Krewetki akwariowe

0

Krewetki, krewetki coraz więcej osób interesują się krewetkami.. Nie ukrywam, że też się zajawiłem i to dość ostro, startuje właśnie z 10 krewetkariami, choć jeszcze 2 lata temu dziwiłem się mojej koleżance, jak można trzymać krewetki akwariowe w domu :P

Krewetki akwariowe, to niewielkie skorupiaki osiągające zazwyczaj 2,5-3,5 cm. Istnieje kilka wyjątków jak większe krewetki filtrujące, czy amano.

Dlaczego krewetki akwariowe zyskały aż taką popularność ?

Myślę, że fenomenu krewetek można dopatrywać się w tym, że popularne rybki, powoli się już ludziom przejadają. Krewetki akwariowe są niewielkie proste w hodowli i bardzo aktywne, praktycznie cały czas śmigają po swoim krewetkarium w poszukiwaniu pożywienia i można je trzymać z innymi niewielkimi rybami. Mają podobne wymagania życiowe jak większość ryb, temperatura z zakresu 20-28 stopni, i czysta dobrze natleniona woda. Wielka liczba odmian barwnych sprawiła, że każdy jest w stanie znaleźć coś dla siebie. Przy odpowiednich warunkach łatwo się rozmnażają, a jest to też ważny czynnik, który wpływa na ich atrakcyjność – fajne uczucie poczuć się hodowcą :) a z nadmiarem krewetek zawsze można coś zrobić – dać komuś, lub sprzedać.

Krewetki do akwarium

Krewetki akwariowe, trzymamy w niewielkim akwarium, zazwyczaj od 10-70 litrów. W małych akwariach trudniej zapewnić stabilne warunki, dlatego ja polecam minimum 30 litrowe krewetkaria. Większe zbiorniki 50-70 litrów – polecam jeśli ktoś nastawia się już na większą hodowlę. W takich zbiornikach łatwiej zapewnić stałe parametry, oraz krewetki mają więcej miejsca co przy rozmnażaniu jest bardzo istotne. Wpływa na komfort, tempo wzrostu i jakość krewetek.

Krewetki hodowla

Aby zostać hodowcą krewetek naprawdę nie potrzebujemy wiele, jeśli mamy już akwarium to musimy zadbać jeszcze o odpowiedni osprzęt. Grzałka o odpowiednio dobranej mocy, aby ogrzać nasze krewetkarium do temperatury 23-24 stopni. Oraz serce krewetkarium – wydajny filtr. Krewetki wymagają dobrze „czystej” i dobrze natlenionej wody, dlatego polecam nad filtrację i instalację deszczowni. Rodzaj filtra nie ma znaczenia, dobrze sprawdzają się zarówno filtry wewnętrzne jak i zewnętrzne. Jeśli korzystamy z filtrów wewnętrznych to dobrze wyposażyć je w sporą gąbkę. Na gąbce z filtra będzie zbierała się biomasa z całego akwarium – wyjątkowy przysmak małych krewetek :)

Pokarm dla krewetek.

Krewetki mają szybki metabolizm, i dość sporo jedzą, biorą pod uwagę ich niewielkie rozmiary. Jako pokarmu używamy pokarmów dla ryb, płatkowanych i granulatów, oraz specjalnych pokarmów dla krewetek. Ponad to żywią się glonem, w akwarium możemy je dokarmiać owocami i warzywami jak banan czy szpinak – nie do końca jestem tego zwolennikiem, ponieważ woda brudzi się wtedy bardzo łatwo. Dodatkowo krewetki akwariowe można dokarmiać liśćmi ketapangu i szyszkami olchy – dostępne w sklepach zoologicznych, zawierają one naturalne garbniki. Polecam uzbrojenie się w szklane miseczki na pokarm – coś podobnego do szalek petriego :) Takie rozwiązanie ma spore zalety:

– nie brudzimy podłoża

– kontrolujemy ilość zjadanego pokaramu

– nie zjedzone resztki można łatwo usunąć, dzięki czemu czystość w akwarium będzie na wysokim poziomie – a jest to kluczowy element w hodowli krewetek.

Krewetki akwariowe cena.

W zależności od gatunku i odmiany barwnej, ceny krewetek zaczynają się od kilku złotych i potrafią sięgać nawet kilkuset złotych za jedną krewetkę. Warto na początku zacząć od tańszych krewetek, i dobrze się wprawić w krewetkowe hobby, będąc niedoświadczonym hodowcą inwestując w drogie krewetki może się okazać, że stracimy kilka tysięcy złotych w kilka minut.

Proponuję zacząć od takich krewetek jak :

Neocaridina Heteropoda lub Caridina cantonensis w najpopularniejszych odmiana zwanych Crystal Red i Crystal Black . W miarę zdobywania doświadczenia przechodzenie na droższe krewetki.

krewetka akwariowa bee

Gatunki Krewetek akwariowych

Gatunków i odmian jest całe mnóstwo :) Niektóre będę opisywał na blogu. Jeśli interesują Cie konkretne gatunki, wpisz w google i przeszukuj obrazy, lub zajrzyj na allegro.

Krewetki akwariowe a ryby.

Większość krewetek z powodzeniem możemy trzymać z niewielkimi i łagodnymi rybami, przeznaczonymi typowo do krewetkariów. Gupiki endlery, microrozbora galaxy, kiryski karłowate. Ale musimy się liczyć, że małe krewetki będą zjadane. Z dorosłymi nie będzie problemu.

Ile żyją krewetki akwariowe ?

Krewetki akwariowe, w zależności od gatunku żyją nawet po kilka lat (2-4). Najbardziej długowieczne są amano i krewetki filtrujące, krewetki filtrujące potrafią żyć nawet 10-12 lat. Dopiero za kilka lat sam będę mógł potwierdzić własnymi doświadczeniami, ile żyją krewetki akwariowe.

Czyli ja :) Trochę zuchwały i arogancki ale przy tym dość uprzejmy - tak mi się wydaję. Zwierzęta egzotyczne, to jest to co mnie zachwyca. Bez względu na pochodzenie czy liczbę nóg, albo ich brak. To właśnie ja.

Leave A Reply

fifteen + 2 =