Gekon toke (Gekko gecko) – gekon, który potrafi ugryźć

0

Gekon toke swoją nazwę zawdzięcza charakterystycznym dźwiękom, które wydawane są przez samce tego gatunku podczas godów. Jest to ciekawy w hodowli gad, który jednak lubi pokazywać swój niekoniecznie przyjazny charakter. Najpopularniejsza w Polsce odmiana to ta, o ubarwieniu występującym u dzikich zwierząt (czerwone lub pomarańczowe plamki, jasna skóra w odcieniach szarości lub niebieskiego), ale istnieje wiele innych odmian barwnych. Mają umiejętność zmieniania barwy, która może zmieniać się z jaśniejszej w ciemną.  Jak każdy gekon dobrze się wspina, nawet pod szybie.

Gekon toke w twoim domu.

Gekko gecko to duże, masywne zwierzęta. Samce dorastają nawet do 40 cm (zazwyczaj pomiędzy 25 a 30 cm długości), samice są mniejsze i mierzą z reguły 20 – 25 cm długości. Nie sprawiają większych problemów pod względem wymagań w hodowli, ale są bardzo nieufne, zwinne, a także terytorialne. Gekony toke mają silne szczęki, a kiedy nie mają żadnej drogi ucieczki, po prostu gryzą i zaciskają mocno szczęki aż do momentu, kiedy zobaczą szansę ucieczki. Na szczęście pierwsze ugryzienie zazwyczaj jest tylko ostrzegawcze i daje czas, na wycofanie się. Jeżeli zdarzy się, że gekon zaciśnie swój pysk na placu lub dłoni, to nie należy próbować go zdjąć, gdyż pogłębi to jeszcze zaciśnięcie szczęki. Najrozsądniejszym wyjściem jest włożone ręki do terrarium i pozwolenie gekonowi na schowanie się w bezpieczne miejsce. Ich ugryzienie jest bolesne, a wiele osób kojarzy gekony toke właśnie z agresywnym zachowaniem. Warto jednak pamiętać, że gryzienie to dla nich ostateczna linia obrony i zazwyczaj wcześnie wysyłają sygnały wskazujące na to, że nie życzą sobie naszego towarzystwa.

 

Kupując gekona toke należy liczyć się z tym, że są to zwinne i szybki jaszczurki, które w razie potrzeby są w stanie nagle skoczyć w ucieczce. Nie jest to raczej gatunek, który szuka kontaktu z ludźmi. Ciężko jest niektóre osobniki z rodzaju gekko gecko przyzwyczaić do czyszczenia terrarium, a tylko nieliczne uczą się wchodzenia na rękę swojego właściciela. Gekon toke to zwierzę na co najmniej 10 kolejnych lat (w niewoli dożywają nawet dwóch dekad), ale trzeba liczyć się z tym, że być może przez ten czas ani razu nie weźmiemy go na ręce. Bez wątpliwości jest to gatunek, który lepiej czuje się obserwowany zza szyby terrarium.

 

Terrarium i warunki dla naszego toke

Gekony toke występują w dużej części Azji Południowo-Wschodniej, a także w Indiach oraz Chinach. Chętnie zamieszkują w osadach ludzkich, a w wielu azjatyckich krajach są traktowane jako naturalny sposób na pozbycie się owadów z domu, poza tym wierzy się, że ich obecność w domu przynosi szczęście. Gekko gecko jest typowym mięsożercom – żywi się różnymi insektami, które można kupować w sklepach lub pozyskiwać w naturze. Wraz ze sporymi rozmiarami w parze idzie duży apetyt, więc warto rozważyć domową hodowlę karmówki. Z pokarmem należy podawać wapń.

 

Najlepiej czują się w temperaturze z zakresu 26 – 29 stopni Celsjusza w ciągu dnia, w nocy można sobie pozwolić na obniżenie temperatury o pięć stopni. Wilgotność powinna wynosić 70 – 80%, wnętrze terrarium musi być regularnie zraszane. Oświetlenie przez 12 – 14 godzin dziennie pozwoli na utrzymanie warunków podobnych do naturalnych.

