Kabel grzewczy do terrarium

0

Kabel grzewczy – zwykły drut oporowy,  w silikonowej powłoce :) ale dla terrarystów, to złoty gral w ogrzewaniu terrariów. Jeśli mamy duże terrarium, lub hodujemy zwierzaki, w rack systemach to wtedy bez kabla grzewczego o odpowiednio dobranej mocy się nie obejdziemy.. 

Kabel  grzewczy do terrarium:

Kable są stosunkowo nie drogie, i za ich pomocą możemy tanim kosztem ogrzać nawet kilka terrari…

Na rynku są dostępne kable :

  • 15 W – 4m
  • 25W – 5m
  • 50W – 7m
  • 80W 9m

kabel grzewczy pod terrarium

Na zdjęciu powyżej, pokazuję jak sam ogrzewam terraria w swoim regale, za pomocą halogena, a jako dodatkowe źródło ciepła stosuje kabel grzewczy, rozłożony w 1/3 terrarium, terraria dodatkowo są ogrzewane przez terraria stojące poniżej i powyżej.. W ten sposób minimalizuje straty ciepła.

Jak zamontować kabel grzewczy ?

Kabel dobrze rozłożyć na czymś co będzie izolowało ciepło, i je odbijało. Zmaksymalizujemy w ten sposób efektywność kabla i obniżymy koszt ogrzania terrarium. Ja używam cienkiego styropianu, w którym nożem wycinam rowki na kabel. Kabel unieruchamiam taśmą i gotowe:

Rozłożenie kabla grzewczego

Jak zminimalizować straty ciepła przy ogrzewaniu terrarium?

Całość umieszczam na regale, i na tym układam terraria. Kabel podłączam do termostatu i uzyskuję w ten sposób pożądaną temperaturę :) Przy kablu odpowiedniej mocy, terraria nie będą musiały być dogrzewane.  Jako oświetlenie, można użyć taśmy led lub świetlówki o niewielkiej mocy:

kabel grzewczy pod terrariami

 

Czyli ja :) Trochę zuchwały i arogancki ale przy tym dość uprzejmy - tak mi się wydaję. Zwierzęta egzotyczne, to jest to co mnie zachwyca. Bez względu na pochodzenie czy liczbę nóg, albo ich brak. To właśnie ja.

Leave A Reply

11 + five =