Kinyongia fischeri – rzadki kameleon Fischera

0

Johann Gustav Fischer to żyjący w XIX wieku niemiecki zoolog i herpetolog, którego zasługi dla tej dziedziny były tak duże, że został “ojcem chrzestnym” kilku odkrytych pod koniec XIX wieku gatunków. Jednym z nich był Kinyongia fischeri, czyli kameleon Fischera – jaszczurka o dosyć niezwykłej urodzie.

 

Podstawowe informacje o Kinyongia fischeri

 

Kinyongia fischeri to największy przedstawiciel rodzaju Kinyongia. Większość samców tego rodzaju ma dwa rogowe wyrostki na nosie i kameleon Fischera też je posiada. Wyglądają one trochę jak rogi, kły albo po prostu jak bardzo długi nos. Ta cecha i fakt, że Kinyongia fischeri jest dosyć ruchliwym gadem, sprawiają, że są chętnie hodowane.

 

Samce osiągają nawet 40 cm długości, samice zazwyczaj do 33 cm. Jaszczurki te mają bardzo długi ogon. W niewoli nie żyją długo, zazwyczaj 3 – 4 lata, ponieważ większość zwierząt pochodzi z odłowu w naturze. Hodowlane osobniki dożywają do 8 lat.

 

Kinyongia fischeri to gad, który żyje w dosyć ekstremalnych warunkach. Znaleźć go można w Afryce, w Tanzanii. Zamieszkuje góry Nguru, które leżą w łańcuchu górskim Uluguru. Nic Wam to nie mówi? Więc wyobraźcie sobie miejsce, które w pewien sposób wydaje się całkowicie oderwane od reszty Tanzanii. Ludzie, którzy od setek lat zamieszkują te góry, przybyli z innych miejsc i mają nawet inne zwyczaje – tam kobiety rządzą silną ręką i są szefami. A sam łańcuch górski jest domem dla ponad 100 okazów flory oraz 14 gatunków zwierząt, które nie występują nigdzie indziej – mają idealne warunki do rozwoju w górach, gdyż są one gęsto pokryte roślinnością, więc pożywienia i miejsca raczej im nie brakuje. Do tego wszystkiego dorzućcie ciężki klimat. W ciągu dnia jest tam gorąco i duszno, wszystko przez duże roczne ilości opadów i wilgoć, która napływa od Oceanu Indyjskiego. Jednak w ciągu nocy temperatura znacznie spada, nawet do 14 stopni. Nie żyje się tam łatwo, ale Kinyongia fischeri występuje tylko i wyłącznie w górach Nguru, na wysokości od 400 do nawet 2100 m n.p.m., więc można założyć, że bardzo mu się takie miejsce spodobało.

female

Kinyongia fischeri to nie zawsze Kinyongia fischeri!

 

Kinyongia fischeri to bardzo popularny gad, często trzymany w terrarium… z tym że to nie prawda! Wiele osób nawet nie wie, że ich kameleon Fischera to tak naprawdę inny gatunek. Dopiero od kilkunastu lat wiadomo, że w naturze występują inne kameleony z tego samego rodzaju i są one błędnie nazywane kameleonami Fischera. Pochodzą one z rodzaju Kinyongia i są to:

– K. matschiei – duży kameleon, występuje w górach Usumbara, na wschodzie Tanzanii ;

– K. multituberculuta – często nazywany Standard Fischer’s Chameleon, żyje w zachodnich góach Usumbara, to on najczęściej jest sprzedawany jako Kinyongia fischeri i jest bardzo popularny w hodowli;

– K. vosseleri – występuje w górach Usumbara;

– K. tavetana – nazywany często karłowatym kameleonem Fischera, występuje w górskich terenach Kenii.

Nazewnictwo jest dosyć mylące, a wiele osób oferuje np. Kinyongia fischeri multituberculuta, ale takiego gada nie ma – jest tylko Kinyongia fischeri albo Kinyongia multituberculuta.

