Hodowla świerszczy dla każdego

7

Świerszcze to najpopularniejsze i najczęściej stosowane owady karmowe. Swoją popularność zawdzięczają, wielkiej ilości  zalet, które posiadają.

Łatwe w rozmnażaniu – do osiągnięcia dorosłości w optymalnych warunkach potrzebują zaledwie 8 tygodni.

Pełna rozpiętość wielkości od ok. 2 milimetrowego wylęgu po nawet 3,5cm dorosłe sprawia że możemy nimi karmić większość zwierząt terrariowych. Tak jak szarańcza i karaczany mogą stanowić podstawę diety naszego zwierzaka. Ale mimo to wiele osób ma problemy z ich hodowlą.

Najpopularniejsze świerszcze które hodujemy, to świerszcz domowy, świerszcz bananowy i świerszcz kubański.

Pojemniki do hodowli świerszczy

Wielkość pojemnika zależy od ilości hodowanych świerszczy. Dla potrzeb domowych można stosować niewielkie akwaria. Wyposażenie i ogrzewanie pojemników stosujemy identyczne jak te, które opisałem w pojemniku hodowli karaczana tureckiego. Należy pamiętać aby było odpowiednio zamykane i miało odpowiednią wysokość (30-40cm). Co prawda nie wyeliminujemy ucieczek całkowicie ale możemy je w znacznym stopniu ograniczyć:) Dla optymalnego rozwoju owadów, temperaturę utrzymujemy w granicach 28-30C. Jeśli będzie chłodno, to tempo ich wzrostu będzie słabe.

Świerszcze można hodować w całkowitej ciemności. Hodujemy je tak jak karaczany tureckie – bez podłoża i spryskiwania wodą. Ponieważ w ten sposób zapewniamy maksymalną czystość i sterylność hodowli.

 

Rozpoznawanie płci u świerszczy

Zarówno samce jak i samice posiadają skrzydła. Więc po czym je rozpoznać?

Dorosłe samce wydają dźwięki aby zwabić samice natomiast samice może poznać po pokładełku, które służy im do składania jaj – jest to cienka rurka wystająca z końca odwłoka. Pokładełko możemy zobaczyć już u średniej wielkości świerszczy.

 

Składanie jaj i inkubacja

Dorosłe samice świerszczy po ok 2 tygodniach od osiągnięcia dorosłości składają jaja, w tym celu przygotowujemy im pojemnik z wilgotną ziemią lub włókno kokosowe, na który kładziemy drobną metalową siatką (oczko ok 2mm), aby zabezpieczyć jaja przed rozkopywaniem i wyjadaniem przez dorosłe. Po kilku dniach pojemnik z jajami przenosimy do inkubatora, dobrze sprawdza się taki jak opisany w poradniku karaczana tureckiego. Musimy pamiętać, że nie możemy przesuszyć podłoża z jajami. W temperaturze 28-30C młode wyklują się po niespełna 2 tygodniach.

 

Dieta naszych świerszczy

Najlepiej stosować suchą mieszankę paszową, którą możemy sporządzić z takich produktów jak płatki owsiane, kukurydziane, otręby pszenne, płatkowany pokarm dla rybek (np. ichtiovit) sucha karma dla psów i kotów, suszona rozwielitka, mleko w proszku.

Nie należy zapominać o pojeniu owadów. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest stosowanie pojników takich je te które opisałem w poradniku hodowli karaczana tureckiego.

 

Ciemna strona świerszczy

Mimo ich niewątpliwej popularności i mnogości zalet, świerszcze posiadają też swoje wady o których nie chętnie się mówi.

Nieodpowiednio karmione posiadają dużą skłonność do kanibalizmu. Z tego powodu też nie powinno trzymać w jednym pojemniku różnych gatunków tych owadów, i wszystkie świerszcze powinny być zbliżone do siebie wielkością. Niestety kanibalizmu nie da się wyeliminować całkowicie, ale da się go natomiast znacząco ograniczyć.

 Świerszcze gryzą, i są dość agresywne dlatego trzeba uważać szczególnie w przypadku karmienia nimi pajęczaków będących świeżo po wylince, młodych agam czy gekonów. Szczególnie ryzykowne jest zostawianie zbyt dużych świerszczy w terrarium na noc z młodymi zwierzętami.

