Jak w 5 min zapewnić świerszczom i karaczanom optymalne warunki ograniczając padanie i kanibalizm?

25

Wiele osób, kupując zwierzęta karmowe takie jak świerszcze lub karaczany pytało mnie o to jak dbać o karmówkę aby długo się trzymała. Hodowla karmowa owadów jest prosta, ale trzeba wiedzieć jak to robić.

Dlatego już za chwilę poznasz 4 kroki, które radykalnie poprawią jakość życia Twoich owadów. Zasady te najbardziej pomocne są przy świerszczach, ponieważ to właśnie one przy nieodpowiedniej opiece „sypią się” najszybciej.

Wcielenie w życie tych 4 porad, nie zajmie Ci dłużej niż 5 minut.

1 Porada: Odpowiedni pojemnik, może być to plastikowe pudełko lub akwarium, warto dodatkowo zaopatrzyć je w pokywę, bo mimo iż świerszcze oraz karaczany (tureckie i argentyńskie) nie wspinają sie po szybach to mimo wszystko czasami udaje się im wydostać.

 

2 Porada: Wsadzamy wytłaczanki po jajkach, które zwiększą przestrzeń życiową owadów i zapewnią im kryjówki. Odradzam stosowanie jakiegokolwiek podłoża.

 

3 Porada: Miseczka na pokarm. Szczególnie polecam suchą mieszankę paszową, ponieważ unikniemy wtedy pleśni i roztoczy. Mokry pokarm jak np. Warzywa i owoce również się nadaje ale należy pamiętać o jego częstej wymianie. Dzięki dobremu podkarmieniu owadów przed skarmieniem podniesiemy ich wartość odżywczą.

 

4 Porada: Często pomijany krok to pojnik, który możemy wykonać ze słoika i szmatki. Niektórzy piszą o namaczanych gąbkach czy wacikach, ale trzeba często je zwilżać. Pojnik ze słoika w zależności od ilości owadów i temperatury napełniamy raz na kilka, kilkanaście dni :) Żadnego spryskiwania pojemnika. Ma być sucho i czysto :) o tak jak na tym obrazku:

 świerszcze i karaczany czują się doskonale w takich warunkach

 

Stosowałem wiele różnych sposobów, ale ten jest zdecydowanie najprostszy, najczystszy i dający najlepsze rezultaty. Dzięki tym wskazówkom będziesz mógł przetrzymywać karmówkę tygodniami, a padanie świerszczy nie powinno być już wielkim problemem.

 

Pozdrawiam

Michał „Azzurreeuss”

Czyli ja :) Trochę zuchwały i arogancki ale przy tym dość uprzejmy - tak mi się wydaję. Zwierzęta egzotyczne, to jest to co mnie zachwyca. Bez względu na pochodzenie czy liczbę nóg, albo ich brak. To właśnie ja.

Discussion25 komentarzy

 1. ja stosuję podobna technikę, jednak z racji umiejscowienia pojemnika z karaczanami oraz faktu, że muszę wyciągać go co 2 dni (do karmienia modliszek) w moim przypadku słoik jako pojnik nie bardzo się nada. Uważam jednak że pomysł jest świetny! pokarm + woda to gwarantowana pleśń a przy takim rozwiązaniu na pewno można tego uniknąć. poza tym karaczany tureckie to świetna karmówka – polecam wszystkim

 2. Witam ! Po pierwsze dziękuje za wysłanie poradnika, jest pomocny, aczkolwiek nie do końca skuteczny. Jeśli chodzi i poidełko to nie mam możliwości zastosowania, bo trzymam karaczany w małym pudełku i słoik mi się tam nie wciśnie. A jeśli chodzi o pokarm to proszę podaj jakie proporcje i czego wchodzą w skład Pana paszy.
  Pozdrawiam dawidoes12

  • Michał Dziobek

   hej
   Co do paszy, to materiały są w przygotowaniu. Myślę, że w krótce wrzuce to na blog. A co do poradnika to co jest według Ciebie nie skuteczne ? Dla mnie taka informacja jest bardzo ważna, bo mogę poprawić poradnik.

 3. Czytałem już poradnik twojego autorstwa który opisuje dokładnie to samo ale dokładniej, od tamtego czasu stosuje identyczny pojemnik hodowlany i jestem zadowolony :) zero zraszania, zero pleśni, kanibalizm chyba zerowy :P, większa kontrola nad robalami
  Polecam z czystym sumieniem

 4. Witam .
  Korzystam z każdego twojego podpunktu , dzięki wcześniejszemu poradnikowi mam teraz u turków czysto i schludnie :) Kanibalizm równy zeru , też mieszam sobie pasze i widzę że turki jedzą ją jak głupie :)

  dawidoes słoik od przecieru pomidorowego albo gerberka na pewno się zmieści :)

  czekam na ofertę :P

 5. Witam,

  ja stosuję wysokie akwarium, które mam cały czas otwarte do tego podłoże kokosowe ok 3cm. a zamiast wytłoczek używam kawałków potłuczonych doniczek natomiast jedzenie podaję na dekielku od słoika. Podłoże pozwala mi utrzymać wysoką wilgotność, pleśni zero, kanibalizmu nie zaobserwowałem, ucieczki żadnej póki co nie odnotowałem.

