Gekon? Żmija? A może gekon żmijogłowy? Homopholis fasciata

0

Świat natury jest naprawdę zaskakujący, co stałe tutaj udowadniam, pokazując najbardziej egzotyczne i niespodziewanie dziwne gatunki zwierząt. Głównym celem każdego chyba gatunku jest przetrwanie, a żeby to zrobić, trzeba chronić się przed drapieżnikami, więc wiele gadów przyjmuje unikatowe strategie obronne, które pozwalają im na przeżycie. Wiele z nich po prostu doskonale kamufluje się w swoim naturalnym środowisku, a inne upodabniają się do innych gatunków – właśnie tę technikę przyjął gekon żmijogłowy, czyli Homopholis fasciata. Chociaż patrząc na niego całościowo, nie można się łatwo doszukać koneksji ze żmiją, ale wystarczy spojrzeć na jego łebek, który wystaje z kryjówki, żeby nabrać poważnych wątpliwości.

geki

Mały i fascynujący Homopholis fasciata.

Ten gekon, po angielsku znany jako african banded velvet gecko lub striped velvet gecko, posiada dwa podgatunki. Homopholis fasciata fasciata występuje na terenie środkowej oraz północnej Tanzanii, a także na wschodzie Kenii, zamieszkując tam suche lasy tropikalne, które porastają liczne górskie zbocza. Drugi podgatunek to Homopholis fasciata erlangeri, która występuje w Somalii oraz Etiopii, gdzie zamieszkuje tereny otwarte, sawanny, porośnięte figowcami, akacjami oraz baobami. Gady te prowadzą nadrzewny tryb życia, większość dnia spędzają w ukryciu, na przykład pomiędzy konarami, pod odstającą kora lub pomiędzy dużymi, wystającymi nad ziemię korzeniami. Homopholis fasciata uaktywnia się dopiero w nocy, jak każdy inny gekon jest świetnym wspinaczem i jest dosyć “gadatliwy”, gdyż komunikuje się z przedstawicielami swojego gatunku przy pomocy dźwięków, które zazwyczaj są piskliwe.

 

Ten gad nie jest gigantem, mierzy około 10 – 12 centymetrów, chociaż pojedyncze gady dorastają do 15 centymetrów. Są smukłe, mają duże oczy i trójkątne oczy, jaśniejsze podbrzusze. Ubarwienie zmienia się w zależności pory dnia, w nocy staje się jaśniejsze, jasnopopielate, a za dnia jest brunatne. W niewoli dożywają do 6 lat, oczywiście tylko przy prawidłowej opiece.

gryz

Warunki w terrarium dla Homopholis fasciata.

Zapewnienie odpowiednich warunków w terrarium jest ważne i gwarantuje długie życie w zdrowiu dla naszego pupilka. Gady te potrzebują dobrze zabezpieczonego przed ucieczkami terrarium, gdyż z łatwością wspinają się po ścinkach. Terrarium musi być pionowe, z dużą ilością konarów i gałęzi, które pozwalają się im wspinać. Należy w nim umieścić także rośliny, imitujące wygląd naturalnych warunków. Na różnych wysokościach należy umieścić kawałki kory lub inne kryjówki, dzięki którym będą mogły się skryć w ciągu dnia. Homopholis fasciata pije, zlizując wodę z powierzchni, więc konieczne jest wieczorne zraszanie terrarium, które sprawi, że zaraz po przebudzeniu gad będzie miał coś do picia. Można w terrarium umieścić pojemniczek z wodą.  

 

Temperatura powinna wynosić 24 – 28 stopni Celsjusza, w nocą spaść o 4 stopnie. Wilgotność 50 – 70%.

 

W terrarium można je utrzymywać grupowo, ale nie może w nim być dwóch samców, gdyż jeden z nich na pewno zginie – są one bardzo terytorialne i zaciekle walczą. Tylna ściana terrarium powinna być wyłożona tłem strukturalnym, po którym gad będzie mógł się wdrapywać.

 

Odpowiednie żywienie

Zrównoważona dieta gekona żmijogłowego to przede wszystkim zdrowe zwierzę! Najlepiej sprawdzają się własna hodowla karmówki, dzięki której można zapewnić sobie pewny pokarm. Młode osobniki karmi się codziennie, a dorosłe nie częściej niż 4 razy w tygodniu. Żywią się wszelkimi owadami, chętnie zjadają niewielkie karaczany, świerszcze – najlepiej aby pokarm poruszać się szybko, bo to zachęca je do łowów. Bez problemów radzą sobie z polowaniem na latające owady, co wygląda także bardzo ciekawie, bo w pogoni za nimi pokazują całą swoją zwinność.

 

Rozmnażanie

Płeć rozpoznać można tylko poprzez zgrubienie u podstawy ogona, które znajduje się u samców. Wielkość samic i samców jest zbliżona, nie widać na tej podstawie dużych różnic.

 

Gody zaczynają się wtedy, kiedy pora sucha przechodzi w deszczową. Przez 2 – 3 miesiące wystarczy ograniczyć spryskiwanie, a potem należy wrócić do normy lub lekko podnieść wilgotność.  Po udanej kopulacji samica składa jaja, jest ich maksymalnie dwa i mogą być składane nawet pięć razy w okresie rozrodczym, w miesięcznych odstępach. Jaja mają ponad centymetr długości, są lekko podłużne, białe i przyklejane są do gałęzi lub liści, rzadziej składane są na podłożu. Samica nie zjada jaj, dzieje się tak tylko, jeżeli są one niezapłodnione, mimo to najlepiej przenieść je do osobnego pojemnika w celu inkubowania. Inkubacja trwa 4 miesiące, a temperatura inkubacji powinna wynosić 26 – 28 stopni Celsjusza. Ostrożnie z wilgotnością, bo powyżej 80% jaja mogą zostać uszkodzone lub embriony obumrą.

 

Nie zawsze dobrze przyklejone jaja można przenieść bez ich uszkodzenia, w tym celu należy je zabezpieczyć drobną siatką albo pojemnikiem. Młode po wykluciu się mają 2  – 3 centymetry długości i należy je karmić małymi świerszczami i owocówkami.

 

Homopholis fasciata to ciekawy gad, który jest żwawy i należy dobrze odczytywać jego mowę ciała,  żeby nie zostać ugryzionym, bo jest to dosyć bolesne. Kiedy ten gekon czuje się zagrożony, to szeroko otwiera pysk.

 

Nie jest to jaszczurka trudna w hodowli, a na pewno bardzo interesująca w obserwacji. Przy dobrej opiece na pewno będzie towarzyszyć swojemu hodowcy przez wiele lat!

źródła obrazków: https://pl.pinterest.com/pin/92112754851251533/, https://www.flickr.com/photos/76223054@N03/6990799311, http://www.geckosunlimited.com/community/other-geckos/59538-homopholis-fasciata.html

Czyli ja :) Trochę zuchwały i arogancki ale przy tym dość uprzejmy - tak mi się wydaję. Zwierzęta egzotyczne, to jest to co mnie zachwyca. Bez względu na pochodzenie czy liczbę nóg, albo ich brak. To właśnie ja.

Leave A Reply

20 − ten =