Jak karmić bezstresowo?

4

Zdecydowana większość jaszczurek jest drapieżnikami, choć oczywiście istnieje część należąca do wegetarian jak chociażby legwan zielony (iguana iguana). To czym się żywią zależy od danego gatunku i jego potrzeb, ten artykuł ma tylko zapoznać Cię zasadami karmienia i elementami na które warto zwracać uwagę.

Podstawa diety
Obecnie na rynku mamy szeroki wybór hodowli karmowych i karmówek. Jaszczurki owadożerne karmimy głównie karaczanami, świerszczami i szarańczą – te owady w polskich hodowlach stanowią podstawę diety. Jako
urozmaicenie stosujemy mączniki, drewnojady, barciaki oraz popularny plankton łąkowy.

Najpopularniejsze owady karmowe dostępne na rynku:
karminie ptasznikówbarciaki
drewnojady
muszki owocówki
mączniki
Karaczany tureckie
Karaczany szare
Karaczany argentyńskie
Świerszcze bananowe
Świerszcze kubańskie
Świerszcze domowe
Szarańcza wędrowna
Szarańcza pustynna
Muchy

 

Gryzonie karmowe
Myszy, szczury, mastomysy, dla jaszczurek stosujemy głównie ich oseski, które stanowią wartościowy pokarm,
zwłaszcza zalecane dla samic będących w ciąży. Z uwagi na dużą zawartość wapnia i składników odżywczych.

Ile karmić?

Wszystko zależy od gatunku i wieku naszego zwierzaka. Młode zwierzęta muszą być karmione częściej niż duże, ponieważ ich organizmy są w fazie intensywnego wzrostu. Jako, że w terrarium nasi podopieczni mają przez cały rok „full wypasioną” karmówkę dostępną od ręki (naszej ręki:)) i często dzięki naszej nadopiekuńczości bywają przekarmiane, dlatego dorosłe karmimy rzadziej, ponieważ łatwo doprowadzić do ich otłuszczenia. Dobrze jest stosować zasadę 5 minut (moja autorska nazwa).

Czyli podajemy owady przez kilka minut, dopóty dopóki zwierzę wykazuję zainteresowanie nimi. Co dzięki temu zyskujemy?

 • dokładną kontrolę ilości zjadanego pokarmu
 • niwelujemy ryzyko rozmnożenia się karmówki w terrarium
 • ochronę wystroju ( czy zdarzyło Ci się kiedyś że pozostawione świerszcze zjadały elementy wystroju lub roślinność? u mnie szczególnie upodobały sobie tylną korkową ścianę)
 • spokojne życie naszego gada – niektórym nieśmiałym osobnikom przeszkadza zbyt duży ruch w terrarium przez co mogą mniej jeść
 • BEZPIECZEŃSTWO

Bezpieczeństwo podczas karmienia
Niektóre owady karmowe, takie jak świerszcze, mączniki lub drewnojady mogą pogryść nasze zwierzaki szczególnie jeśli zostawimy je na noc w terrarium. Szczególnie narażone są młode zwierzęta i
bezkręgowce będące świerzo po linieniu. Dlatego na noc wyciągaj z terrarium niezjedzone owady, lub stosuj bezpieczną karmówkę jak szarańcza lub karaczany.

BEZ STRESU

Pamiętaj, że Twoje zwierzę może robić sobie kilkudniowe głodówki. Wiem z doświadczenia, że przez nadopiekuńczość, szczególnie będąc początkującym terrarystą, można stracić sporo nerwów przez terrariowe niejadki. Dlatego jeśli zwierzę jest zdrowe i zachowuje się normalnie to nie panikuj, i wytrzymaj kilka dni postu.

Karmówka to też zwierzę
Zwierzęta karmowe to zwierzęta dlatego przed skarmieniem należy zapewnić im odpowiednie warunki do życia. Dlatego odpowiednio je karmimy i zapewniamy dostęp do wody. Pamiętaj, że zdrowe i dobrze odżywione zwierzę karmowe jest wartościowszym pożywieniem dla Twojego zwierzaka.