  Pozdrawiam ;)

 6. Witam.
  Poradnik bardzo pomocny. Trzymam karaczany w podobnych warunkach, z tym, że po przeczytaniu poradnika będzie zapewne czyściej w pojemniku. ;) No i patent z pojnikiem dużo lepszy niż stosowana wcześniej gąbka.
  Pozdrawiam, Matrix.

 7. Mała rada:
  Sposób ze słoikiem jest fajny jak ma się dużo miejsca. Ja osobiście używam innego dobrego sposobu na poidełko.
  Do szklanej probówki wlewam wodę i zatykam ją korkiem z waty.Wata musi być na tyle mocno ubita ,aby woda nie wyciekała z probówki.
  Sam korek jest na tyle wilgotny aby karaczany mogły spokojnie spijać wodę.
  W ten sposób zaoszczędzam miejsca i zarazem wygląda to bardziej estetycznie oraz zapewniam ,że karaczanom picie nie sprawia żadnych problemów
  Pozdrawiam

 8. Mam pytanie odnośnie pojnika ze słoika, czy tą szmatkę wkłada się między słoik a zakrętkę niedokręconą, czy bezpośrednio na podłogę słoik ze szmatką?

 9. Moje pierwsze podejście do świerszczy skończyło się klęską. Teraz znam przyczynę i mogę podjąć ponowną próbę. Pewnie zakończy się sukcesem przy zastosowaniu powyższych zasad.

 10. Poradnik bardzo pomocny ale ostatnio gdzieś wyczytałem że duża i szybka umieralność świerszczy jest spowodowana nieodpowiednią temperaturą.
  Jakie jest pana stanowisko w tym temacie?

  • Michał Dziobek

   Oczywiście zarówno wysoka temperatura powyżej 33-35 jak i za niska potrafią zdziesiątkować hodowlę :)
   Dlatego lepiej trzymać się bezpiecznego i wydajnego gradientu 28-30 :)

 11. Witam :)
  świerszcze przetrzymuje w małym pojemniku, na poidełko stosuje probówkę zakorkowaną z wyprowadzonym sznureczkiem po którym wycieka woda, przymocowana do ścianki przyssawką od termometru.
  Pozdrawiam Zbyszek

 12. Proponuje dopisać, że podniesienie temperatury do 33 – 35 i więcej stopni (bez większej szkody dla karmówki nawet do 37-38) skutecznie likwiduje problem roztoczy, sam trzymam rożną krmówke w temperaturze 33-34 + dobra wentylacja i choć by było „bagno” roztocz nie ma szans, dodatkowo w takiej temperaturze i chowie suchym (jak opisano wyżej) owoce nie spleśnieją a jedynie wyschną.
  Ogólnie poradnik dobry.

 13. Poradnik jest świetny, bardzo mi się przyda, bo zamierzam hodowac agamy brodate, a częste kupowanie karmówki jest dla mnie zbyt drogie niż własna hodowla. Super:)

 14. Witam mam pytanie gdy świerszcze złożą jaja jak długo trzeba czekać aby wyległy się
  Pozdrawiam

 15. Bardzo pomocne rady,zwłaszcza że ja szykuje się do założenia małej hodowli karmówki.

 16. stawiam pierwsze kroki, stosuję się do wskazówek, świerszcze które mi zostały próbuję rozmnożyć – już widzę, że samice składają jajka. Dzięki za poradnik i wskazówki – wydają się logiczne i mam nadzieję na pierwszy sukces ( próbowałem wcześniej, ale nic mi z tego nie wyszło). pozdrawiam

 17. czesc
  a co z kanibalizmem u swierszczy? czy ma na to wplyw dieta? slyszalem, ze aby go zminimalizowac poleca sie karmienie ich CZYMS z bialkiem, czyli np. karma dla psow. Oczywiscie jako dodatek do innych przekasek.

  • Michał Dziobek

   oczywiście, karmienie ma decydujący wpływ na kanibalizm.. Jeśli mamy niewiele świerszczy najlepiej karmić płatkowanym pokarmem dla ryb.. przy większej hodowli było by to nie opłacalne :)

 18. Mam pytanie, gdzie trzymacie pojemnik z karmówką? Skoro potrzebują temperatury ok 30stopni, to raczej blisko terrarium? i jak z tlenem- przy pokrywie

Leave A Reply

5 × 4 =