarium miseczkę z wodą i dodatkowo należy użyć zraszacza. Wilgotność powinna wynosić 60 – 70%.

 

Karmienie

Dieta Crotaphytus collaris to przede wszystkim owady wzbogacone niewielką ilością roślinnego pokarmu, jako dodatek sprawdzają się doskonale miękkie owoce i rośliny zielone (mlecz, babka lancetowata). Podstawę diety muszą jednak stanowić owady, takie jak karaczany, świerszcze, szarańcza. Ten gad chętnie też zjada oseski mysie i szczurze.

cola

Rozmnażanie

Pierwszym krokiem do udanego rozmnażania jest odpowiednia para, której wiek osiągnął co najmniej rok. Rozpoznanie płci nie jest wyjątkowo łatwe, ale możliwe w domowych warunkach. Samice są mniejsze, smuklejsze, w okresie godowym nie są intensywnie ubarwione. Samce w okresie godowy przybierają żywe kolory, ich brzuch robi się czerwony, a podgardle czerwone lub pomarańczowe, czasami jest lekko niebieskie.

 

Zimowanie jest kluczowe do prawidłowego rozmnażania Crotaphytus collaris. Chociaż sam proces rozmnażania nie jest wyjątkowo wymagający u tych gadów, to właśnie konieczność ich zimowania bywa największą przeszkodą w otrzymaniu zdrowych młodych jaszczurek. Temperatura w okresie zimowym powinna zostać obniżona do nawet 12 stopni Celsjusza, chociaż wielu hodowców obniża ją tylko do poziomu 17 – 18 stopni i uzyskują oni dobre wyniki. Prawdopodobnie jest to zależne od tego, w jakim miejscu żył gad w naturze. Wraz ze spadkiem temperatury należy skrócić dzień (oświetlenie), do 8 – 10 godzin. Okres zimowania jest krótki, wynosi do 8 tygodni, potem należy zacząć stopniowo wracać do normy. Jeżeli zimowanie się powiedzie, to w ciągu 2 tygodni od jego zakończenia zwierzęta wejdą w okres godowy.

para

Co ciekawe, są to gady wiążące się zazwyczaj na całe życie z jednym partnerem, z tego właśnie też względu nie powinny być trzymane w systemie haremowym, tylko w parach. Nie jest to oczywiście reguła, ale w wielu przypadkach zaobserwowano, że po śmierci partnera drugi gad nie chciał się rozmnażać. Warto to mieć na uwadze! Ciąża u samic trwa cztery tygodnie, po jej zakończeniu składa ona od 5 do 15 jaj. Na miejsce złożenia jaj wybiera wilgotne miejsce w podłożu, gdzie kopie niewielką norkę. Po udanym złożeniu może dojść do kolejnego zbliżenia, w rezultacie samica składa jaja nawet do pięciu razy w ciągu roku.

 

Jaja należy przenieść do inkubatora (bez zmiany ich pozycji), wysypanego torfem lub wermikulitem. Najlepsza temperatura inkubacji to 30 stopni i wilgotność 85 – 90%. Po 50 – 60 dniach wykluwają się młode, które mają nawet 15 cm długości. Młode szybko zaczynają jeść.

 

Przedstawicielu gatunku Crotaphytus collaris bez większych problemów można znaleźć u polskich hodowców i w sklepach zajmujących się sprzedażą zwierząt terraryjnych. Nadaje się dla początkujących terrarystów, którzy nigdy nie mieli do czynienia z podobnymi gadami i wybaczy im niewielkie błędy w doborze temperatury, wilgotności czy błędy żywieniowe. Ważne jest, aby jednak nie przesadzać i nie trzymać tego gada całą dobę w temperaturze pokojowej, konieczne jest także podawanie wapnia, które konieczne jest do prawidłowego rozwoju.

col

źródła grafik: https://www.flickr.com/photos/97496243@N06/24926151711, https://in.pinterest.com/pin/500814421041787765/, https://in.pinterest.com/pin/494059021597315416/, http://nyolcpernegy.blog.hu/page/2, https://pl.pinterest.com/pin/34832597096050110/,

Czyli ja :) Trochę zuchwały i arogancki ale przy tym dość uprzejmy - tak mi się wydaję. Zwierzęta egzotyczne, to jest to co mnie zachwyca. Bez względu na pochodzenie czy liczbę nóg, albo ich brak. To właśnie ja.

Leave A Reply

17 − 14 =