Hierodula membrancea – modliszka jak z bajki.

0

Gdy byłem dzieckiem, i nie wiedziałem jeszcze zbyt wiele o modliszkach, czyli było to całkiem dawno temu,. Znałem się tylko na klockach lego, nie mogąc zrozumieć, czemu rodzice nalegają abym zawsze zjadał obiad do końca.

W moim dziecięcym umyśle, istniało coś takiego jak modliszka, bo widziałem je w programach TV i bajkach. Wiedziałem, że są duże i zielone, taka wiedza była w zupełności wystarczająca, w tamtym okresie.

Dopiero potem, poznałem bogaty świat tych owadów, pełen różnych kolorów i dziwacznych kształtów. Jednak modliszka, o której chce napisać jest typową modliszką z moich dziecięcych lat. Hierodula membrancea – duża, zielona i odgryza samcowi głowę, po prostu jak z bajki.

Hierodula membrancea dla każdego.

To wspaniała modliszka dla każdego terrarysty. Membrancea osiąga 8-9 cm długości.  Tak więc jest to kawał dorodnego owada. Zawsze głodna i gotowa do ataku. Jej karmienie nie stwarza żadnych problemów, i to jest właśnie w niej wspaniałe. Mimo, że jest ogólnie dostępna i tania, to i tak jest jednym z tych gatunków, do których mam szczególny sentyment. Chętnie wcina wszelkie owady karmowe.

Właśnie przez jej prostotę, w której według mnie skrywa się prawdziwe modliszkowe piękno. I fkt, że nie sprawia żadnych problemów przy hodowli, jest to jeden z lepszych gatunków dla początkujących. No i ta jej agresja, coś uroczego. Pamiętam jak nieraz łapała mnie za palce. Nie wiem co to miało oznaczać, ale było to na pewno słodkie i urocze, bezbolesne doznanie. Choć widząc jej duże szczypce, można odnieść inne wrażenie. Niestety modliszki są groźne, ale tylko dla niewielkich owadów, dlatego z całkowitym spokojem możemy brać hierodule na ręce.

Wymagania dla mojej hieroduli.

Modliszka ta w naturze występuje w południowych i południowo-zachodnich Indiach, co sprawia, że idealną temperaturą jest dla niej 24-29 stopni. W nocy pokojowa. U mnie w nocy temperatura spadała nawet do 18-17 stopni. Ale temp ok 20-22 stopni będzie ideałem. Wilgotność na poziomie 60-75% co osiągamy poprzez tradycyjne spryskiwanie terrarium i utrzymywanie wilgotnego podłoża.

Terrarium o wymiarach 20x20x30wysokie będzie odpowiednie nawet dla dorosłego osobnika. Musimy tylko pamiętać aby było zawsze co najmniej 2 krotnie wyższe od długości ciała modliszki. Mniejsza wysokość, może sprawić, że nasza modliszka będzie mieć problemy z linieniem, co może być dla niej bardzo niebezpieczne.

Podsumowując:

Hierodula membrancea to doskonały zwierzak nawet dla najmłodszych terrarystów, którego obserwacja w terrarium dostarczy niezapomnianych chwil, które będziecie pamiętać latami. Tak jak ja.

 

fotografia: https://www.flickr.com/photos/sharad_medhavi/

Czyli ja :) Trochę zuchwały i arogancki ale przy tym dość uprzejmy - tak mi się wydaję. Zwierzęta egzotyczne, to jest to co mnie zachwyca. Bez względu na pochodzenie czy liczbę nóg, albo ich brak. To właśnie ja.

Leave A Reply

sixteen − fifteen =