Karaczan zielony – najpyszniejszy robal dla Twojego zwierzaka.

1

Dla mnie terrarystyczny świat jest tak bogaty i kolorowy jak kraina Pandory w filmowym „Avatarze”. W tym wyjątkowym świecie na szczególną uwagę zasługuje niewielki, niezwykle ruchliwy i bardzo subtelny karaczan zielony – panchlora nivea. 

Dlaczego karaczan zielony jest tak wyjątkowy?

Ponieważ jest niezwykle pięknym owadem.. Za młodu to typowa brzydula w okularach, bo larwy nie grzeszą urodą, jednak gdy przejdzie przemianę w formę imaginalną stają się prawdziwym TOP MODEL, owadziego świata. Zresztą wystarczy zobaczyć na foto.

Dlaczego karaczan zielony jest doskonałym owadem karmowym?

Mówię tu tylko o formie imago, bo larwy jako karmówka są bardzo słabe. Zakopują się szybko w podłoże, a ich niezwykła delikatność sprawia, że w suchych terrariach jeśli nie zostaną zjedzone to padną z przesuszenia. I właśnie z jednej strony to wada a z drugiej zaleta, bo jeśli regularnie doświadczasz ataków agresji ze strony domowników, którym przeszkadza rozbiegana karmówka, jak spieprzyła Ci podczas karmienia. To zdecydowanie powinieneś zainteresować się tym owadem.

Jest on gatunkiem tropikalnym i aby przeżyć wymaga wysokiej temperatury i wilgotności. Poza terrarium umiera w ciągu kilkunastu/kilkudziesięciu godzin.

Do tego jest bardzo ruchliwy, kolorowy i stymulująco działa na zwierzaki… Po prostu muszą go zjeść. Szczególnie jest on zbawieniem jeśli hodujemy modliszki lub płazy. Płazy i wszelakie rzekotki po prostu się za nimi zabijają. Owady te potrafią latać, a imago bez trudu porusza sie po szklanych powierzchniach, dlatego polowania na tego owada są dla naszych zwierzaków prawdziwym sportem.

Jaki jest sekret hodowli panchlora nivea?

Karaczan zielony nie jest łatwy w hodowli.

Wymaga wysokiej temperatury 26-30 stopni, wilgotność 85%. I grubej warstwy podłoża. Takie połączenie zapowiada problemy z pleśnią, roztoczami, i w zbyt zbitym/wilgotnym podłożu duszenie się larw.

nivea1-1-z-1

Więc jak wydajnie hodować tego karaczana? 

No niestety nie zdradzę tu wszystkich swoich sekretów – z wiadomych względów :) ale podam na tyle dużo informacji abyś bezrpoblemowo mógł je hodować dla swoich zwierzaków.

#1. Wentylacja i ogrzewanie.

Bardzo ważnym czynnikiem jest odpowiednia wentylacja, przy zapewnieniu wysokiej wilgotności. Tak samo ogrzewanie, nie do końca dobrym pomysłem jest ułożenie kabla albo maty na dnie. Bo po pierwsze larwy szukają ochłodzenia w podłożu a po drugie jak jest zbyt zbite lub wilgotne to w nim giną, jak w bagnie, unieruchomione i ugotowane – jeśli temp. za wysoka.

#2. Podłoże. 

Nie może być zbyt zbite. Jeśli masz niewielkie terra, potrzeby i ambicje, z powodzeniem możesz je trzymać w samym włóknie kokosowym czy torfie z niewielką ilością dębowych liści. Jeśli chcesz, zwiększyć wydajność, pokombinuj ze sphangum, wermikulitem, kawałkami gąbki, i pociachanymi liśćmi dębu – to mieszanka sprawi, że podłoże będzie znacznie lżejsze/luźniejsze i będziesz mógł użyć go więcej.

