Jakie oświetlenie akwariowe zda egzamin?

Światło pełni niesłychanie ważną rolę dla funkcjonowania roślin i zwierząt w akwarium. Zakup oświetlenia jest zatem jednym z pierwszych, jakie musimy dokonać, decydując się na posiadanie własnej obsady. Sztuczne oświetlenie daje nam wiele, a co dokładnie, dowiesz się z tego artykułu.

Równomierny czas naświetlania

Posiadając własną obsadę, bardzo szybko przekonasz się o tym, że w akwarystyce znaczenie ma precyzja i stabilizacja. Rośliny i zwierzęta najbardziej korzystają na możliwe równomiernym czasie naświetlania akwarium, chyba, że specyfika samego zbiornika podpowiada nam coś innego. Sztuczne oświetlenie daję nam możliwość oświetlania akwarium w precyzyjnych ramach czasowych. Dla gatunków rodzimych będzie to zazwyczaj około 12 godzin na dobę, zaś akwaria tropikalne mogą wymagać nawet 16 godzin oświetlania. Niemożliwym byłoby zapewnienie takich warunków obsadzie tylko i wyłącznie za pomocą światła dziennego (które samo w sobie nie służy obsadzie, gdyż powoduje gwałtowny rozrost glonów).

Odpowiednie natężenie światła

Sztuczne oświetlenie pozwala nam również na dokładną regulację natężenia światła, które trafia do akwarium. Ilość światła reguluje między innymi tempo wzrostu roślin. Im jest go więcej, tym bujniejsza będzie roślinność. Oczywiście sama moc żarówki to jeszcze za mało, by móc określić, czy będzie ona odpowiednia do naszego zbiornika. Musimy znać również jego litraż. Te informacje łatwo podłożyć do wzoru – 0,6W/l, który to da nam wskazówkę, jaka moc będzie najbardziej odpowiednia dla naszego zbiornika. Pamiętajmy, że jest to wartość poglądowa, którą można korygować, jeśli na przykład planujemy hodowlę roślin ciemnolubnych, itp.

Temperatura barwowa światła

Temperatura barwowa to najprościej tłumacząc, kolor światła, jaki postrzegają nasze oczy. Sama temperatura nie ma zbytnio wpływu na wzrost roślin, a jej wybór jest kwestią typowo dekoracyjną. Możemy wyróżnić barwy ciepłe, które będą na spektrum poniżej 5500K, barwy neutralne, które znajdziemy pomiędzy 5500K-6500K oraz barwy zimne powyżej 6500K.

Co ma natomiast wpływ na wzrost roślin. Będzie to nic innego, jak długość fal w widmie. Fale te są niemożliwe do zaobserwowania gołym okiem. Przedział długości 400-470nm to fale krótsze, które dadzą nam mocno wybarwione, ale niskie rośliny. Z kolei przedział 620-720 nm zapewni nam roślinność wysoką, ale mniej wybarwioną. Jeśli zatem pragniemy rośliny wybarwione i wyższe, powinniśmy wybrać długość fal od 470nm do 620nm.

Jakie światło zakupić?

Jest kilka rodzajów świetlówek, na przykład dosyć popularne T5 czy T8, jednak najlepiej egzamin zdaje oświetlenie LED. Te świetlówki są niezawodne, długożywotne i energooszczędne. Nie nagrzewają się, więc są w pełni przystosowane do użytku w akwarium. Dużą ich zaletą jest również to, że nie gasną nagle, ale stopniowo, dając nam czas na bezpieczną ich wymianę. Z tych właśnie powodów są to jedne z lepszych świetlówek akwariowych na rynku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *