Lampropelma nigerrimum

0

Pająk czarny jak smoła? To z pewnością Lampropelma nigerrimum! Ten pająk ma charakterystyczne ubarwienie, które wygląda na aksamitną czerń. Samce przy ostatniej wylince mają trochę inny kolor, zielono-żółty. Za to niedojrzałe samce mają włoski w kolorze brązowym. Młode osobniki mają szarawy kolor, z czasem nabiera on intensywności.

 

Lampropelma nigerrimum w terrarium

Pająk ten występują w Indonezji, głównie w rejonie wyspy Sangihe, zamieszkują wilgotne lasy. Prowadzi nadrzewny tryb życia, ale dosyć często schodzi na ziemię, gdzie budują swoje gniazda, zazwyczaj ukryte pośród korzeni drzew. Często jednak wykorzystują także puste dziuple.

 

Początkowo Lampropelma nigerrimum mogą, a nawet muszą być trzymane razem, dzięki czemu uzyskują one lepsze przyrosty i są zdrowsze. Po czwartej wylince powinny jednak zostać oddzielone, gdyż pojawia się u nich agresja w stosunku do siebie i pająki atakują się nawzajem.

 

Nie są to pająki bardzo duże, raczej określane jako pająki średniej wielkości. Dorosłe samice mają 6,5 – 8 cm długości tułowia, z nogami ich ciało ma 18 – 19 cm długości. Samce są mniejsze i mniej masywne.

 

Lampropelma nigerrimum jako pierwszy pająk?

Lampropelma nigerrimum nadają się na pierwszego pająka, ale trzeba być gotowym na to, że jest to szybki gatunek, którego ukąszenie jest bolesne. Efekty w postaci opuchlizny, bólu i skurczów mięśni mogą być odczuwane nawet przez kilka tygodni po ugryzieniu. Z tego powodu jest to pająk polecany osobom, które mają jakieś doświadczenie z wolniejszymi pająkami i są w stanie przewidzieć atak.

 

Warunki w terrarium

Terrarium dla Lampropelma nigerrimum powinno być pionowe, pełne gałęzi i konarów, które będą imitowały naturalne warunki życia. Terrarium nie powinno być niższe niż 40 cm, a dno nie powinno mieć mniej niż 20 na 20 cm.

 

Optymalna temperatura w ciągu dnia to 27 – 29 stopni Celsjusza, a nocą powinno w terrarium być nie mniej niż 24 stopnie. Wilgotność na poziomie 80 – 85%.  Dobre warunki w terrarium gwarantują zdrowie pająka i szybkie przyrosty.

 

Żywienie

Lampropelma nigerrimum karmimy przede wszystkim owadami, szczególnie świerszczami i szarańczą. Młode osobniki chętnie jedzą różne wylęgi owadów, a także larwy much albo larwy mącznika. Lampropelma nigerrimum zazwyczaj nie sprawia problemów przy karmieni, chętnie zjadają wszystko, co im się poda.

 

Rozmnażanie

Lampropelma nigerrimum rozmnażają się dosyć łatwo, samice są gotowe do kopulacji, kiedy mają 5 cm długości, warto jednak poczekać trochę dłużej, aby mieć pewność, że wszystko przebiegnie prawidłowo. Zasady łączenia w celu kopulacji są podobne jak przy innych gatunkach pająków, przede wszystkim należy obserwować samca i samicę, aby nie zaatakowały siebie.
Jeżeli kopulacja się uda, to po około dwóch miesiącach samica składa jajeczka do kokonu. Takie kokon przez kolejne dwa miesiąca rozwija się i w końcu wykluwają się nimfy. Ilość młodych pająków jest duża, może osiągnąć nawet do 250 sztuk.

12

źródła grafik: https://sites.google.com/site/asianarboreals/lampropelmasp.%22borneoblack%22, https://pl.pinterest.com/pin/271623421251281985/

Czyli ja :) Trochę zuchwały i arogancki ale przy tym dość uprzejmy - tak mi się wydaję. Zwierzęta egzotyczne, to jest to co mnie zachwyca. Bez względu na pochodzenie czy liczbę nóg, albo ich brak. To właśnie ja.

Leave A Reply

sixteen − 10 =