Wapń i witaminy – musimy pamiętać aby przez posypywanie owadów wapniem i/lub witaminami podnosić ich wartość odżywczą i poprawiać stosunek wapnia do fosforu.

Jak obsługiwać owady?
Pewna część ludzi na samo hasło: karaluchy – dostaje drgawek, ale chce zostać szczęśliwym posiadaczem zwierzęcia
terrariowego, więc co zrobić?
Jak trzymać karmówkę na dystans?
Wtedy z ratunkiem przychodzi nam odpowiedniej długości pinceta. A jeszcze lepsza jest pinceta z gumowymi
końcówkami, która zapewni lepszy i bezpieczniejszy chwyt owada.

No i to tyle z mojej strony, ale chętnie posłucham waszych doświadczeń i sugestii w tym temacie „rzeka”

Pozdrawiam

Michał „Azzurreeuss”

Czyli ja :) Trochę zuchwały i arogancki ale przy tym dość uprzejmy - tak mi się wydaję. Zwierzęta egzotyczne, to jest to co mnie zachwyca. Bez względu na pochodzenie czy liczbę nóg, albo ich brak. To właśnie ja.

Discussion4 komentarze

 1. Owady karmowe można zostawiać na noc w miskach itp.
  Z moich doświadczeń i kupy DOŚWIADCZONYCH hodowców gadów wynika że świerszcze zostawione na noc w terra wcale nie są niebezpieczne.Jedyne co robią to chodzą w nocy po jaszczurce.
  Co innego jest przy owadach i pająkach, ale te z regóły mają lepszy refleks niż gady :D
  Karmówa stanowi niebezpieczeństwo gdy znajdzie się w masowej ilości.
  Zobaczyć to można przy świerszczach itp. gdy wszystkie zbierają się przy marchewce/jabłku i wnet owoc znika.
  A więc jak jeden ugryzie jaszczurkę, a kompani wyczują „świeże mięsko” to od razu rzucą się na zdobycz.

  Jak trzymać karmówkę na dystans:
  Rękawiczki gumowe z apteki :)))

  POZDRAWIAM K.K. MrStraszyk

  • Michał Dziobek

   Nie mogę się z Tobą zgodzić… Jako niedoświadczony terrarysta straciłem kilka ptaszników, przez świerszcze, – oczywiście przez swoją głupotę bo zbyt wcześnie po wylince je karmiłem.
   Kolejne nieprzyjemne doświadczenie to pogryzienie młodej agamki brodatej przez świerszcze, które też skończyło się tragicznie. W terrarium było wtedy ok, 5 świerszczy (więc raczej nie jest to masowa ilość).
   Może po prostu miałem wyjątkowego pecha – po prostu musimy pamiętać, że takie wypadki się zdarzają. Bo lepiej jest uczyć się na błędach innych zamiast swoich :P
   Na szczęście przy karaczanach nie ma tego ryzyka :) zawsze jest jakaś alternatywa :)
   pozdrawiam

 2. Co do ilości pokarmu – wole dozować z doświadczenia ilość pokarmu którą podaje zwierzakowi. Np. Twoja zasada u mnie sprawdza się w przypadku gekona lamparciego który gdy już zje wystarczającą ilość odchodzi. Ale np. przy gekonie gruboogonowym lepiej tego nie próbować – moja dziewczyna kiedyś podawała mu świerszcze podczas jednego z pierwszych karmień i podawała i podawała… i w końcu nogi mu się rozjechały i padł na ziemie i się nie ruszał przez kilka dni ;).

  • Michał Dziobek

   Interesujące, nie wiedziałem, że można przekarmić geka.
   Dobrze wiedzieć, że takie coś może się zdarzyć.
   Ja z agamami i gekonami lamparcimi nigdy nie miałem takich problemów – a zawsze karmiłem do pełna :) bo robaków u mnie nigdy nie brakowało :)

   Raz tylko rozjechała mi się żaba rogata – no ale one jedzą tyle ile widzą. Ale sentyment do nich mi pozostał nadal.

   pozdrawiam

Leave A Reply

3 + fourteen =