Haplopelma lividum – Cobalt blue tarantula

0

Mega szybki podziemny pająk, o silnym jadzie. Tak mogę określić uroczą ptasznice Haplopelme lividum. Dlatego ptasznice, ponieważ to samice są tu płcią piękną, prezentując piękne niebieskie odnóża. Dorosłe samce są szaro-brązowe i nie żyją zbyt długo.

Haplopelma lividum – Cobalt blue tarantula

Samice osiągają nawet 7cm samego ciała, jednak swojego niebieskiego ubarwienia zaczynają nabierać dopiero gdzieś po 6 wylince, do tego czasu są mało atrakcyjne. Jak brzydkie kaczątka, dopiero w trybie dorosłym pokazują pełnię swoich wdzięków.

Jak większość ptasznikowatych samic, tak i te dożywają sędziwego wieku ok. 20 lat. Naturalnie zamieszkuje Tajlandię, Birmę i Malezję.

Podziemny pająk, dość nerwowy. Ma silny jad, co oznacza, że trzeba przy nim uważać. Nie jestem wróżką, ale nie trudno przewidzieć, że ugryzienie może być niebezpieczne. Zachowują odpowiednie środki ostrożności, można bezpiecznie manipulować przy tym pająku.

Warunki hodowli podziemnego ptasznika.

Terrarka dla podziemnych ptaszników powinna być wysoka, aby pająk swobodnie mógł kopać w podłożu. Dla większości dorosłych, terrarium o wymiarach 20x30x35, będzie w pełni komfortowe.

Tylko szklane terrarium wchodzi w grę, bo tylko w takim cokolwiek będziemy w stanie zobaczyć. Warstwa podłoża musi być zbita i stale wilgotna, aby pająk mógł w nim swobodnie kopać. To daje mu poczucie bezpieczeństwa i po prostu go luzuje. Bez możliwości kopania, pająk będzie bardzo nerwowy i chaotyczny, będzie też odmawiał jedzenia.

haplopelma

Temperatura i karmienie naszej haplopelmy lividum.

Temperatura na poziomie 24-26 stopni, w  nocy pokojowa. Najlepiej ją osiągnąć poprzez zastosowanie maty grzewczej podpiętej do termoregulatora. Mate przyklejamy do ściany bocznej. Wilgotność około 75%. I tyle.

Karmimy wszelakimi owadami karmowymi: świerszcze, karaczany, szarańcza, mączniki i drewnojady. Wszystko będzie pyszne dla naszej haplopelmy. Ważne aby pokarm był dostosowany do wielkości pająka. Sam zawsze lubiłem wrzucać świerszcze wprost do nory pająka… Nie pytajcie czemu tak miałem, bo sam tego nie wiem.

Jednak jeśli twój pająk jest z tobą od niedawna, może z początku nie jeść. To stres i jest to normalne. Tak samo w sytuacji gdy zbliża się do wylinki. Jeśli karmówka już kilka dni pląta się po terrarium, to należy ją wyciągnąć. Świeżo po linieniu pająk jest całkowicie bezbronny, i wtedy z myśliwego, może stać się ofiarą

Haplopelma lividum to piękny pająk, którego warto posiadać w swojej kolekcji.

foty:

http://www.svsu.edu/~tkschult/moia/cobalt-blue-tarantula.html

http://someinterestingfacts.net/cobalt-blue-tarantula-care/

 

Czyli ja :) Trochę zuchwały i arogancki ale przy tym dość uprzejmy - tak mi się wydaję. Zwierzęta egzotyczne, to jest to co mnie zachwyca. Bez względu na pochodzenie czy liczbę nóg, albo ich brak. To właśnie ja.

Leave A Reply

eight + 19 =