 

#3. Karmienie

Mimo, że jest taki słodki, delikatny i subtelny, to widzę że kanibalizm jest tu na porządku dziennym, jeśli tylko w diecie braknie trochę białka :) Karmić należy tak, aby w terra nie doprowadzić do rozwoju pleśni i roztoczy.

A tak poza tym to jest genialny i piękny karak, którego hodowla może być naprawdę bezobsługowa. Przy zapewnieniu mu odpowiednich warunków, mamy małe karmówkowe perpetum mobile, gdzie pyszna karmówka produkuje się w tempie ekspresowym.

Naprawdę zachęcam Cię do hodowli karaczana zielonego, bo mnie on urzeka z każdym dniem coraz bardziej… a z owadami karmowymi miałem sporo do czynienia w swoim życiu.

Czyli ja :) Trochę zuchwały i arogancki ale przy tym dość uprzejmy - tak mi się wydaję. Zwierzęta egzotyczne, to jest to co mnie zachwyca. Bez względu na pochodzenie czy liczbę nóg, albo ich brak. To właśnie ja.

Discussion1 komentarz

  1. Całkowicie zgadzam się z opinią. Powiem tak NIE ZNAM LEPSZEJ KARMÓWKI!!! Sam choduję te karaczany dla swoich pupili. W szczególności dla agam, które często mają „problemy” z apatytem. Wtedy pozostawało by karmić je molami woskowymi. Ale to niestety niezbyt zdrowo. I tutaj karaczany zielone są poprostu nieocenione. Niejadki, które świerszcza lub innego karaczana nie ruszą, zielone wcinają aż miło.

    Co do szybkości „produkcji” karmówki – tutaj się tylko nie zgodzę. Ponieważ trzeba czekać do formy imago (nimfy nie są tak chętnie zjadane) zanim otrzymamy w pełni wartościowa karmówkę mija sporo czasu. To kwestia kilku miesięcy!!! W przypadku innych karaczanów czy świerszczy skarmiamy każdym stadium i nie ma konieczności czekania do dorosłości. Hodowla tez nie jest tak całkowicie bezobsługowa. Aby rozwój był w miarę szybki i efekty mnożeniowe były zadowalające musimy utrzymywac dość wysoka temperaturę. Najlepiej w okolicy 30 st. C.Przy dużej wilgotności wymaganej w hodowli wskazana jest również dobra wentylacja. Ale wtedy woda dość szybko paruje. Musimy więc stale kontrolowac i uzupełniać braki wilgoci. Inne karaczany znacznie lepiej znoszą przesuszenie – tutaj stracimy wszystko w 2 dni przez chwilę nieuwagi.

    No i łapanie karmówki. Latanie to w sumie nie problem bo korzystaja z tego w sumie dość rzadko. Karmówkę trzymaną na wytłaczankach w prosty sposób „wytrząsamy” z nich do pojemniczka. Te karaczany trzymamy jednak na podłożu. Musimy zapewnic im sporo kryjówek typu liście, gałęzie skorupki kokosowe itp. Dorosłe też się zakopują (podłoże powinno być dość „luźne”). Na dodatek te karaczany są strasznie szybkie i zwinne. Wybranie kilku sztuk to może nie problem, ale wyłapanie większego „stadka” to już chwilę zajmuje jednak.

    Popatrzmy na dostępnośc tych karaczanów na rynku – niemal zupełny ich brak. W Częstochowie są 2 osoby ;) Ja i mój sąsiad ;) Czym to jest spowodowane? Ano pewnie właśnie tym, że hodowla wcale nie jest taka prosta, łatwa i szybka (wydajna). Ale za to nasz pupil wynagrodzi wszystko – będzie naprawde zadowolony. Mam felsumy, agamy i kameleony lamparcie. I stwierdzam jedno – nawet najedzony zwierzak, u którego świerszcze czy dubie biegają nie odpuści karaczanowi zielonemu (oraz molowi woskowemu).

Leave A Reply

8 + 5 =