Lampy UVB – zbędny wydatek czy niezbędna konieczność ?

0

Promienie UVB to jeden z bardziej kontrowersyjnych tematów w terrarystycznym świecie. O ile nie ulega wątpliwości, że zwierzęta potrzebują odpowiedniej dawki witaminy D3, która odpowiada za przyswajanie wapnia do kości ale już sposób jej dostarczenia budzi wiele wątpliwości. Zdania na temat skuteczności i wpływu na zwierzęta świetlówek UVB dostępnych na rynku są podzielone. Część uważa, że są niezbędne a dla części jest to niepotrzebny wydatek. A jaka jest prawda na temat tego sztucznego słońca??

 

Witamina D3 sprawia, że wapń trafia do krwioobiegu a z stamtąd do kości. Bez niej nasze zwierzaki chorują na krzywice i inne choroby :( Część tej witaminy jest syntezowana w skórze, za sprawą promieni UVB, ale żeby nie było tak kolorowo to od razu mówię, że przedawkowanie tej witaminy jest szkodliwe :( i powoduje między innymi zwapnienie mięśni.

Przyjrzyjmy się faktom.

1. Nasze zwierzęta potrzebują witaminy D3.

2. Nadmiar witaminy D3 jest szkodliwy

3. Promienie UVB służą syntezie witaminy D3 w organizmie naszego zwierzaka.

Jakie budzi to wątpliwości ?

1. Główna obawa, czy te żarówki działają tak jak powinny, a spektrum UVB jest odpowiednie.

2. Jak długo mają być włączone. Czy jest sens aby były włączone cały dzień i czy jest to bezpieczne.

3. Czy suplementacja witaminy D3 jest bezpieczna i zastąpi działanie świetlówek ?

A więc gdzie leży prawda ? I czy wydawanie za świetlówkę 50 zł rocznie albo więcej na rok ma sens ?

Niestety na to pytanie nie jestem w stanie odpowiedzieć, mogę opowiedzieć tylko o swoich doświadczeniach :

1. Czy te żarówki naprawdę działają ? I czy bez niej mój zwierzak zapadnie na krzywicę?

Rozmawiałem kiedyś z hodowcą z USA, który hodował agamy brodate, kameleony i żółwie. Z powodzeniem je rozmnażał, i nigdy nie używał świetlówek, ale stosował odpowiednią suplementację i okresowo wystawiał zwierzęta na działanie promieni słonecznych po kilkadziesiąt minut. (Jeśli mieszkał na słonecznej Florydzie to mógł sobie na to pozwolić, i wtedy rzeczywiście mógł odpuścić świetlówki.) Robił tak bo miał też dostęp do urządzeń pomiarowych mierzących UVB i twierdził, że żarówki dostępne na rynku, są bezużyteczne bo tak naprawdę optymalne spektrum, faktycznie wpływające na zwierzaka działa tylko w zakresie do 10cm, a nie tak jak pisze producent na 30 i 50cm.. Przypomniało mi się wtedy, że znałem też kilku terrarystów, którzy przez swoją niewiedzę mieli zamontowane świetlówki UVB na zbyt dużej wysokości, promieniowanie UVB nie obejmowało wtedy swoim działaniem agamek, które hodowali, a mimo to ich agamy był w świetnej kondycji, bez objawów jakichkolwiek niedoborów. Mieli UV ale tak naprawdę nie mieli :P

Znam też historię jednego terrarysty, którego kameleon zachorował na krzywicę mimo, że miał dostęp do świetlówki :( nie znam niestety szczegółów ani suplementacji, ani wysokości na jakiej zamontowane było UV, i czy świetlówka nie była już stara.

Efekt Placebo czy mieli po prostu szczęście w porównaniu do osoby trzymającej Kamka ?

2. Wątpliwość: to czy są bezpieczne i jest sens aby był włączone cały dzień ?

Miałem kiedyś sytuację, że moje agamki miały dostęp do UV zawieszone ok 15cm na nimi, i po pewnym czasie wypaliło im oczy 2 z 4sztuk.. Nie wiedziałem co jest grane, myślałem że to jakaś infekcja – tak stwierdził weterynarz. No trudno zapomniałem o sprawie, ale jakiś czas temu rozmawiałem z znajomym ze sklepu terrarystycznego i opowiedział mi taką samą historię, która powtórzyła się też u jednej z klientek. Zaczęliśmy myśleć i szukać jakiejś cechy wspólnej i było nią zbyt niskie umieszczenie lampy UVB i świecenie nią przez cały dzień.

Wiadomo przecież, że witamina D3 jest syntezowana w skórze pod wpływem promieni UVB, która przemienia się w prewitamine D a następnie w bardziej stabilną wit D3 a dzieje się to głównie w takcie pierwszych kilkudziesięciu minut naświetlania. Dłuższe przebywanie pod wpływem działania promieni powoduje powstawanie nieczynnych metabolitów, dlatego nie ma obawy przedawkowania tej witaminy za sprawą promieni UVB tak jak może się to stać, za sprawą podawania tej witaminy w formie preparatu.

Tylko po co wtedy naświetlać tego gada cały dzień ? Czy nie jest to marnowanie świetlówki i energii ? Przecież w środowisku naturalnym np. agamy na pewno nie przebywają cały czas na słońcu, chowają się przecież też w miejscach ocienionych.

I czy lepiej stosować suplement diety, ostatnio popularne wapno z D3 czy UVB? Czy może użyć jakiejś innej świetlówki?

Tak jak pisałem wyżej za stosowaniem UVB przemawia fakt, że nie można go przedawkować tak jak suplementu. 2 tygodnie temu, rozmawiałem ze znajomym, który posiadał urządzenie do pomiaru promieni UV w żarówkach, przebadał większość świetlówek dostępnych na rynku, i znalazł 2, które dawały podobne spektrum jak popularne żarówki terrarystyczne. Tylko za kwotę 16zł a nie 40-50 :)

Dało mi to wtedy do myślenia. Postaram się w najbliższym czasie poznać więcej szczegółów na temat tego urządzenia i samego badania, i może wkrótce napiszę na ten temat jakiś art, albo może lepiej nie.. niech biznes żarówkowo-świetlówkowy się kręci a koncerny zarabiają kasę na niewiedzy użytkowników :P

Sam osobiście używam żarówek repti glo exoterry!! Dlaczego ? Bo boje się ryzykować zdrowie moich zwierzaków, i na wszelki wypadek nie są. Czy działają ? Nie wiem, ale na pewno nie szkodzą.

Jestem ciekaw waszych doświadczeń i przemyśleń na temat promieni UV/UVB :) Czekam na komentarze..

Czyli ja :) Trochę zuchwały i arogancki ale przy tym dość uprzejmy - tak mi się wydaję. Zwierzęta egzotyczne, to jest to co mnie zachwyca. Bez względu na pochodzenie czy liczbę nóg, albo ich brak. To właśnie ja.

Leave A Reply

18 + seventeen =