Karmienie węży.

1

Karmienie węży wydaję się mało skomplikowane – bo takim jest, ale mimo wszystko, warto poznać kilka podstawowych zasad, aby uniknąć traumatycznych przeżyć i nieprzespanych nocy spowodowanych stresem
pojawiającym się na skutek niejedzenia przez naszego zwierzaka. Węże są jednymi z najdoskonalszych myśliwych jacy chodzą po ziemi, albo raczej pełzają. Ale nawet najlepszym zdarzają się wpadki ….

Wąż vs gryzoń
Wynik takiej konfrontacji wydaje się być oczywisty. Wąż musi wygrać.. ale niestety nie zawsze tak jest jest. Jeśli wąż niefortunnie zaatakuje swoją ofiarę, może się zdarzyć, że podczas duszenia ofiary zostanie ugryziony/pogryziony. Dlatego też nie można pozostawić gryzonia z wężem na noc.
I ważne jest aby karmienie żywym pokarmem odbywało się pod Twoją kontrolą, aby w razie problemów, przyjść wężowi z pomocą.
Jeśli nie chcemy ryzykować wystarczy przerzucić się nie martwy pokarm.

Żywy czy martwy mrożony pokarm
Zobaczmy co możesz zyskać decydując się na mrożonki?

 • bezpieczeństwo – nie ma ryzyka poranienia węża, ani zarażenia bakteriami czy pasożytami
 • oszczędzasz czas i pieniądze – mrożony pokarm jest tańszy, zawsze można zrobić zapas
 • łatwo ukryć w nim witaminy
 • zyskujesz spokój – domownicy nie będą uważać Cię za barbarzyńcę

tak więc jeśli masz tylko cierpliwość i chęci to namawiam Cię do przestawienia swojego gada na mrożonki.

Dlaczego wąż nie chce jeść?
Przyczyny niejedzenia przez węże:

 1. podany pokarm jest za duży ( dlatego wymyślono zasadę stosowania pokarmunie większego niż 1,5 raza większego niż wąż w najgrubszym odcinku )
 2. nieodpowiednie warunki w terrarium (temperatura/wilgotność)
 3. nieodpowiedni pokarm – niektóre węże (szczególnie regiusy) mogą mieć swój ulubiony pokarm np. myszy notorycznie odmawiając szczurów lub innych gryzoni. Takie specyficzne węże potrzebują przestawienia.
 4. stres – zbyt częste wyciąganie węża z terrarium lub brak kryjówek dla wrażliwszych gatunków
 5. śmierdzące jedzenie – dlatego podajemy pokarm pęsetą lub w gumowych rękawiczkach, ponieważ gryzonie zainfekowane naszym zapachem mogą zniechęcić węża do jedzenia
 6. wąż zbliża się do wylinki (skóra ciemnieje i matowieje a oczy robią się mgliste)
 7. ciążą lub okres godowy
 8. wąż nie jest głodny albo jest chory – niektóre z węży z upodobaniem same serwują sobie głodówki, (najbardziej znane z tego są chyba pytony regiusy) i jest to ok, jeśli wąż nie traci przy tym znacznie na wadze i zachowuje się normalnie.

Karmienie przymusowe
Czyli wpychanie martwego gryzonia do węża :) – jest to ostateczna,
ostateczność gdy inne metody zawiodły a wąż mimo to nie je.Jest
to ryzykowna metoda, ponieważ łatwo uszkodzić (szczególnie młode)
węże. Jest to też z pewnością spory stres dla węża jak i samego
opiekuna.

Wąż ludojad? myszoczłowiek? zły wąż czy zły człowiek?
Czy wąż może nas ugryźć?
Oczywiście, że tak. Każdemu może zdarzyć się błąd.
Kiedy wąż może nas zaatakować?
Jednym z podstawowych błędów jest nieumycie rąk po dotykaniu gryzoni, wąż czuje zapach jedzenia na naszej ręce i może zaatakować.
Miałem kiedyś wyjątkowo żarłoczną boa dusicielkę, gdy tylko wchodziłem do pokoju z gryzoniem, od razu wyczuwała jedzenie i zaczynała polować atakując wszystko co się tylko ruszało:) ale wszystko jej wybaczyłem.

