Krab tęczowy – niezwykły zwierzak w zwykłym akwarium.

0

Wiem, że krab to nie krewetka, ale tak jak krewetka jest to skorupiak, który jest najczęściej hodowany w akwarium.

Krab tęczowy..

Zawsze gdy o nich słyszałem, byłem nie poruszony. Myślałem sobie, co fajnego jest w trzymaniu takiego wodnego robaka.. Gdy jednak zobaczyłem je na żywo.. To coś we mnie pękło ;) Wiedziałem, że muszę choć na chwilę zbudować własną krabownię i zobaczyć, jak to z nimi jest naprawdę.

Zacznijmy spokojnie, bez zbędnych emocji.. Ogólne info na temat. Krabów..

Krab tęczowy ( Cardisoma armatum)

Można je spotkać w większości sklepów zoologicznych. Są to piękne skorupiaki dorastające do 20 cm, długości pancerza, ale niestety tylko w naturze. W terrarium/akwarium osiągają zwykle około 10 cm. Przypuszczam, że jest to spowodowane mała przestrzenią życiową.

Ciekawe jest to, że u owadów i jak widać też u skorupiaków, nie jest takie łatwe osiągnięcie pełnego rozmiaru, ponieważ wymagają one stosunkowo dużej ilości miejsca i odpowiedniego karmienia.

Właśnie kwestia karmienia. Co je nasz krab tęczowy?

Krab tęczowy jest padlinożernym wszystkożercą, jeśli tak mogę go określić. Co to oznacza?

W domowych warunkach, zjada zarówno pokarm mięsny, pod postacią naszych akwariowych rybek, czy krewetek. Dodatkowo, żywimy go wszystkimi zwierzęcymi pokarmami dla ryb, mogą to być suszone krewetki, stynki, czy mrożony pokarm, ochotka, krewetki, serce wołowe, praktycznie każdy dostępny pokarm tego typu, który możemy bez problemu kupić w sklepie zoologicznym.

Dodatkowo, zjada też pokarm roślinny, czyli wszelkie owoce i zioła, mogą być również te suszone, jak babka lancetowata, mniszek lekarski, rumianek, lucerna czy bazylia. Praktycznie każdy susz używany dla gryzoni. Szczególnie polecam firmę zuzala.

Dietę możemy urozmaicać wszelkimi roślinami akwariowymi. Nasz krab zrobi z nich sałatkę w kilka chwil. I zababra przy tym cały zbiornik:P


Krab tęczowy przeżyje nawet w szklanej kuli.

Pora na moją kolejną przypowieść. Rozmawiałem kiedyś z pewną osobą, która trzymała kraba tęczowego przez 3 lata w akwariowej kuli. Zanim musiała go sprzedać. Co to oznacza?

Mniej więcej tyle, że zwierzęta te są bardzo odporne, na błędy, nawet początkujących hodowców. Ale czy to znaczy, że możemy przetrzymywać je w nieodpowiednich warunkach?

Absolutnie nie. Wręcz przeciwnie.

„Świadomość tego, że te zwierzaki potrafią znieść tak wiele. Bez narzekania, czy oznak niezadowolenia. Sprawia, że tym, bardziej powinniśmy zrobić wszystko aby zapewnić im komfortowe warunki, w których będą mogły dożyć późnej starości. Kraby potrafią żyć nawet 10 lat.”

Jakie warunki uważam za komfortowe?

krab tęczowy


 

Warunki hodowli krabów tęczowych.

Kraby tęczowe to zwierzęta wodno-lądowe. Dlatego w zbiorniku hodowlanym musimy zapewnić oba te środowiska.
Rozdzielić je możemy za pomocą korzenia, lub kamieni, odpowiednio ułożonych, lub jeśli nam to nie wychodzi, możemy się wspomóc i skleić je silikonem. Co znaczy odpowiednio? W taki sposób, aby nasz krab, mógł bez problemu przechodzić z jednej części do drugiej..
Kraby są mistrzami podkopów, dlatego wszystkie większe elementy w terrarium/akwarium, muszą być tak zabezpieczone aby w razie podkopu nie przygnieść naszego pupila :) Jako podłoża używamy żwiru rzecznego, jest to według mnie dużo lepsze podłoże od piasku. Łatwiej utrzymać je w czystości, i łatwiej usypać z niego „odpowiednie środowisko” dla naszego skorupiaka.

Część lądowa.
Zapewniamy na niej, temperaturę na poziomie 26-28 stopni. Możemy to osiągnąć za pomocą małego halogenu, lub żarówki typu spot. Wyspa ciepła to dobre rozwiązanie, ponieważ w całym zbiorniku tworzy gradient, różnych temperatur od 20 kilku stopni do 28, i krab jest w stanie wybrać sobie miejsca, które najbardziej mu odpowiadają.

UVB dla tęczowego.

Czy nasz krab, potrzebuje UVB? Zdania są podzielone. Do przeżycia na pewno nie. Jednak, działa ono dla niego na plus. Kraby, które mają do niego dostęp są ładniej wybarwione i bardziej aktywne. Można zauważyć, że pozytywnie wpływa ono na jego samopoczucie.

Część wodna.
Tu podstawą jest filtr akwarystyczny. Który będzie 24h/ na dobę filtrował wodę. Kraby karmione owocami, dużo brudzą, i do filtra musimy mieć swobodny dostęp, ponieważ często będziemy go czyścić.
Grzałka akwarystyczna z termostatem. Pozwoli nam to ustawić temperaturę wody na poziomie 25 stopni. W swoim podwodnym świecie, krab również musi mieć jakąś kryjówkę, lub możliwość do wykopania sobie takiej własnymi szczypcami:).

Jak rośnie nasz krab tęczowy?

Jak każdy robak czy skorupiak. Po prostu przechodzi przez proces linienia.
Krab przed wylinką, stanie się apatyczny, a jego barwy będą ciemniejsze i matowe. On sam, schowa się w jakiejś kryjówca, aby tam bezpiecznie zrzucić starą skórę. Po zrzuceniu której, jest całkowicie bezbronny przez okres ok 3 dni..

Dopóty, dopóki jest pancerz nie stwardnieje może stać się wtedy łatwym łupem dla innego kraba, lub w najlepszym przypadku, stracić tylko odnóże albo szczypca. Oczywiście wraz z kolejnymi wylinkami, utracone kończyny się zregenerują. Dlatego tak ważna jest odpowiednia ilość kryjówek i duża powierzchnia zbiornika, w sytuacji gdy trzymamy razem więcej niż jednego osobnika.
Małe kraby linieją często, co kilka tygodni, a wraz z wiekiem wylinki są coraz rzadsze. Kraby linieją i rosną do końca swojego życia.

Podsumowanie:

Nie oceniaj kraba tęczowego zbyt pochopnie. Sam wpadłem w pułapkę myślenia, że co fajnego może być w takim robaku ze szczypcami. Gdy jednak je zobaczyłem, zmieniłem zdanie, doceniając piękno tych niesamowitych stworzeń.

 

Czyli ja :) Trochę zuchwały i arogancki ale przy tym dość uprzejmy - tak mi się wydaję. Zwierzęta egzotyczne, to jest to co mnie zachwyca. Bez względu na pochodzenie czy liczbę nóg, albo ich brak. To właśnie ja.

Leave A Reply

4 × 1 =