Holothele sanguiniceps

0

Gatunek znany od dawna terrarystycznej społeczności, został sklasyfikowany w 1898r. Zostały dostrzeżony ponad 100 lat temu mimo, że jest nie wielkim pajączkiem dorastającym do 3cm ciała. No taki właśnie jest Holothele sanguiniceps.

Holothele sanguiniceps w terrarium

Środowiskiem naturalnym tego ptasznika są lasy deszczowe Trynidadu i Tobago, oraz Wenezueli. Jako, że pająk ten jest niewielkim stworzeniem, wystarczy mu terrarium o wymiarach dna 20x20cm. Na dno dajemy włókno kokosowe. Zapewniamy kryjówkę, w postaci kawałka kory dębu korkowego, lub połówkę kokosa. Temperatura na poziomie 25-28 stopni i wilgotność ok 80%.

Pająk ten dość szybko rośnie, nie ma niebezpiecznego jadu i mimo niewielkiego rozmiaru jest pociesznym obiektem do obserwacji.

holol

Karmienie i rozmnażanie Holothele sanguiniceps

Pająki te są dosyć żarłoczne, karmimy je owadami karmowymi takimi jak świerszcze, karaczany, niewielka szarańcza. Młode możemy karmić larwami much (pinki) lub kawałkami mącznika młynarka.

Do rozmnażania tego gatunku, potrzebujemy dorosłej pary. Samca łatwo rozpoznać bo po ostatniej wylince (po której zazwyczaj żyje ok roku) dostaje bulbusów. Na nagogłaszczkach wyrastają mu narządy kopulacyjne, a na przedniej parze odnóży drobne haczyki, którymi podtrzymuje i blokuje samice podczas kopulacji.

Każdy fan rodzaju holothele powinien go mieć w swojej kolekcji :)

hololol

źródła grafik: https://www.flickr.com/photos/117057148@N03/

 

Czyli ja :) Trochę zuchwały i arogancki ale przy tym dość uprzejmy - tak mi się wydaję. Zwierzęta egzotyczne, to jest to co mnie zachwyca. Bez względu na pochodzenie czy liczbę nóg, albo ich brak. To właśnie ja.

Leave A Reply

2 × 3 =