Heterometrus petersi – doskonała forma skorpiona

0

Na słowo skorpion, przed oczami większości ludzi pojawia się, czarny pajęczak z dużymi szczypcami i kolcem jadowym, nie budzący raczej miłych odczuć.

Jednak świat skorpionów jest niezwykle barwny i kolorowy, poszczególne gatunki różnią się pomiędzy sobą wieloma szczegółami.

Heterometrus petersi – piękno i prostota

Heterometrus petersi to wyjątkowo atrakcyjnie wyglądający przedstawiciel skorpioniej rodziny. Osiągający wielkość 10-13cm, o sporych masywnych szczypcach i nie wielkim kolcu jadowym.

W naturze występuje w lasach tropikalnych Południowo-Wschodniej Azji, gdzie skrywa się pod korzeniami i opadniętymi liśćmi czekając na posiłek.

Skorpion ten nie dysponuje silnym jadem, porównuje się go do jadu pszczoły, i kolca używa bardzo rzadko. Jego ofiary zazwyczaj giną na skutek brutalnej siły jego grubych szczypiec. Jest to gatunek, który można trzymać grupowo, jednak jak zawsze wiąże się to ze sporym ryzykiem zaistnienia kanibalizmu.

Czy to dobry skorpion dla początkującego?

Zdecydowanie tak, jest duży, spokojny, nie dysponuje silnym jadem, którego praktycznie nie używa. Odporny na niekorzystne warunki klimatyczne i błędy hodowców.

Jako zbiornika hodowlanego używamy terrarium lub akwarium o wymiarach około 30x30x25cm. Na dno kilkucentymetrowa warstwa włókna kokosowego i mchu, pozwoli zapewnić wysoką sięgającą ok 80% wilgotność. Wilgotność zapewniamy poprzez regularne zraszanie terrarium.

heterometrus-w-terrarium

Temperatura: 

Skorpion ten dobrze się czuje w wyższych temperaturach rzędu 27-28 stopni i wtedy jest najbardziej aktywny. Terrarium najwygodniej ogrzać matą grzewczą, podłączoną do termostatu.

Karmienie:

Karmimy owadami karmowymi dostosowanymi do wielkości skorpiona. Najczęściej to świerszcze, karaczany, szarańcze, mączniki. Możemy próbować podawać pokarm z pęsety :)

Skorpion ten jest bardzo podobny do heterometrus spinifer i ciężko je rozróżnić, dlatego często nie do końca wiemy co kupujemy bo większość tych skorpionów to osobniki odłowione w naturze.

 

 

 

Czyli ja :) Trochę zuchwały i arogancki ale przy tym dość uprzejmy - tak mi się wydaję. Zwierzęta egzotyczne, to jest to co mnie zachwyca. Bez względu na pochodzenie czy liczbę nóg, albo ich brak. To właśnie ja.

Leave A Reply

3 × 2 =