Gekon turecki to mały gekon ale wielki słodziak.

0

Zwinny, szybki, mały i popularny a przy tym niezwykle subtelny i słodki. To pierwsze przymiotniki jakie przyszły mi do głowy gdy zobaczyłem Hemidactylus turcicus, w akcji – znaczy w terrarium. Gekon turecki to kolejna śliczna jaszczurka domowa, którą możemy trzymać w nanoterrariach.

Hemidactylus turcicus – gekon turecki

Te niewielkie jaszczurki osiągają z reguły około 10cm długości wraz z ogonem. Ich ubarwienie jest różniaste, i możemy spotkać je w różnych odcieniach, żółci, popieli czy takiego gekonowatego koloru, którego bliżej określić nie umiem. SoRy ale zawsze miałem problemy z kolorami.

hemi

Gekony te jak wiele różnych gekonowatych posiadają lamele – przylgi, które pozwalają im łazić po płaskich powierzchniach, jak np. ściany :)

przylgi

Jest to gatunek 21 wieku, który ma wielką zdolność adaptacyjną. Chyba właśnie przez tę cechę, zajmuje tak wielkie obszary w Europie od Hiszpanii, Portugalii po Turcję i wraz z innymi wieloma państwami Morza śródziemnego.

Jest to nocna jaszczurka, jednak jak wiele gekonów, możemy zaobserwować jej aktywność również w ciągu dnia.

Zapewniamy mu terrarium o wymiarach ok 30x30x40 dla jednego max trzech osobników.

Według mnie nie zawsze chodzi o wielkość zbiornika ale o jego optymalne przystosowanie. Chodzi o to aby zabudować tylne i boczne ściany terrarium, przez co nasza jaszczurka zyska więcej miejsca i komfortu nawet w teoretycznie ciasnym zbiorniku. Gekony te są dość skoczne dlatego w terrarium warto wsadzić gałęzie aby nasze zwierzaki mogły sobie swobodnie „pohasać”.

Mimo iż naze gekony najczęściej będą spijać wodę podczas zraszania terrarium, z elementów wystroju i własnego pyska to i tak wstawiamy niewielką miseczkę z zawsze czystą i świeżą wodą.

Karmimy owadami karmowymi dostosowanymi wielkością do naszego zwierzaka. Świerszcze i małe karaczany będą idealne.

Warunki w terrarium dla gekona tureckiego

Jest to nocna jaszczurka dlatego nie musimy przejmować się specjalnym oświetleniem. Ważne aby w zbiorniku panowała temperatura 25-30 stopni. W nocy pokojowa. Niewielka mata grzewcza załatwi sprawę.

Wilgotność na poziomie 50-60% czyli 1-2 razy dziennie delikatne zraszanie terrarium spryskiwaczem, całkowicie wystarczy.

Rozmnażanie tego gatunku nie jest trudne, i jeśli mamy w terrarium parkę to po pewnym czasie doczekamy się jajek. Inkubujemy jak wszystkie jajka w temp. 28-31 stopni.

Gekon turecki podsumowanie

Hemidactylus turcicus to prosta i subtelna w hodowli jaszczurka, z którą spokojnie poradzą sobie nawet początkujący hodowcy. Jest mały, dlatego może sobie na niego pozwolić praktycznie każdy, nawet jak ma dużo zwierzaków, to miejsce na niewielkie terrarium z gekonami tureckimi zawsze się znajdzie :)

źródła obrazków: https://www.flickr.com/photos/49580580@N02/5112516563,https://www.flickr.com/photos/alberto_herpetology/11804948775

Czyli ja :) Trochę zuchwały i arogancki ale przy tym dość uprzejmy - tak mi się wydaję. Zwierzęta egzotyczne, to jest to co mnie zachwyca. Bez względu na pochodzenie czy liczbę nóg, albo ich brak. To właśnie ja.

Leave A Reply

13 + nineteen =