Lampropeltis getula – Wąż królewski

0

Gady, takie jak węże zazwyczaj żywią się małymi zwierzętami. Mogą to być myszy, nornice, jaszczurki, ptaki, czy owady. Wąż królewski w swoim „królewskim” jadłospisie akceptuje również inne gady, a także węże, skąd z resztą bierze się jego nazwa.

Lampropeltis getula

Nawyki żywieniowe Lampropeltis getula są bardzo ciekawym zagadnieniem wśród pasjonatów tego gatunku. Zwierzę potrafi upolować nawet najbardziej jadowite osobniki, co z pewnością mu nie zaszkodzi dzięki swojej odporności na jad. Potężny grzechotnik nie tylko nie stanowi dla niego zagrożenia, ale jest doskonałym źródłem pokarmu. Bez problemu poradzi sobie z ofiarą dużo większą od siebie, którą najpierw zadusi w splotach ciała. Nie brzmi to zachęcająco, jeśli chodzi o hodowlę węża królewskiego. W domowych warunkach nie jest jednak konieczne dostarczanie mu aż tak wielkich posiłków. W zupełności wystarczą myszy i szczury zakupione w sklepie zoologicznym, a od czasu do czasu dietę możemy urozmaicić podając jaja ptasie bądź jaja innych gadów. Należy jednak pamiętać, że Lampropeltis getula potrafią skonsumować również siebie nawzajem, dlatego, jeśli nie chcemy doprowadzić do ubytków hodowlanych, starajmy się w jednym terrarium nie przetrzymywać więcej niż jednego osobnika. Węże mogą skonsumować siebie nawzajem nawet przez przypadek, kiedy jednocześnie pochwycą ofiarę.

Decydując się na zakup zwierzęcia hodowlanego należy wziąć pod uwagę jego tryb życia. Wiele gatunków uaktywnia się wyłącznie nocą. Trudniej jest wówczas zaobserwować funkcjonowanie i zwyczaje takiego osobnika, czy po prostu bliżej z nim obcować. Jeśli jednak jesteśmy zafascynowani danym okazem, nie będzie nam to stanowiło większego problemu. Wąż królewski należy do zwierząt, dla których naturalną porą uaktywnienia się jest właśnie noc. Jeśli podamy mu posiłek za dnia, prawdopodobnie nie pogardzi ofiarą, ale nie powinniśmy zakłócać jego naturalnego cyklu i pozwolić, aby wciągu dnia spokojnie odpoczywał w ukryciu lub wygrzewał się w promieniach słonecznych, co także Lampropeltis getula bardzo lubią.

Warunki hodowli królewskich węży

Wiele osób z pewnością zastanawia się, czy posiada wystarczająco dużo miejsca na hodowlę węży królewskich. Wydaje nam się, że gady te wymagają sporej przestrzeni, niczym rozległe tereny Kalifornii, czy Meksyku, skąd pochodzą. Nie jest to jednak konieczne, zwłaszcza, jeśli rozpoczynamy hodowlę od młodych osobników. Dla dorosłej pary najzupełniej wystarczy nam terrarium o wymiarach: 100 cm długości /50 cm szerokości / 50 cm wysokości. Hodowla pary nie jest jednak zalecana ze względu na wspomniane już powody, dlatego jeśli decydujemy się na jednego dorosłego samca bądź samicę, terrarium będzie stosunkowo mniejsze. Ważne jest jednak odpowiednie oświetlenie (10-12 h/dobę), temperatura (25-30˚C) oraz wilgotność (50-60%). Pamiętajmy także o właściwej wyściółce dla naszego królewskiego gościa. Najlepszym podłożem będzie mieszanina piasku i torfu, przypominająca leśne oraz nizinne tereny w jego naturalnym środowisku. Wąż lubi zaszywać się głęboko w ziemi, dlatego warstwa podłoża, jaką powinniśmy mu zapewnić to ok 10 cm. Do tego gałęzie, pieńki, kawałki kory, skorupki kokosa, czy kamienie, które umożliwią mu kryjówkę to bardzo dobry pomysł na wystrój terrarium. Co ważne, nie należy zapomnieć o miseczce ze świeżą wodą, którą po posiłku bardzo chętnie popija, a nawet zażywa sporadycznych kąpieli.

Lampropeltis są jak pokemony – musisz je mieć.

Decydując się na hodowlę Lampropeltis getula zapewnimy sobie towarzysza na ładnych parę lat. Przy odpowiedniej pielęgnacji gady dożywają nawet 20 lat, a doczekać się możemy również i potomstwa, jeśli hodujemy parkę. Dorosłe osobniki nie należą jednak do najmniejszych. Przeciętna wielkość takiego gada to 80 – 120 cm. Mimo wszystko, zdobywają wielu zwolenników, a gatunek ten należy do jednego z najbardziej popularnych wśród hodowców. Nie są zbyt wymagające, a na korzyść przemawia również ich niespotykane umaszczenie. W zależności od odmian, barwy przenikają się od bieli i czarnego po beż. Dla początkującej osoby, będzie to doskonały wybór, a jeśli odpowiednio pielęgnowany i zadbany, pozwoli cieszyć się sobą przez długi czas.  

 

Fotka wpisu: https://www.flickr.com/photos/dajahn/7318632288

Czyli ja :) Trochę zuchwały i arogancki ale przy tym dość uprzejmy - tak mi się wydaję. Zwierzęta egzotyczne, to jest to co mnie zachwyca. Bez względu na pochodzenie czy liczbę nóg, albo ich brak. To właśnie ja.

Leave A Reply

five × four =