Jaszczurki domowe

0

Wczoraj stojąc z pudłem świerszczy i czekając na jednego z klientów, przechodziła koło mnie miła pani ;) widząc moje owady, powiedziała: Oo! to dla jaszczurek domowych. Pierwszy raz spotkałem się z tym określeniem, do tej pory znałem agamy, gekony, legwany, warany – ale z tak uroczym uogólnieniem spotkałem się pierwszy raz..  Zobaczmy co się za tym kryje, i czym kierować się przy wyborze jaszczurki. Jak przygotować się do jej hodowli ?

Jaszczurki to jedna z największych rodzin gadów, są świetnie przystosowane do życia w najróżniejszych środowiskach, dlatego możemy je spotkać praktycznie w każdej części świata, poza Antarktydą. Jeśli boimy się węży, ptaszników i skorpionów, a chcemy posiadać interesujące egzotyczne domowe zwierzę, warto zastanowić się nad jaszczurką.

Wybierając zwierzaka, pamiętajmy, że jaszczurki żyją kilka albo nawet kilkadziesiąt lat, dlatego nasza decyzja musi być przemyślana. Z naszym zwierzakiem wiążemy się na dłuższą część naszego życia..

Jak wybrać najlepszą dla siebie jaszczurkę domową?

Gekony są słodkie i potrafią rozczulać, szczególnie te małe, ale kierowanie się wyglądem przy wyborze jaszczurki nie powinno być jedynym kryterium.. Człowiek jest zmienny, to co podoba nam się teraz, nie koniecznie będzie nam się podobało za 3-5 lat.. Wybierając zwierzaka musisz wziąć też pod uwagę inne rzeczy..

Pomyśl o tym zanim wybierzesz domową jaszczurkę.

Dieta

Większość jaszczurek to drapieżniki żywiące się głównie owadami, w terrarium zazwyczaj podajemy im takie zwierzęta karmowe jak świerszcze, karaczany, mączniki i drewnojady.. Pamiętaj: Nasz zwierzak nie stanie się wegetarianinem, tylko dlatego, że brzydzą Cię te robaki. Są oczywiście też roślinożerne gatunki jak legwany ale w praktyce jest z nimi więcej zabawy, bo sałatki trzeba im przygotowywać każdego dnia.

Terrarium i wymagania środowiskowe

Miejscem zamieszkania jaszczurki nie jest nasz dom. Jest nim terrarium, dlatego musisz się zastanowić czy jesteś w stanie zapewnić jej odpowiednie warunki. Wiąże się to z kosztami, i posiadaniem wymaganej ilości miejsca pod terrarium. Co prawda są niewielkie gekony, które możemy trzymać w przysłowiowym słoiku:P niewielkie terrarium wystarczy dla kilku sztuk. Ale dużo ludzie chce kameleona lub agamę a tu już wymagania wzrastają – sprawdź czy jesteś gotów na kupno kameleona ?

Kolejnym aspektem, który należy rozważyć to wymagania środowiskowe, i biotop jaki stworzymy w naszym terrarium, każdy gatunek ma inne potrzeby, musisz to sprawdzić przed zakupem zwierzaka. Być może chcesz mieć w domu piękne dekoracyjne terrarium z dużą ilością roślin? Wtedy pustynne zwierzęta i te, które mają w swojej diecie rośliny będą nieodpowiednie.  A może skrawek pustyni, nada ciepłą twojemu mieszkaniu wtedy idealnym rozwiązaniem będzie terrarium pustynne i być może mieszkająca w nim agama brodata ;)

Koszt i wielkość jaszczurki domowej

Koszty pomińmy, bo dla mnie niektóre zwierzęta są bezcenne, za wszystko inne jesteśmy w stanie zapłacić. Oczywiście rozpiętość cenowa jaszczurek jest ogromna, od kilkudziesięciu do nawet kilku tysięcy zł..

Ale wielkość jaszczurki ma już większe znaczenie, bo odpowiednio wcześniej, musimy przygotować odpowiednie terrarium, wprost proporcjonalne do wielkości jaszczurki.

