Gekon orzęsiony – terrarium

0

Mimo, że gekon orzęsiony jest jaszczurką bardzo łatwą w hodowli, a koszty jego utrzymania są niewielkie. Mimo tego, że jest to naprawdę twardy gad – odporny na błędy początkujących hodowców, to nie możemy zapomnieć, że jest to egzotyczne zwierzę. Musimy zapewnić mu optymalne warunki w terrarium bo terrarium, to miejsce, gdzie spędzi większość swojego życia, dlatego niech będzie tak urządzone, aby gekon mógł czuć się w nim komfortowo przez długie lata swojego życia.

Temperatura i wilgotność w terrarium dla gekona orzęsionego.

W środowisku naturalnym, czyli w Nowej Kaledonii średnia roczna temperatura wynosi 24 stopnie, i dlatego idealny zakres temperatur dla naszego orzęska, zawiera się w przedziale 22-25 stopni.. Dlatego jeśli twoja temperatura pokojowa, mieści się w tych przedziałach, to śmiało możesz zrezygnować z dogrzewania terrarium. Jeśli jednak trochę Ci brakuje to polecam Ci maty grzewcze, niewielkiej mocy, podłączone do termostatu.. –

„Zarówno za niska jak i za wysoka temperatura, sprawi że nasz gekon nie będzie się czuł komfortowo w terrarium, gdy taki stan będzie utrzymywał się dłużej, to wpłynie to niekorzystnie na zdrowie naszego gekona orzęsionego i może być dla niego niebezpieczne”

Wilgotność utrzymujemy na poziomie ok 75%. W praktyce wygląda to tak, że spryskuje terrarium rano i wieczorem, a gekon dodatkowo ma wstawiony do terrarium płytki basenik z wodą. Jeśli dogrzewamy terrarium, to warto umieścić źródło ciepła pod (mata) lub nad (żarówka) basenem. Wtedy parująca woda, zabezpiecza nam odpowiedni poziom wilgotności.

Oświetlanie orzęsionego

Wspominałem już o tym, ale przypomnę jeszcze raz. Gekony orzęsione to nocne zwierzęta i doświetlanie ich dodatkowym światłem nie jest potrzebne. Oczywiście, jeśli mamy w terrarium rośliny, to musimy dostosować oświetlenie do jego obsady, ale na naszego gekona nie ma to większego wpływu.

„Jeśli natomiast chcemy obserwować naszego gekona w nocy, polecam założyć żarówki imitujące światło księżyca np. exoterry, których barwy nasz gekon nie widzi, i nie zakłóca ona jego aktywności nocnej, ani nie stresuje niepotrzebnie zwierzęcia”

 Terrarium gekona orzęsionego

gekon orzęsiony na liściuWielkość terrarium – mój ulubiony temat, bo zawsze wywołujący największe emocje i kontrowersje :) Przyjmuje się, że dla jednego geka lub tria 1.3 terrarium powinno mieć minimalne wymiary 40x40x60 cm. Terrarium typu wertykalnego, ponieważ jest to nadrzewna jaszczurka, i wysokość jest najważniejsza.

Gekony te trzymane są także w rack-systemach, faunaboxach np. na papierowych ręcznikach. Ale ja jako zwolennik terrarystyki estetycznej i terrarystyki, której celem jest obcowanie z naturą. Chcę tworzyć terraria w których będą panowały warunki podobne do naturalnych, a ich biotop będzie wycinkiem środowiska naturalnego w naszym domu.

Standardowo, w kwestii dekoracji terrarium, ograniczeniem jest jedynie nasza wyobraźnia i umiejętności. Dla mnie najlepszym podłożem dla tych gekonów jest kora, i podłoża typu rain forest floor:) ewentualnie chips kokosowy. Włókno już nie zabardzo, bo można sobie za bardzo zabagnić terra, z uwagi na brak dogrzewania terra, parowanie podłoża będzie ograniczone.

Dekoracja tylnej ścianki, też zależy od naszych umiejętności i funduszy. Najlepiej wyglądają ścianki robione ze styropianu oraz te wykonane z teł strukturalnych. Do tego sztuczne lub naturalne rośliny, liany korkowe lub gałęzie bambusa, po których gekony będą się wspinały.

Opieka nad terrarium z gekonami orzęsionymi

Teraz najmniej przyjemna rzecz… Poza oczywistymi obowiązkami, jak karmienie, wymiana wody na miseczce i codzienne spryskiwanie terrarium, to kolejnym bardzo ważnym obowiązkiem jest utrzymywanie czystości w terrarium. Po prostu

„Gekony orzęsione obsrywają całe terrarium, i to naprawdę w sporych ilościach:) Ich dieta z przecierków i owadów, tworzy mieszankę wybuchową:P”

W połączeniu z wilgotnym i ciepłym klimatem panującym w terrarium, tworzy to doskonałe podłoże dla bakterii. Nic więcej mówić nie muszę. Po prostu ma być czysto i tyle:)

 

 

Czyli ja :) Trochę zuchwały i arogancki ale przy tym dość uprzejmy - tak mi się wydaję. Zwierzęta egzotyczne, to jest to co mnie zachwyca. Bez względu na pochodzenie czy liczbę nóg, albo ich brak. To właśnie ja.

Leave A Reply

two × five =