Hodowla karmowa

4

Każdy terrarysta z niej korzysta, ale nie każdy wie jak wybrać dobrą i bezpieczną hodowle karmową. Ostatnio przeglądałem sobie aukcje na allegro, niektóre fora, i mam wrażenie, że hodowle karmowe rosną jak grzyby pod deszczu:) Ma to sens, coraz bardziej, bo gadziarzy przybywa:), ale po upadku fabryki owadów, widać, że nie jest to łatwa nisza do ogarnięcia. Mówienie o tym jak jest pięknie i kolorowo – taki amerykański marketing:), jednak w Polsce nie działa. Tak więc czym kierować się przy wyborze dostawcy karmówki? Azzurreeuss prawdę Ci powie..

Moja hodowla karmowa

Od razu z góry uprzedzam, że sam mam niewielką hodowlę karmową. I od razu mówię, że nie jestem najtańszym dostawcą karmówki i nigdy nie będę:) Dlaczego? To proste, dobra hodowla karmowa, musi być odpowiednio zarządzana i prowadzona, dla mnie nie ma miejsca na półśrodki – a to kosztuje – takie jest życie:P hodowle karmówki to nie fundacje charytatywne. Nie polecam się też w tym arcie, ale sam na swoich doświadczeniach, chce Ci pokazać jak powinna wyglądać odpowiednia współpraca z dostawcą karmówki :) w moim idealnym terrarystycznym świecie.

Hodowla karmowa – warunki jakie powinna spełniać, abym sam z niej korzystał.

1. Odpowiedni wybór karmówki, witamin, wapnia – suplementów i wszystkiego czego potrzeba twojemu zwierzakowi. Sam zaczynałem tylko od hodowli karaczanów tureckich, ale od tamtego czasu sam coraz bardziej urozmaicam dietę swoim zwierzakom. Życie w terrarium jest monotonne, a moment w którym zwierzak dostrzega szarańcze, w czasie gdy przez ostatnie kilka dni na obiad były tylko świerszcze:P Są dla mnie bezcenne:P

Czasami, gdy dostaję zwierzaki, które są chudsze i w gorszej kondycji, muszę wspomóc się tłustszą karmówką jak mączniki, drewnojady czy mole woskowe, aby zwierzaki „wróciły do formy” :) Dlatego odpowiedni wybór to podstawa.

2. Szybka Wysyłka w 24h, – karmówka to żywe zwierzęta, i muszą być szybko dostarczone, przetrzymywanie zwierzaków, czy zwlekanie z wysyłką to rzeczy, które sprawiają, że zakańczam współpracę od razu z takim hodowcą. Co innego gdy paczka zaginie na poczcie:) takie rzeczy się zdarzają.

3. Dobry Kontakt – czekanie na odpowiedź emailową, max do 24h, nie odbieranie telefonów – to brak profesjonalizmu – w dzisiejszych czasach, gdy każdy, ma dostęp do telefonów i internetu, dobry kontakt to podstawa współpracy.

4. Gwarancja żywej dostawy – odpowiednie pakowanie i szybka wysyłka, to zadanie hodowcy. Jako klient mam mieć spokojny umysł, o karmówkę i moje pieniądze, które za nią zapłaciłem.

5. Gwarancja satysfakcji –  owadów może być więcej nie mniej. Czyli czy kupujemy na litry czy na szt, to mam dostać tyle za ile zapłaciłem, albo więcej:P. Sam czasami kupuję owady do odświeżenia krwi, i często sprawdzam ile dostaję. Większość ludzi tego nie robi. Bywają momenty, że można się zdziwić gdy zamawiało się litr owadów a dostaję się 0,85l. Zamawiam 1000 owadów a dostaję 978:P Miałem takie przypadki:( Najpierw grzecznie zwracam uwagę, a jeśli nie dostaję wyrównania, to oznacza koniec współpracy.

6. Zdrowa i bezpieczna kamrówka – okresowe badania na pasożyty, niby ciężko o takie zarażenie i naprawdę trzeba mieć pecha, ale ja pytam często o takie rzeczy hodowców. Rzadko, która hodowla spełnia te kryteria, ja osobiście wole mieć spokojną głowę, i okresowo zlecam takie badania. Nigdy nie kupuję też wytłaczanek z niepewnego źródła, bo jak wiadomo to one niosą największe ryzyko sprowadzenia „syfu” do hodowli:(

 A wy czym kierujecie się przy wyborze hodowli karmowej ?? liczę na komentarze :)

Czyli ja :) Trochę zuchwały i arogancki ale przy tym dość uprzejmy - tak mi się wydaję. Zwierzęta egzotyczne, to jest to co mnie zachwyca. Bez względu na pochodzenie czy liczbę nóg, albo ich brak. To właśnie ja.

Discussion4 komentarze

  • Michał Dziobek

   Strona oferty jest w przygotowaniu :P będzie po nowym roku:) Chcę to po prostu dobrze przygotować:]
   Hoduje :
   Świerszcze kubańskie
   Karaczany argentyńskie
   Karaczany tureckie
   Mączniki
   Drewnojady
   W przygotowaniu: szarńcza
   panchlora nivea

   pozdrawiam

Leave A Reply

2 × 1 =