Krewetka Amano

0

Caridina multidentata potocznie zwana krewętką Amano. Nazywana tak od Takashi’ego Amano, który jako pierwszy wprowadził ją do akwarystyki, ze względu na jej niezwykłą zdolność do pochłaniania glonów.

Występowanie i wygląd:

Japonia, Korea i Tajwan.

Osiąga wielkość ok 4-5cm. Dość duża, i masywnie zbudowana kreweta, ciało przeźroczysto-szaro-oliwkowe:P Z ciemnymi plamkami po bokach, po których łatwo możemy rozróżnić płeć. U samic plamki bardziej w rodzaju kresek, u samców przypominają kropki. Poza tym, jak to u krewet samice są większe i masywniejsze.

Zachowanie:

Jak wszystkie krewety, amano są zwierzątkami stadnymi, w opisach jest zwykle napisane, że mają miłe usposobienie i jest niesamowitym kasownikiem na glony:) O ile z wcinaniem glonów się zgadzam to z miłym usposobieniem już nie do końca.. Z doświadczenia i obserwacji uważam, że jest to jedna z najbardziej aktywnych i agresywnych krewet. W razie nie wystarczającej ilości pożywienia, potrafi sobie upolowac mniejszą krewetkę :) U mnie jak zapomnę nakarmić to często widzę Amano jak śmiga sobie po akwarium z mniejszą sakurą :)

Zdrowe Krewetki to czysta woda i podłoże :)

Dlatego do karmienia krewetek dobrze używać, przeźzroczystych miseczek, którę pozwolą nam kontrolować ilość podawanego pokarmu, oraz usuwanie niezjedzonych resztek.

Parametry wody:

Amano jest jedną z twardszych krewetek. Nie ma jakichś wyjątkowych wymagań.. Ale to o czym należy pamiętać, to aby podczas wpuszczania nowozakupionych krewetek nie robić tego nagle, tylko stopniowo wyrównać parametry wody, przez kilkukrotne dolewanie wody ze zbiornika docelowego, i dopiero później przełożenie krewetek :) Wtedy mamy pewność, że krewetki ładnie się zaklimatuzyją i unikniemy niepotrzebnych i niespodziewanych zgonów :) Żyją w temp. od 20-28stopni.

Rozmnażanie Amano:

Bardzo trudne, ponieważ do przeżycia, młode larwy amano potrzebują stopniowego zasolania, a następnie odsolania wody – tak jak krewetka filtrująca :) Dlatego prawie wszystkie krewety dostępne w handlu to odłowy :)

Czyli ja :) Trochę zuchwały i arogancki ale przy tym dość uprzejmy - tak mi się wydaję. Zwierzęta egzotyczne, to jest to co mnie zachwyca. Bez względu na pochodzenie czy liczbę nóg, albo ich brak. To właśnie ja.

Leave A Reply

five + five =