 

Samych Kinyongia fischeri w hodowlach jest naprawdę niewiele! Nawet w naturze nie ma ich wiele, gdyż ich życie jest silnie związane z lasami, a te są stopniowo wycinane. Na szczęście dla kameleonów warunki utrzymania wszystkich podanych powyżej gadów są dosyć podobne, różnią się one jednak rozmiarami i lekko ubarwieniem, ale na tyle, że tylko bardzo dobrze zorientowani hodowcy są w stanie je rozpoznać. Nie pomaga także odławianie kameleonów w naturze, często nie wiadomo do końca, z jakiego miejsca pochodzą, nie wiadomo także, w jakim wieku jest jaszczurka, więc nie można określić rodzaju na podstawie wielkości.

 

Wymagania w terrarium

 

Kinyongia fischeri jest raczej nietowarzyski i nawet trzymanie w parze często okazuje się niemożliwe. Jeżeli już się na taki krok decydujemy, to trzeba zapewnić gadom sporo kryjówek. Terrarium musi być spore, ponieważ naprawdę chętnie “zwiedzają” one miejsce swojego zamieszkania. Należy im zapewnić odpowiednią stymulację ruchową i włożyć do terrarium kilka gałęzi, o różnych stopniach nachylenia.

 

W wypadku temperatury warto im zapewnić możliwość wyboru, najlepiej, jeżeli w jednym miejscu temperatura przekracza 30 stopni, podczas gdy gdzie indziej temperatura wynosi poniżej 26 stopni Celsjusza. W nocy należy terrarium wychłodzić do temperatury 14 – 18 stopni. Optymalna wilgotność to 70-95%. W związku z wysoką wilgotnością potrzebna jest bardzo sprawna wentylacja, w innym przypadku gad będzie się dusił.  Podczas zraszania wnętrza należy spryskać też kameleona, aby mógł on napić się wody.

 

Żywienie

 

W naturze Kinyongia fischeri ma bardzo zróżnicowaną dietę i raczej nie jest wybredny, jeżeli chodzi o pokarm. Chętnie zjada różne owady, w lecie można pozyskiwać dla niego plankton łąkowy. Szarańcza, karaczany, świerszcze, różne larwy, mysie oseski chętnie będą przez kameleony Fischera zjadane. Oczywiście należy im podawać witaminy i wapń.

 

Rozmnażanie

 

Na temat rozmnażania Kinyongia fischeri nie wiadomo wiele, większość jaszczurek w hodowli to sztuki złapane na wolności. Wiadomo jednak, że samica jednorazowo składa około 10 – 15 jaj, zazwyczaj dwa razy w sezonie rozrodczym (zima-wiosna). Jajka mają miękkie skorupki. Jaja wymagają wysokiej wilgotności, ale nie powinny być zamoczone. Odpowiednia temperatura to około 20 stopni Celsjusza, niektórzy hodowcy zaczynają od około 17 – 18 stopni, a wraz z nadejściem lata zwiększają temperaturę inkubacji do nawet 25 stopni Celsjusza. Niestety, ale na etapie inkubacji jaj wiele z nich po prostu się nie rozwija, albo okazuje się, że temperatura była nieodpowiednia dla jaj. Jeżeli wszystko jest dobrze, to po około 10 – 11 miesiącach młode się wykluwają. Młode zazwyczaj rosną dosyć powoli.

kamk fisch

Jeżeli planujesz zakup prawdziwego kameleona Fischera, to należy przygotować się na długie i dokładne poszukiwania. Oczywiście najlepszym wyborem byłby zakup młodego z hodowli – taka jaszczurka będzie bardziej odporna na stres związany z obecnością człowieka.

 

Kinyongia fischeri to ciekawy okaz, który dobrze poradzi sobie w terrarium, o ile zadbamy o to, aby miał jak najlepsze warunki. Jego dzienny tryb życia i to, że często się przemieszcza po terrarium, na pewno sprawią, że z przyjemnością będzie się go obserwowało.

obrazki: http://www.chameleonforums.com/threads/latest-edition-of-a-few-of-my-chams.2212/

Czyli ja :) Trochę zuchwały i arogancki ale przy tym dość uprzejmy - tak mi się wydaję. Zwierzęta egzotyczne, to jest to co mnie zachwyca. Bez względu na pochodzenie czy liczbę nóg, albo ich brak. To właśnie ja.

Leave A Reply

9 − eight =