Hysterocrates gigas

0

Ptaszniki podziemne większość czasu spędzają pod ziemią i niestety ich nie widać, ale i tak je uwielbiam. Za co? Za ich wygląd i charakter. Są piękne, krępe mocno zbudowane, prawdziwi atleci pajęczego świata, a charakter? Typowi badboye pajęczego świata. Jeśli ktoś ma już dość miłych i potulnych ptaszników, z całą pewnością powinien zakupić jakiegoś podziemnego pająka jak np. hysterocrates gigas. Te pająki nie oddadzą 1cm terenu bez walki.

Hysterocrates gigas w terrarium

Jest to jeden z większych ptaszników, dorosłe samice osiągają około 9cm samego ciała. Samca znacznie mniejsze, chudsze i mizerniejsze. Ostatnia para odnóży jest najmocniej zbudowana, bo to ona pomaga pająki kopać głębokie tunele, które ten ptasznik zamieszkuje.

Tak samo na ciele tego pająk nie znajdziemy długich włosów. Jego ciało jest pokryte delikatnymi aksamitnymi włosami.

Jest to pająk długowieczny, i powoli rosnący, dlatego sporo czasu może upłynąć zanim osiągnie pełnię swoich rozmiarów.

Terrarium

Środowiskiem naturalnym tego pająka jest Zachodnia Afryka.  Zamieszkuje tam lasy deszczowe. W terrarium musimy zapewnić mu odpowiednie warunki do godnego życia. Przecież ten ptasznik będzie w swoim domu mieszkał min, kilkanaście lat (w przypadku samic) lub kilka lat (w przypadku samca).

pajk

Wspominałem już, że jest to ptasznik podziemny. Dlatego jeśli chcemy aby czuł się komfortowo musimy urządzić mu odpowiednie lokum. Nie musisz do tego wynajmować specjalisty od dekorowania wnętrz.

Wystarczy chwila skupienia… teraz..

Pająk potrzebuje mieć możliwość kopania tuneli dlatego podłoże musi mieć około 30cm głębokości. Terrarium o wymiarach 30x30x40cm wysokie znakomicie spełni te wymagania. Jeśli ptasznik nie będzie miał tej możliwości, może żyć w permanentnym stresie i doprowadzi to do jego śmierci.

Podłoże może się składać z włókna kokosowego lub jego mieszanek z ziemią. Ważne jest aby podłoże było dość zbite dzięki czemu tunele się nie zawalą. Wentylacja z perforowanej blachy, musi być mocna aby nasz pająk jej nie rozwalił. Wszelakie dodatki w terrarium są słabym pomysłem, bo pająk i tak przemodeluje wszystko po swojemu. Robiąc w swoim domku totalny chaos.

Terrarium warto też wyposażyć solidne zamknięcie. Te pająki mają dużo siły i dysponują mocnym jadem.

Wilgotność, temperatura i jedzenie dla naszego gigasa

Te pająki długo rosną, dlatego dobrze je trzymać w wyższych temperaturach aby były bardziej aktywne. Temp 25-28 stopni będzie oki. Wilgotność ok 75%. W terrarium będzie gruba warstwa podłoża, dlatego nie musimy się obawiać że z wierzchu ziemia jest trochę sucha. W głębszej części terrarium i tak będzie panowała optymalna wilgotność.

żywienie

Pająka karmimy owadami karmowymi. Nie musimy mu wrzucać ich do jego nory. Ponieważ jeśli pająk jest przed wylinką albo w trakcie to owady mogą go zaatakować (szczególnie groźne są świerszcze). Pająki te są aktywne najbardziej nocą, dlatego owady pozostawiamy na noc w terrarium. Jeśli pająk będzie głodny to z pewnością sobie zapoluje.

Hysterocrates gigas to świetny pająk. Nie wyczesuje włosków parzących z odwłoka. Jednak jest mocno defensywny i każdą próbę manipulacji w terrarium może A) atakować B) ratować się ucieczką do swojego tunelu.

źródła grafik: http://arachnoboards.com/threads/genus-hysterocrates.35660/page-8,

Czyli ja :) Trochę zuchwały i arogancki ale przy tym dość uprzejmy - tak mi się wydaję. Zwierzęta egzotyczne, to jest to co mnie zachwyca. Bez względu na pochodzenie czy liczbę nóg, albo ich brak. To właśnie ja.

Leave A Reply

nineteen − 17 =