Jedzenie owadów… przyszłość, która dzieje się już teraz.

1

Gotowane, pieczone czy w formie energetycznego shake z miksera… Owady przez wielu uznawane za jedzenie przyszłości..
Już 130 lat temu ludzie rozważali nad wprowadzaniem ich do swojego menu, „Why Not Eat Insects?” z 1885r.

Dlaczego mielibyśmy odmawiać jedzenia owadów?

Gdyby nie mentalność kulturowa i osądzające podejście ludzi, gdyby podejść do tego bez zbędnych emocji… upieczone owady gotowe do zjedzeniaspróbować i ocenić po prostu smak… Stwierdzić dobre, niedobre, korzystne (tanie) i zdrowe dla nas,  to już dzisiaj mielibyśmy zamiast MC’Donaldsów pełno Insecto’Donaldsów.

Oglądałem ostatnio filmik, gdzie grupa studentów postanowiła propagować jedzenie przyszłości :)
W tym celu miksowali świerszcze i dodawali do nich mąkę, tworząc coś na kształt burgerów. Energetyczne placki o wysokiej zawartości świetnie przyswajalnego białka.. mniam…

Świerszcze i inne robale są dziesięciokrotnie  bardziej wydajne w produkcji niż inne zwierzęta hodowlane.

Dlaczego warto jeść owady?

Ludzi na ziemi przybywa z zawrotnym tempie. Szacuje się, że w 2030 r. będzie nas na świecie ponad 10 mld. Mimo tego, że żyjemy w tak rozwiniętym świecie to cały czas każdego roku, umiera na świecie 3 000 000 dzieciZ GŁODU!!
Zmieniający się klimat i pogarszająca się sytuacja ekonomiczna wielu państw -bankructwa-  sprawia, że ludzkość staje przed nowym wyzwaniem:

Wzmocnienia rynku żywności poprzez możliwość dostarczenia tańszego, zdrowszego i bardziej wartościowego pożywienia. Aby to osiągnąć, trzeba zmienić nawyki żywieniowe ludzi i przyzwyczaić ich do urozmaicenia swojej diety. Zwykłe pranie mózgu, które sprawi że jedzenie owadów będzie normą, a nie śmieszną opowieścią jakiegoś blogera terrarysty.

Już teraz owady jedzą ponad 2 miliardy ludzi.

Meksykanie jedzą chili zapiekane ze świerszczami, w Ghanie jedzą termity. Bangkok to nie tylko centrum rozrywki ale też stolica owadożerców. Tam pieczony skorpion nikogo nie dziwi :P

Tajlandia to kraj gdzie przyszłość jest już teraz.

W Bangkoku jedzenie owadów jest oczywiste, na targu kupujemy je tak jak u nas ziemniaki i marchew. Co ciekawe 25 lat temu, nie było tam aż takiego zapotrzebowania. Ten rynek tam się pięknie rozwinął i dał miejsca pracy tysiącom ludzi. Stworzono tam wiele farm świerszczy, jest to nowy dochodowy sektor gospodarki przyszłości.

Jednak Europa jest dalej wrażliwa na tego typu jedzenie.. Sam nie wiem dlaczego… Przecież owady:

  • są zdrowsze niż mięso, taka sama ilość owadziego mięsa ma więcej białka, mniej tłuszczu i mniej kalorii niż mięsny odpowiednik.
  • nie mają cholesterolu i jest ich szeroki wybór bo mamy około 2 000 jadalnych owadów.
  • bogate w wysokiej jakości białko 1,5-2 razy większej niż w wołowinie. Są wspaniałym źródłem cynku ( mają g0 10x więcej) i biją na głowę mięso.

Owady możemy hodować sami w cieplejszym klimacie praktycznie za darmo. Niewielka inwestycja może sprawić, że sami będziemy mieli przydomową hodowlę. Jeśli nie wiesz jak, możesz skorzystać z mojego poradnika. Klikając tutaj.
Są pokarmem ekologiczniejszym, emitują wielokrotnie mniej gazów cieplarnianych.

owady przygotowane do zjedzenia

Pewną trudnością może być ich podanie w formie niezmienionej, bo raz, że owady nie wyglądają zbyt apetycznie, to te nóżki.. hmmm Ciężko to przełknąć. Trochę drapie w gardło…a
ale w formie past, placków, czy sosów to już inna bajka. Dobry master cheef by sobie z tym poradził.

Dlaczego jedzenie owadów jest dla nas takie paskudne? 

Obserwując ludzi, wiem, że karaluchy potrafią wywołać w ludziach wiele skrajnych emocji. Mnie jednak nie ruszają. Bez problemu mógłbym przejść na owadzią dietę. To wszystko, to po prostu różnice mentalne i kulturowe. Mnie owady fascynowały od dziecka i dla mnie są czymś pięknym i normalnym. Tylko jak sprawić aby dla innych ludzi też takie się stały? – Nawet nie zamierzam próbować, zmieniać myślenia Polaków.

Dlaczego nie chcemy jeść owadów…

Oglądałem program, w którym  ulubionym zajęciem chłopców 14-15 lat , w czasie gdy ich rodzice pracowali,  było organizowanie jedzenia czyli polowanie na ptaszniki.

 Przysmak chłopców- ptaszniki z grilla, na wolnym ogniu pieką się 15-30 min.

Gdy dziennikarz z obrzydzeniem patrzył na pająki, zapytał : chłopcy dla was to zabawa i posiłek. Wiecie, że niektórzy ludzie się ich boją i obrzydzają… Chłopcy odpowiedzieli:

„Tak wiemy, ale tylko bogaci ludzi boją się pająków. Dla nas są pyszne.”

W ubiegłym roku, czyli 2014, została zorganizowana międzynarodowa konferencja: Insects to Feed the World Conference 2014, w której wzięło udział 450 uczestników z 45 krajów, dyskutując na tematy związane z wprowadzeniem jedzenia owadów do diety europejczyków.

Co o tym myślicie??

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Czyli ja :) Trochę zuchwały i arogancki ale przy tym dość uprzejmy - tak mi się wydaję. Zwierzęta egzotyczne, to jest to co mnie zachwyca. Bez względu na pochodzenie czy liczbę nóg, albo ich brak. To właśnie ja.

Discussion1 komentarz

  1. Ciekawe są te dane o zawartości białka i cynku w owadach. Owady są najliczniejszą grupą zwierząt na świecie, ale czy rozwiążą problem głodu? Nie jestem pewny, większość ludzi patrzy na owady i robaki z obrzydzeniem, a co dopiero żeby je zjeść! No ale ten kto pracuje w rzeźni , przyzna że mięso z krowy też wcale nie wygląda apetycznie :) Może ludzie powoli zaczną zmieniać swoja nawyki :) Dla zdrowia ;)

Leave A Reply

4 × four =