Jaszczurka jak pancernik. Cordylus cataphractus – szyszkowiec mały

0

Świat gadów wydaje się nudny? To tylko złudne wrażenie, w rzeczywistości niektóre gatunki gadów potrafią zaskoczyć. Doskonałym przykładem jest Cordylus cataphractus czyli szyszkowiec mały. Ta jaszczurka pełna jest kolców, które chronią jej przed napastnikami, a po angielsku nazywana jest armadillo girdled lizard – “armadillo” oznacza pancernika.

 

Niezwykły system obronny Cordylus cataphractus

Cordylus cataphractus ma niezwykły system obronny przeciw drapieżnikom. Ten gad, w momencie zagrożenia, chwyta swój ogon w pysk i zwija się w najeżoną kolcami kulę. Chociaż sama jaszczurka jest niewielka (od 7 do 11 cm), to takie zachowanie skutecznie odstrasza od niej zagrożenie. A w naturze ma wielu wrogów, zamieszkuje bowiem na południu Afryki. Najczęściej szyszkowca małego spotkać można na suchych terenach, większość dnia spędzają ukryte pomiędzy skałami albo suchymi konarami drzew. Nie są bardzo aktywne.

szyszkowiec

Cordylus cataphractus w hodowli

Hodowla Cordylus cataphractus nie jest łatwa, gdyż rozmnażanie w hodowli jest niezwykle trudne. Większość osobników pochodzi z odłowu w naturze lub są to urodzone w niewoli zwierzęta od matek, które zostały złapane, kiedy były ciężarne. Problematyczne są także warunki, w końcu kiedy na południowej półkuli panuje zima, to u nas jest lato i na odwrót. Przez to wiele jaszczurek Cordylus cataphractus zdycha w pierwszych dniach w nowym miejscu.

 

Kiedy już uda nam się znaleźć upragnionego szyszkowca małego, to należy zadbać o to, aby czuł się dobrze. Ta jaszczurka powinna być trzymana w terrarium osobno, zarówno samce, jak i samice Cordylus cataphractus są agresywne w stosunku do siebie, jak i w stosunku do innych gatunków jaszczurek pochodzących z tego samego środowiska. Chociaż w  naturze obserwowane są spore grupy tych jaszczurek, które przebywają razem bez problemów, to nie ma pewności co do tego, czy nie były to grupy złożone z innych przedstawicieli Cordylus.

szyszkowiec mały

Jest to gad przeznaczony raczej dla doświadczonych hodowców. Na pewno początkujących zniechęca wysoka cena tych jaszczurek, egzemplarze urodzone w hodowli osiągają horrendalne ceny! Od jakiegoś czasu pozyskiwanie jaszczurek w naturze jest nielegalne, gdyż ich populacja jest niewielka. Mimo to nadal zdarzają się kłusownicy, którzy przewożą je nielegalnie do Europy. Dlatego tak ważne jest, aby podczas zakupu poprosić o rachunek z łacińską nazwą gada, a także o kopię odpisu rejestracji lub CITES. Pomoże to uniknąć zakupu z niepewnego źródła. Jeżeli odpowiednio zadba się o swojego szyszkowca, to może dożyć on nawet 25 lat!

 

Terrarium

Terrarium dla Cordylus cataphractus musi być dobrze wentylowane i powinno posiadać sporo kryjówek, a także umożliwiać wspinaczkę tym jaszczurkom. W ciągu dnia temperatura powinna wynosić 28-35 stopni Celsjusza, a w nocy 17 – 22 stopnie. Najlepiej, jeżeli temperatura będzie różnorodna, dzięki temu gad będzie mógł wybrać, w jakiej części terrarium chce przebywać. W terrarium należy umieścić pojemniczek z wodą. W końcu Cordylus cataphractus żyje w bardzo suchych miejscach, ale nie na pustyni.

 

Żywienie

W naturze Cordylus cataphractus polują przede wszystkim na terminy, na szczęście nie są tak wybredne jak australijski moloch straszliwy. Chętnie zjadają także motyle, ćmy, pająki oraz typową karmówkę używaną w terrarium, czyli świerszcze, larwy mącznika, mole woskowe, drewnojady. Pokarm powinien być posypywany wapnem, warto także zostawić w terrarium  kawałek sepii, którą jaszczurka będzie mogła spożywać w dowolnym momencie.

mały

Rozpoznanie płci

Sporym problem dla hodowców jest rozpoznanie płci, nigdy do końca nie wiadomo czy urodzone w niewoli lub odłowione osobniki to samce czy samice. W celu rozpoznania płci należy prowadzić całoroczną obserwację porów udowych. Zarówno samiec, jak i samica, mają ich po 6 – 9. U samców zaczynają się one powiększać w okresie godową, jest to jedyny pewien sposób na określenie płci. Można sugerować się także szerokością nasady ogona (u samców jest większa), czy tym, że głowa samic zazwyczaj jest węższa, ale na dobrą sprawę nie są to pewne sposoby.

 

Rozmnażanie szyszkowców

Zimowanie jest czynnikiem, który pobudza gody i tych zwierząt. Zimowanie powinno trwać około miesiąca.

Co ciekawe  Cordylus cataphractus jest gatunkiem żyworodnym, co jest rzadkością u jaszczurek. Po około 150 – 180 dniach od kopulacji samica rodzie młode, bardzo rzadko rodzi się więcej niż dwie małe jaszczurki. To nie koniec niespodzianek – szyszkowiec mały to jeden z nielicznych gatunków jaszczurek, u którego zauważono opiekę nad młodymi. Samica karmi swoje potomstwo i chroni przed drapieżnikami. Mimo to lepiej przenieść młode do osobnego terrarium, u pokrewnych do Cordylus cataphractus gatunków dosyć powszechny jest kanibalizm, a w hodowlach rodzi się tak mało młodych, że nigdy do końca nie dano jaszczurkom szans na zaprezentowanie w pełni swoich zachowań społecznych. Młode rosną dosyć szybko, po roku mają już prawie rozmiar dorosłych osobników.

 

Cordylus cataphractus to z pewnością gady bardzo ciekawe i niezbyt dobrze poznane. Hodowcy, którzy odnoszą sukcesy w ich hodowli, to prawdziwi specjaliści, którzy mają duże doświadczenie w pracy z różnorodnymi, wymagającymi sporej uwagi gadami. Choć wiele osób marzy o takim nietypowym zwierzęciu w terrarium, to nie każdemu uda się taki sen zrealizować. Jednak nic straconego – na Smak Terrarium możecie poznać wiele innych ciekawych gadów, które są w hodowli znacznie łatwiejsze, a ich zakup nie wiąże się z koniecznością pozbycia się sporej sumy.

źródła obrazków: https://www.flickr.com/photos/candywwgm/galleries/72157626230737840/, https://www.flickr.com/photos/mickael_leger/5576073557/in/photostream/

Czyli ja :) Trochę zuchwały i arogancki ale przy tym dość uprzejmy - tak mi się wydaję. Zwierzęta egzotyczne, to jest to co mnie zachwyca. Bez względu na pochodzenie czy liczbę nóg, albo ich brak. To właśnie ja.

Leave A Reply

7 − five =