Dorosłe świerszcze żyją krótko, imago są stabilne przez ok 2-3 tygodnie a później mogą sypać się ze starości, dlatego jeśli masz zamiar robić zapasy karmówki powinieneś wybrać młode osobniki lub zdecydować się na karaczany.

W zbyt dużym zagęszczeniu świerszcze będą się zadeptywać i zjadać. Dlatego w celu zwiększenia przestrzeni życiowej owadów stosujemy wytłaczanki po jajkach.

Słaba odporność na zmienne warunki atmosferyczne, wachania wilgotności, temperatury, i infekcje spowowdowane pleśniami lub grzybami. Dlatego w pojemniku z owadami należy utrzymywać bezwzględną czystość w innym przypadku możemy liczyć się ze stratą sporej częsci świerszczy.

Wylęg świerszcza potrafi wspinać się po szybach, dorosłe bardzo dobrze skaczą, dlatego pojemniki do hodowli muszą być naprawdę dobrze zabezpieczone.

 

A tak poza tym to jest to naprawdę świetna karmówka, łatwo dostępna, tania, dzięki odpowiedniej wartości odżywczej może stanowić podstawę diety. A co najlepsze przy niedużym nakładzie pracy i pieniędzy sami możemy stworzyć wydajną hodowle we własnym domu.

Najpopularniejsze gatunki świerszczy:

Świerszcz domowy – Acheta domesticus

Świerszcz bananowy – Gryllodes sigilliatus

Świerszcz kubański – Świerszcz czerwonogłowy – Gryllus assimilis

Świerszcz śródziemnomorski – Gryllus bimaculatus

 

Pozdrawiam

Michał „Azzurreeuss”

 

Czyli ja :) Trochę zuchwały i arogancki ale przy tym dość uprzejmy - tak mi się wydaję. Zwierzęta egzotyczne, to jest to co mnie zachwyca. Bez względu na pochodzenie czy liczbę nóg, albo ich brak. To właśnie ja.

Discussion7 komentarzy

 1. świerszcze nie dla mnie, nie ma to jak karaczan, twardy robal. Czasem jeszcze je kupuje a tylko dlatego, żeby zmienić menu ptasznikom. Zresztą jestem dość leniwy i karmówce poświęcam dość mało czasu, co powoduje masową umieralność świerszczy, a taki karaczan sporo przetrzyma. Polecam turki i argentyńce, szaraków nie polecam. ;)

 2. Wylęg świerszcza wspina się tylko po szybach na których są rysy lub tak zwany kamień.
  Poza tym artykuł świetnie napisany,a tytuł ”Ciemna strona świerszczy” jest całkiem zabawny :)
  Pozdrawiam.

 3. Chciałbym zająć się hodowlą świerszcza szarańczy albo mącznika młynarka.Chciałbym też wiedzieć czy jest możliwość zbytu całej produkcji.

  • Michał Dziobek

   Czy jest możliwość zbytu całej produkcji ?
   Czyli czy biznes wypali?

   Jeszcze parę lat temu, odpowiedział bym że tak :)

   ale teraz, konkurencja wzrasta w tempie expresowym i jednoznacznie na to pytanie odpowiedzieć się nie da. Zależy to od wielu czynników.
   Według mnie aby teraz przebić się na rynku i myśleć poważnie o takim biznesie to potrzebna jest spora hodowla i hodowanie przynajmniej kilku gatunków owadów karmowych.
   Do tego systematyczne i przemyślane działanie marketingowe. Aby stworzyć silną markę i zakotwiczyć się w świadomości klientów. (jeśli działamy tylko w internecie)

   Na pewno, dużym atutem na starcie biznesu będzie rynek lokalny, o ile pochodzisz z dużego miasta i jest tam sporo terrarystów, bo przebić się w samym internecie jest trudno a będzie jeszcze ciężej:(

   Myślę że warto spróbować :) w końcu trzeba coś robić;p jeśli nie spróbujesz to nigdy nie będziesz wiedział czy odniósł byś sukces. A uczucie niewykorzystanej szansy jest chyba gorsze, niż nie podjęcie działania i gdybanie.

   pozdrawiam

  • Michał Dziobek

   Świerszcze przechodząc w postać imago, dostają skrzydeł :) prawie jak po red bullu ;)
   Pokładełko samicy znacznie się wydłuża, a dorosłe samce strydulują, czyli po prostu zaczynają cykać:)
   Na pewno zauważysz czy masz już do czynienia z dorosłą formą ;)

Leave A Reply

17 − 5 =