 

Pozdrawiam

Michał „Azzurreeuss”

 

Czyli ja :) Trochę zuchwały i arogancki ale przy tym dość uprzejmy - tak mi się wydaję. Zwierzęta egzotyczne, to jest to co mnie zachwyca. Bez względu na pochodzenie czy liczbę nóg, albo ich brak. To właśnie ja.

Discussion1 komentarz

 1. Michał Dziobek

  Swego czasu na forum terrarystyka.pl znalazłem bardzo ciekawą wypowiedź pana Artura Górniaka, dotyczącą częstotliwości karmienia węży:

  „Przeglądając forum natknąłem się na wiele postów dotyczących karmienia węży. Jako ze temat ten jest niesłychanie ważny a bardzo często nie do końca zrozumiany, chciałbym podzielić się z wami informacjami z mojego doświadczenia jak i z najnowszych badan przeprowadzonych w US. Studiowanie dzikich węży udowodniło iż węże na ogół pobierają dwa do czterech razy tyle jedzenia ile same waza na rok ( Fitch, 1998). Weże nieaktywne (Pyton Molurus bivittatus, Pyton Regius) i niektóre mniejsze gatunki maja wymagania bliskie do dolnej granicy tej skali podczas gdy aktywne węże ( Wiekszosc Colubrids, Pytony z rodzaju Antaresia , Wszystkie węże z rodzaju Morelia) będą miały wymagania w pobliżu górnej granicy. Stosując te informacje do naszych hodowli i mając na uwadze iż nasze węże mimo najlepszych warunków jakie im zapewnimy ( jak nam się zdaje) nie maja dużo ruchu , możemy oszacować iż przeciętny waz ważący 0.5 KG będzie wymagał 1KG myszy na rok. Przy przeciętnej wadze myszy 50 gram daje to nam około 18 myszy na rok aby wykarmić 0.5 kilogramowego węża. Dla gatunków które są tylko aktywne przez osiem miesięcy podczas gdy pozostałe cztery spędzają w hibernacji ( bądź są aktywne ale nie przyjmują pokarmu np. Pyton Regius) daje to nam jedna dorosła mysz co dwa tygodnie ( dla węża ważącego 0.5 Kg.) Należy oczywiście pamiętać ze wyliczenia powyższe są dla węży raczej nie aktywnych i nie pokrywają dodatkowej energii potrzebnej młodym lub ciężarnym węża. Jest jeszcze jedna sprawdzona metoda zaproponowana przez czołowych Amerykańskich hodowców gdzie możemy łatwo przeliczyć energię potrzebna wężowi w zależności od jego przemiany metabolicznej. Jak regułkę użyjmy fakt iz energia jest wyrażoną w Kcal i równa się dziesięć razy wadze zwierzęcia ( w kilogramach) do potęgi 0.75
  Tak wiedz widzimy iż pól kilogramowy waz potrzebuje 5.5 Kcal na dzień. Badania wykazały że przeciętna dorosła mysz posiada około 85 Kcal, tak wiec jedna mysz pokrywa zapotrzebowanie 0.5 kilogramowego węża na 15 dni nie uwzględniając oczywiście dodatkowej energii potrzebnej na wzrost albo w przypadku ciężarnej samicy. Te dwie metody dają nam ogólny widok na sprawy karmienia węży i powinny być dostosowane do warunków, rozmiaru klatki , temperatury, wilgotności w jakich trzymamy węże no i oczywiście ich aktywności i wieku. Regule którą używam od kilku lat jest ze karmie młode węże po każdym ich wypróżnieniu, a starsze po wypróżnieniu plus piec dni. Młode węże maja zazwyczaj szybsza przemianę metaboliczna niż starsze. W zeszłym roku doczekałem się czystych Morelia Spilota spilota od mojej pary i muszę wam powiedzieć ze węże te maja bardzo szybka przemianę materii. Karmiłem je średnią myszą co 3-4 dni. Podobnie z Morelia Bredli, Morelia spilota cheynei, Morelia spilota variegata, Morelia viridis. Na druga ręke wiekszośc młodych boa będzie wymagała rzadszego karmienia. Miot Boa Constrictor Occidentalis który mi się urodził dwa lata temu wymagał karmienia co około 7-10 dni i to małym objętościowo pokarmem gdyż w przeciwnym razie zostawał zwrócony.”

Leave A Reply

16 + 12 =