Gekon orzęsiony hodowla

0

 

 

Jak już powiedziałem wcześniej, gekon orzęsiony to super jaszczurka, piękna, łatwa i przyjemna w hodowli. Ale żeby tak było to musimy wiedzieć w jaki sposób zapewnić jej optymalne warunki, w których nasz gekonik będzie się świetnie rozwijał, a my będziemy mogli patrzeć z dumą na zdrowo wyglądające zwierzę egzotyczne :) Do boju, czyli co musisz wiedzieć na temat popularnych orzęsków..

Gekony orzęsione to zwierzęta długowieczne, potrafiące żyć nawet kilkanaście lat, ale aby tak było, musimy zapewnić im dobrą opiekę. Jaką? Poniżej postaram się odpowiedzieć na najczęściej nurtujące pytania i problemy osób, które posiadają te zwierzęta w swojej kolekcji.

 

Ogrzewanie i oświetlenie gekonów orzęsionych

Gekony te jako nocne zwierzęta, nie potrzebują doświetlania terrarium, wystarczy im światło dzienne. Jeśli bardzo chcemy, możemy doświetlić terrarium za pomocą led’ów lub świetlówek. Pamiętajmy, że optymalna temperatura dla gekonów waha się w przedziale 22-25 stopni, i dodatkowe źródło ciepła w postaci żarówki, może niebezpiecznie podnieść temperaturę. Dlatego mała rada:

„Warto źródła ciepła podłączyć do termoregulatora i tym samym zapewnić sobie spokój w kwestii optymalnej temperatury”

„Największa aktywność gekonów, przypada wieczorem i w nocy, dlatego można używać nocnych czerwonych żarówek, lub niebieskich imitujących światło księżyca, dzięki nim będziemy mogli obserwować swoje zwierzęta, bez zakłócania ich rytmu dobowego”

 Karmienie i dieta gekona orzęsionego

karmienie gekona orzęsionegoGekon ten jest wszystkożerny, w naturze żywi się rozmaitymi bezkręgowcami jak i też owocami.. Nie oznacza to jednak, że mamy karmić go byle jak. Stosując specjalistyczny dedykowany preparat żywieniowy dla orzęsków, możemy zrezygnować z karmienia owadami. Ja mimo wszystko jednak zalecam stosować owady przynajmniej w 50%. Jest to żywienie bardziej zbliżone do naturalnego, a tak urozmaicona dieta będzie z pewnością ciekawsza dla nudnego życia w 4 ścianach terrarium. Za sprawą owadów, gekon będzie stymulowany do polowania i do ruchu.

Nie możemy karmić gekona orzęsionego, owocami, miodem i przecierkami typu gerber wyłącznie, bez podawania owadów.. Pamiętaj, że dieta bez-owadzia może być stosowana tylko w sytuacji specjalnego pokarmu dla gekonów orzęsionych.

Chcę karmić owadami ale boję się pasożytów..

Czasem dostaję tego typu emaile.. Tak naprawdę szansa na zarażenie naszego gekon przez bakterie czy pasożyty przenoszone na zwierzetach karmowych, jest na prawdę niewielka. Dobry hodowca karmówki, wie jak temu zapobiec i okresowo wykonuje badania weterynaryjne na ich obecność.. Dlatego przyłóż się do wyboru dostawcy owadów karmowych i uniknij poźniejszych problemów, ciesząc się zdrowiem i świetną kondycją swojego gekona orzęsionego.

Hodowla w grupie gekonów orzęsionych

Jeśli zapewnimy odpowiednio duże terrarium, możemy trzymać samca i np. 2 samice, ale w sytuacji gdy zaobserwujesz, że jedna jest „prześladowana” przez drugą, to należy je rozdzielić.. Sytuacje takie zdarzają się rzadko, ale nie są niemożliwe :) Takie akcje miałem też z kameleonami. Niestety bywają osobniki bardziej terytorialne, w naturze słabszy osobnik, po prostu by uciekł, to w terrarium nie ma takiej możliwości. 

Oczywiście nie popadaj w panikę w tej kwestii, to że czasem jeden osobnik przegoni drugiego może się zdarzyć. Sam przez pewien okres trzymałem w jednym terrarium 2 samce agamy brodatej.. Czasami się straszyły i robiły coś na kształt walk, ale trwało to bardzo krótko, ustaliły sobie jakąś hierarchie. Obydwa samce normalnie polowały i często razem wygrzewały się pod promiennikiem.Nie było z nimi problemu, mimo tego, że w internetowych opisach pisze co innego:P Zwierzak, zwierzakowi nie równy i tylko przez wnikliwą obserwację i doświadczenie, możemy czasem stosować wyjątki, od tego co czytamy w książkach.

Gekonowe Pozdrooo dla wszystkich orzęsioniarzy :)

 

Czyli ja :) Trochę zuchwały i arogancki ale przy tym dość uprzejmy - tak mi się wydaję. Zwierzęta egzotyczne, to jest to co mnie zachwyca. Bez względu na pochodzenie czy liczbę nóg, albo ich brak. To właśnie ja.

Leave A Reply

twelve + 9 =