 

Gekko gecko lubią się ukrywać, szczególnie za dnia, bardziej aktywne stają się nocą. Nawet bardzo młode osobniki chętnie wyszukują miejsc, w którym mogą spokojnie spędzić dzień. Aby zapewnić swojemu gekonowi jak najlepsze warunki, należy zadbać o to, aby terrarium wyposażone było w miejsca do ukrycia. Gęsta roślinność (delikatne okazy mogą zostać uszkodzone przez duże rozmiary gada), rury PVC, sztuczne jaskinie czy wydrążone kawałki pniaków doskonale się sprawdzą.

 

Dwa samce gekonów toke nie powinny w żadnym wypadku być utrzymywane razem. Silniejszy samiec będzie próbował przegonić swojego rywala z terrarium, co w warunkach hodowlanych nie jest przecież możliwe. Samce są bardzo terytorialne, więc swojego miejsca będą bronić bardzo zaciekle, aż do śmierci słabszego konkurenta. Najlepiej sprawdza się parka dwóch gekonów toke, ale nie każda para będzie się tolerować. Gekko gecko mogą także być utrzymywane w systemie haremowym, najlepiej, kiedy na jednego samca przypadają dwie samice. Samice powinny być wprowadzane di terrarium w tym samym czasie. Późniejsze włączenie do grupy innej samicy może skończyć się atakami na nią.

 

Gekony toke i rozmnażanie

Dymorfizm płciowy jest raczej dobrze widoczny, chociaż młode samice i samce mogą być trudne do rozróżnienia na pierwszy rzut oka. Samce są większe, mają masywniejszą budowę ciała. Samice są lżejsze, mają mniejszą głowę. Samce gekona toke pod ogonem (w okolicy kloaki) posiadają widoczne pory, z którym może wydobywać się wydzielina. W okresie godowym samce wydają bardzo charakterystyczny, głośny dźwięk. Płeć najlepiej zaobserwować podczas obserwacji zwierząt w terrarium. Uzyskują dojrzałość płciową po około roku. Ważne jest, aby samica osiągnęła odpowiednie rozmiary przed dopuszczeniem jej do rozmnażania. Wraz ze skutecznym zapłodnienie przestaje ona rosnąć, a niewyrośnięta samica daje słabe potomstwo, a jej życie jest zagrożone.

 

Rozmnażanie gekonów toke nie sprawia z reguły dużych problemów. W niewoli zarówno samiec, jak i samica, dbają o złożone jajka. W środowisko naturalnym samiec wchodzi na teren samicy tylko  w celu kopulacji, a potem wraca na swoje terytorium.

 

Miesiąc po godach (zazwyczaj trwają od października do maja, w tym okresie warto zwiększyć lekko wilgotność) samica znosi zazwyczaj dwa jajka, które przyklejają się do powierzchni, nie można ich odklejać i przenosić w inne miejsce. Samica zazwyczaj znosi jajka 3 – 4 razy w ciągu roku, miesiąc po miesiącu. Czasami konieczne jest oddzielenie samca, jeżeli gody trwają długo – zbyt długi składanie jaj jest dla samicy obciążające i może spowodować jej śmierć. Najlepsza temperatura dla jajeczek wynosi 28 – 30 stopni. Czas inkubacji wynosi od 2 miesięcy do nawet pół roku, kiedy temperatura w terrarium jest niska.

 

Młode, których długość po wykluciu się wynosi 5 – 7 cm, z czego większość przypada na ogon, powinny zostać usunięte z terrarium rodziców maksymalnie po dwóch miesiącach. Jeżeli terrarium jest odpowiednio duże, to ani samiec, ani samica nie będą zjadać swoich młodych. Czasami samica zjada jajka zniesione przez inną samicę, a swoje własne tylko w wyniku niedoboru wapnia lub kiedy jajko nie jest zapłodnione.  

Gekony toke to interesujące jaszczurki i chociaż są jednymi z bardziej popularnym gekonów, to wciąż potrafią przyciągnąć zainteresowanych nimi hodowców.

ikona wpisu: Tokay gecko by ~Squil~ on Flickr.

Czyli ja :) Trochę zuchwały i arogancki ale przy tym dość uprzejmy - tak mi się wydaję. Zwierzęta egzotyczne, to jest to co mnie zachwyca. Bez względu na pochodzenie czy liczbę nóg, albo ich brak. To właśnie ja.

Leave A Reply

seven + 2 =