I tak na przykład:

Gekon orzęsiony to terrarium w granicach 40x40x60cm długość/szerokość/wysokość

Gekon lamparci 40x40x30

Agama brodata 100x50x40

Kameleon jemeński 50x50x80

Dzienne czy nocne

Kolejny podział ze względu na aktywność życiową. Wśród jaszczurek dziennych mamy te najpopularniejsze, i  najlepiej oswajające się jak legwan zielony, agama brodata i kameleon jemeński, jest to ich zdecydowany plus. Ale są też minusy :P jaszczurki te mają większe wymagania świetlne, i potrzebują dodatkowo lamp UVB. Natomiast nocne zwierzaki nie mają takich wymagań i ich terraria mogą być nie doświetlane za dnia. Z reguły prowadzą bardzo skryty tryb życia. Ale można temu zaradzić, instalując w terrarium specjalną żarówkę dającą niebieskie i czerwone światło, którego widzialność dla gada jest ograniczona. Dzięki temu prostemu zabiegowi, możemy obserwować zwierzaka, w porze jego największej aktywności. U sporej ilości osób, które pracują cały dzień, i tak naprawdę żyć zaczynają dopiero w nocy. Nocne zwierzęta mogą okazać się najlepszym rozwiązaniem.

to często spotykana, jaszczurka domowa

Branie na ręce – oswajanie

Nie wszystkie jaszczurki jesteśmy w stanie wziąć na ręce, niektóre szybkie i zwinne felsumy bardzo ciężko złapać, a zwierzęta prowadzące bardzo skryty tryb życia, które rzadko widać w terrarium mogą się mocno stresować, gdy będziemy je „wygrzebywać” żeby je pogłaskać. Jeśli już naprawdę musisz mieć jaszczurkę, którą za wszelką cenę chcesz dotykać, wybierz te które najlepiej się oswajają :) a jakie to gatunki? Zobacz poniżej.

Opieka nad zwierzakiem

Mimo tego, że gady nie potrzebują zbyt wielkie opieki, do naszych obowiązków będzie należeć:

  1.  Codzienne wymienianie wody na miseczce.
  2.  Spryskiwanie terrarium wodą, rano i wieczór.
  3.  Karmienie młodych codziennie, a starszych jaszczurek ok 3 razy w tygodniu (drapieżniki) codzienne karmienie roślinożerców.
  4.  Jeśli terrarium tropikalne, to musimy zadbać o żyjące tam rośliny.
  5.  Codzienne sprzątanie odchodów.

Najpopularniejsze jaszczurki trzymane w domu

Agama brodata – dzienna jaszczurka osiągająca ok 50cm długości. Łagodna ufna i przyjacielska. Zdecydowanie pozycja nr 1. jeśli chodzi o możliwość brania na ręce.

Gekon lamparci – nocny i piękny gekon. O przenikliwym i uroczym spojrzeniu. Po oswojeniu bardzo spokojny i przyjacielski :)

Kameleon jemeński – same pchają się na ręce. Branie Kamka na ręce to nie do końca dobry pomysł, bardziej posłużymy mu jako drzewo po którym będzie spacerował – nie szukajmy w tym uczucia :P

Gekon orzęsiony – również nocy i uroczy gekonik, szczególnie upodobany sobie przez terrarystki, dlaczego ? Nie wiem sam, może przez to, że jego dietę można wzbogacać o przecierki owocowe i inne pyszności

gekony to popularne jaszczurki

Co wybrać ? Ja Ci w tym nie pomogę?

To Twój wybór a zdrowie Twojego zwierzaka jest w Twoich rękach.

Pozdro

Azzurreeuss

Czyli ja :) Trochę zuchwały i arogancki ale przy tym dość uprzejmy - tak mi się wydaję. Zwierzęta egzotyczne, to jest to co mnie zachwyca. Bez względu na pochodzenie czy liczbę nóg, albo ich brak. To właśnie ja.

Leave A Reply

20 − nine =