Hemidactylus imbricatus, czyli uroczy gekon żmijowy.

0

Dla mnie te gekony są podobne w utrzymaniu i hodowli do najpopularniejszych gekonów lamparcich. Posiada grubszy ogon, łatwo odróżniający się od reszty ciała, w którym gekon ten magazynuje tłuszcz na cięższe czasy. Jak wiadomo wiele pustynnych gekonów, korzysta w ten sposób ze swojego ogono-magazynu, który w chwilach zagrożenia może odrzucić. Tak jak u lampartów ogon po pewnym czasie zregeneruje się, ale nie będzie taki piękny jak oryginał. Hemidactylus imbricatus to niewielki i uroczy gekon, który nie powinien sprawiać kłopotów w hodowli nawet początkującym hodowcom.

Hemidactylus imbricatus – gekon żmijowy

Gekon ten zamieszkuje wschodnie i południowe tereny Pakistanu. Jest to naziemna jaszczurka, jednak często się wspina, jeśli tylko w terrarium ma takie możliwości. Dlatego terrarium warto wyposażyć w porządną tylną i boczną ścianę, aby jak najlepiej zaspokoić potrzeby naszych gekonów.

gekon 2

Terrarium wielkości 30x40x30 będzie doskonałe dla tria, samca i 2 samic. Zapewniamy liczne jamki i kryjówki, ponieważ gekony z początku są dość nieśmiałe i z całą pewnością będą nam wdzięczne za zapewnienie spokojnego schronienia. Zresztą nie są to zwierzaki, które lubią być brane na ręce.

Są to nocne zwierzęta, jednak po aklimatyzacji z całą pewnością będziemy mogli obserwować je podczas dnia. Szczególnie w porze karmienia. Gekony te mają dobre apetyty więc karmimy je wszelaką dostępną karmówką, jak świerszcze, karaczany, mączniki, szarańcza. Oczywiście o odpowiedniej wielkości, gekony te potrafią pożreć stosunkowo dużą zdobycz, ale w czasie hodowli sami ustalimy sobie odpowiedni porcje, bo każdy gekon jest inny.

Warunki chowu gekonów żmijowych

Jako, że Hemidactylus imbricatus zamieszkuje tereny suche w terrarium utrzymujemy niską wilgotność. Ok 50%, tak więc raz dziennie lekko spryskujemy, lub nawet wcale. Ale musimy pamiętać aby gekon cały czas miał na miseczce wodę i jakiś kąt w terrarium o wyższej wilgotności. Ja sam czasem wstawiam pojemnik z torfem lub mchem, który spełnia podwójną rolę. W czasie niesienia jaj jest doskonałym miejscem do ich składania, a poza sezonem jeśli geki przechodzą wylinkę, lub mają ochotę pobyć w chłodniejszym i wilgotniejszym miejscu to mają ku temu doskonałą okazję.

Temperature utrzymujemy na poziomie 26-30° C w dzień i o około 5 stopni mniej w nocy. Cykl oświetleniowy w okresie letnim to 12 na 12 w zimie wystarczy ok 10h.

Jako, że są to nocne zwierzaki nie potrzebują światła UV. Nie zapominamy o podawaniu wapnia i witamin podczas karmienia.

gekon3

Rozróżnianie płci i rozmnażanie.

Do rozmnażania używamy tylko porządnie opasione zwierzaki, które są nie młodsze niż rok. Jak u lampartów, zimowanie nie jest konieczne aby geki te się rozmnażały. Możemy skorzystać z opcji pseudozimowania, jak u lampartów i po wcześniejszej 3 tygodniowej głodówce, po prostu wyłączyć w terrarium oświetlenie na ok miesiąc. Po przywróceniu normalnego cyklu dobowego, zwierzaków nie karmimy jeszcze przez ok tydzień, aby ich metabolizm na dobre się rozkręcił, a później karmimy pod korek :) szczególnie samice.

Tak jak u lampartów, samica po ok 3-4 tygodniach składa 1-2 jajka, zagrzebując je w podłożu. Następne w ok 2 tyg odstępach czasu. Jajka przenosimy do inkubatora, i inkubujemy w stałej temp z przedziału 28-31 stopni.

Gekon żmijowy to świetny zwierzak, który przyniesie wiele radości każdemu hodowcy. Jeśli jesteś geko-fanem to warto posiadać go w swojej hodowli.

 

źródła grafik: https://www.flickr.com/photos/132753266@N07/17144530668, http://picssr.com/photos/132753266@N07/interesting?nsid=132753266@N07

Czyli ja :) Trochę zuchwały i arogancki ale przy tym dość uprzejmy - tak mi się wydaję. Zwierzęta egzotyczne, to jest to co mnie zachwyca. Bez względu na pochodzenie czy liczbę nóg, albo ich brak. To właśnie ja.

Leave A Reply

4 + ten =