Karaczany

0

Karaczany, karaluchy, prusaki czy karakony… To określenia owadów, których większość zwykłych ludzi niestety nie lubi.. Terraryści za to je uwielbiają, a jeszcze bardziej ich zwierzaki.. Liczba zalet jakie posiadają karaczany, sprawia, że za kilka lat, owady te staną się bardziej doceniane a strach i obrzydzenie jakie budzą, zniknie raz na zawsze :) taką mam nadzieję. Sprawdźmy więc jak żyć z tymi owadami na co dzień, aby nam służyły dobrze.

Czy karaczany są szkodliwe ?

Szkodliwość karaczanów dla człowieka, polega głównie na tym ,że niektóre gatunki substancje chemiczne, lub feromony które mogą uczulać i powodować alergie. Ponad to w krajach tropikalnych, mogą stanowić poważny problem, ze względu na to że szybko się rozmnażają i mogą zanieczyszczać jedzenie i mieszkania. W polskich warunkach nie musimy się  o to martwić – mówię tu o tropikalnych gatunkach, których używamy jako karmy dla naszych gadów i pajęczaków.

Karaczany jako zwierzęta karmowe.

Karaczany są doskonały pokarmem dla naszych gadów, ich wartość odżywcza jest lepsza niż popularnych świerszczy. Karaczany nie skaczą jak świerszcze, co sprawia, że są łatwiejsze w obsłudze. Są dużo odporniejsze na błędy hodowców, a kanibalizm prawie nie występuje. Mimo wszystko są to żywe zwierzęta i potrzebują należytej opieki. Tu znajdziesz informacje jak przetrzymywać karaczany przed skarmieniem.

Hodowla karaczanów

Owady te są proste i bardzo wydajne w hodowli. Ogólnie można powiedzieć, że są to owady ciepłolubne i temperatura w przedziale 24-30 stopni jest dla nich idealna. Są wszystkożerne dlatego karmimy je zarówno warzywami, owocami jak i suchymi karmami. Przy hodowli karmowej, jak zbiornika hodowlanego możemy użyć zwykłego akwarium, z wystrojem postaci wytłaczanek po jajkach, przestrzeń życiowa i miejsce to podstawowa sprawa aby wyhodować duże i dorodne karaczany. W zbyt dużym przegęszczeniu karaki słabiej rosną i nie osiągają pełni swoich rozmiarów. Jako niezbędne wyposażenie potrzebujemy jeszcze pojnika lub hydrożelu. Najpopularniejsze gatunki karaczanów karmowychdostępnych na rynku to:

Różnią się ze względu na rozmiar, szybkość rozmnażania, szybkość poruszania, niektóre potrafią chodzić po szybach a inne nie. Dlatego każdy znajdzie karaczana dla siebie.

 To największe gatunki karaczanów

Co zrobić gdy karaczany uciekną ? 

Co zrobić gdy karaczany ucieknąWłaśnie strach przed ucieczką i rozmnożeniem w domu – to największy problem terrarystów. Jako wieloletni terrarysta powiem, że nie ma się czego bać. Karaczany długo żyją i są odporne to fakt. Ale nie niosą żadnego zagrożenia, a w razie ucieczki jesteśmy w stanie je opanować „domowymi sposobami” :) – opisałem to w oddzielnym artykule –> Co zrobić gdy karmówka ucieknie?

Wielki świat karaczanów :

Na świecie odkryto dotąd ponad 4500 gatunków karaczanów z czego tylko niewielki procent jest uciążliwy dla człowieka!! Posiadają aparat gębowy typu gryzącego ale co ciekawe, nie gryzą człowieka :) Dlatego karaczany możemy bez obaw brać na ręce.

Karaczany bardzo często stosują kamuflaż do podłoża na jakim żyją, w ten sposób chronią się przed drapieżnikami.

Karaczany jak wszystkie stawonogi rosną podczas procesu linienia, kiedy to zrzucają „starą skórę” są wtedy przez chwilę całkowicie białe, miękkie i bezbronne.

Karaczany nie stanowią zagrożenia dla naszych terrariowych zwierząt. Są łagodne i nie gryzą, dlatego mogą przebywać w terrarium cały czas i nie ma potrzeby wyciągania ich na noc.

Różne wielkości. Najmniejsze gatunki karaczanów osiągają ok 3mm długości z kolei największe potrafią dorosnąć do ponad 10cm!!

Karaczany potrafią pływać, podczas pływania utrzymują się na powierzchni wody.

Niektóre gatunki karaczanów, potrafią rozmnażać się przez partenogenezę, czyli nie potrzebujemy parki aby się rozmnożyły:)

Karaczany opiekują się potomstwem. Na krótki okres po porodzie, samica chroni swoje młode swoim ciałem. Później je wypuszcza i są już w pełni samodzielne.

Niektóre gatunki, jak karaczany madagaskarskie, potrafią wydawać dźwięki – głośne syczenie, którym próbują przestraszyć napastnika.

Więc sam teraz widzisz skąd moja fascynacja karaczanami. Są to niezwykłe i interesujące zwierzęta, i wiele gatunków może być prawdziwą ozdobą terrarium.

Czyli ja :) Trochę zuchwały i arogancki ale przy tym dość uprzejmy - tak mi się wydaję. Zwierzęta egzotyczne, to jest to co mnie zachwyca. Bez względu na pochodzenie czy liczbę nóg, albo ich brak. To właśnie ja.

Leave A Reply

six + four =